UrodaDlaczego warto stosować olejek lawendowy?

Dlaczego warto stosować olejek lawendowy?

Dlaczego warto stosować olejek lawendowy?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Łagodzi stany lękowe, bóle głowy i dolegliwości menstruacyjne. Pomaga uporać się z problemami skórnymi, a także wzmacnia paznokcie. Jakby tego było mało, świetnie odświeża mieszkanie i może być stosowana jako zamiennik płynu do płukania prania. Wyciąg z kwiatów lawendy nieprzypadkowo uchodzi za najbardziej wartościowy z olejków eterycznych.
Ciągnące się aż po horyzont pola roślin o charakterystycznych fioletowych kwiatach to krajobraz, który od razu kojarzy się z Prowansją. W tym francuskim regionie lawenda jest uprawiana od wieków, głównie ze względu na urzekający zapach oraz cenne dla zdrowia i urody właściwości.

Partnerem artykułu jest Soraya

1 / 7

Testował olejek lecząc żołnierzy

Obraz
© 123RF.COM

Wielkim miłośnikiem lawendy był francuski chemik Rene Gattefosse, autor określenia "aromaterapia". Naukowiec zafascynował się możliwościami roślinnych ekstraktów, gdy przypadkowo zanurzył oparzoną rękę w naczyniu z olejkiem lawendowym. Ból ustąpił, a rana szybko się zagoiła.

Antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne właściwości żółtawej cieczy o bardzo przyjemnym zapachu Gattefosse testował lecząc żołnierzy, którzy odnieśli obrażenia w czasie I wojny światowej.

W następnych dziesięcioleciach okazało się, że olejek pozyskiwany z rozwiniętych kwiatów lawendy, poddanych destylacji z parą wodną lub ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi, ma znacznie więcej zalet, które na pewno doceni współczesna kobieta.

2 / 7

Sposób na sen

Obraz
© 123RF.COM

Stres, stany lękowe, kłopoty ze snem - to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele Polek. Olejek lawendowy jest bardzo skutecznym remedium na tego typu problemy. Jak wykazały badania naukowe, jego główne składniki - linalol i octan linalolu potrafią sprawnie obniżyć nadaktywność ośrodkowego układu (w ten sposób ułatwiając zasypianie). Wystarczy zaaplikować kilka kropel olejku na poduszkę.
Naukowcy udowodnili również uspokajające działanie lawendowego wyciągu. Podczas eksperymentów u osób cierpiących na stany lękowe czy nadmierną nerwowość odnotowano znaczną poprawę samopoczucia. Zapis ich fal EKG wskazywał na osiągnięcie stanu fizycznego relaksu i poczucia komfortu. Przyjemny aromat poprawia też koncentrację i pomaga w nauce.
Inhalacja, czyli wdychanie oparów z mieszanki kilku kropel olejku lawendowego i gorącej wody to świetny sposób na katar.

3 / 7

Złagodzi ból głowy

Obraz
© 123RF.COM

Badania kliniczne wykazały także korzystny wpływ olejku lawendowego w walce z bólem, który towarzyszy wielu kobietom.
Wyciąg z pachnącej rośliny roztarty na czole lub skroni pozwala złagodzić "łupanie w głowie". Lawendowy olejek potrafi też ukoić ból głowy spowodowany zbyt długim przebywaniem na słońcu.

4 / 7

Masaż i aromaterapia

Obraz
© 123RF.COM

Przy dolegliwościach związanych z menstruacją zaleca się stosowanie starej francuskiej metody ludowej, czyli wmasowywania kilku kropel olejku w dolne partie brzucha. W Prowansji wykorzystywano go również do minimalizowania bólów pojawiających się w trakcie i po porodzie, nakładając miksturę na dolne fragmenty pleców rodzącej kobiety.
Olejek lawendowy, stosowany zarówno do masażu, jak i aromaterapii, sprawdza się również w leczeniu bólów reumatycznych. Ma działanie rozgrzewające i znieczulające, obniża wrażliwość nerwów czuciowych.

5 / 7

Chcesz się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

Obraz
© 123RF.COM

Wyciąg z lawendy jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które można nakładać bezpośrednio na skórę, bez konieczności rozcieńczania.
Czasem jednak warto zmieszać go z równie wartościowymi tłuszczami roślinnymi, np. oliwą z oliwek. Taką miksturą masujemy przed snem nogi, co pozwoli złagodzić zmęczenie i uczucie ciężkości, na które skarży się wiele kobiet.

6 / 7

Dla skóry i paznokci

Obraz
© 123RF.COM

Olejek lawendowy to skuteczne remedium na problemy ze skórą. Przyspiesza gojenie ran, otarć czy oparzeń (także słonecznych). Przynosi ulgę w przypadku bólu i swędzenia po ukąszeniach insektów. Pomaga uporać się z trądzikiem - niszczy szkodliwe bakterie, powodujące infekcje skóry, wygładza ją i obniża nadprodukcję sebum.
Warto wykorzystać go także do pielęgnacji paznokci, szczególnie łamliwych i rozdwajających się. Wystarczy podgrzać oliwę z oliwek i dodać do niej 6-8 kropli olejku lawendowego. W takiej mieszance moczymy paznokcie dwa razy w tygodniu przez ok. 10 minut.

7 / 7

Jak go stosować?

Obraz
© 123RF.COM

Olejek lawendowy możemy wykorzystać na wiele sposobów. Warto go aplikować bezpośrednio na skórę w miejscach zmienionych chorobowo lub dotkniętych bólem. Po zmieszaniu go z olejem migdałowym czy oliwą z oliwek uzyskamy miksturę do masażu, która poprawi krążenie i przemianę materii, wzmocni odporność i rozładuje napięcia mięśni.
Jeśli szukamy uspokojenia i relaksu, sprawdzi się aromaterapia. Należy wówczas zastosować specjalny kominek ze świeczką, której ciepło podgrzeje mieszankę około 5 kropel olejku i wody (musi być przegotowana), co spowoduje odparowanie aromatu i jego rozproszenie się w pomieszczeniu.

Kąpiel w wannie z ciepłą wodą, "wzmocnioną" 15 kroplami olejku, pomoże zapobiec przeziębieniom i infekcjom dróg oddechowych, ukoi nerwy i złagodzi bóle mięśni czy głowy. Lawendowy wyciąg można też zastosować do odświeżenia mieszkania, np. skraplając dywan przed rozpoczęciem odkurzania. Rozpylając go w szafie pozbędziemy się moli.

Olejek jest również aromatycznym zamiennikiem płynu do płukania. Aby nadać praniu przyjemny zapach, wystarczy umieścić w przegródce na płyn 15-20 kropel olejku lawendowego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)