UrodaDłonie zdradzają nasz wiek

Dłonie zdradzają nasz wiek

Dłonie zdradzają nasz wiek
Źródło zdjęć: © 123RF
11.03.2014 11:42, aktualizacja: 29.06.2018 13:51

Kobiety martwią się o wygląd swoich dłoni równie mocno, co o kurze łapki i siwiejące włosy. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie one zdradzają nasz wiek i są bardziej narażone na działanie szkodliwego promieniowania i zmienne warunki atmosferyczne. Warto działać, zanim jeszcze pojawią się na nich plamki, uwypuklające żyły, a skóra na nich zwiotczeje

Kobiety martwią się o wygląd swoich dłoni równie mocno, co o kurze łapki i siwiejące włosy. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie one zdradzają nasz wiek i są bardziej narażone na działanie szkodliwego promieniowania i zmienne warunki atmosferyczne. Warto działać, zanim jeszcze pojawią się na nich plamki, uwypuklające się żyły, a skóra zwiotczeje.

Większość pań nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez nałożenia kremu na twarz. Jej nawilżanie stało się czynnością równie mechaniczną, co mycie zębów. Delikatną skórę twarzy przed słońcem chronią podkłady i pudry. A co z dłońmi?

Dermatolodzy od dawna starają się przekonać ludzi do stosowania kremów z filtrami - zarówno do twarzy, jak i całego ciała. Skóra na rękach nie jest wyjątkiem - powinniśmy ją chronić filtrem SPF 30. Także zimą. Oprócz promieni UVB, które odczuwamy latem na skórze, działają na nas także promienie UVA. Nie odczuwamy ich fizycznie, ale za to widzimy efekty ich działania. To one odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Docierają one bowiem pod naskórek, do tkanki podskórnej, uszkadzając bezpowrotnie włókna kolagenu i elastyny oraz zmieniając strukturę DNA tkanki.

Należy pamiętać, że skóra na dłoniach jest cienka i nie ma w niej gruczołów łojowych, których wydzielina zabezpieczałaby tę newralgiczną część ciała. Dlatego absolutnym minimum jest nawilżanie ich po każdym myciu. Drugim obowiązkowym nawykiem powinno być stosowanie gumowych rękawiczek do zmywania i sprzątania - detergenty są dla naskórka wręcz zabójcze, nawet jeśli efektów nie widać od razu.

Przynajmniej raz w tygodniu warto zrobić swoim dłoniom peeling lub po prostu nie zapominać o masażu dłoni w trakcie wykonywania peelingu całego ciała. Domową miksturę rozjaśniającą skórę dłoni możesz wykonać np. z łyżeczki oliwy z oliwek, dwóch łyżek cukru i soku z połówki cytryny. W drogeriach są także dostępne niedrogie płyny silnie nawilżające. Rozcieńcza się je z wodą i moczy dłonie kilka-kilkanaście minut.

Dla pań, które zdecydowane są zainwestować większą ilość gotówki w odmłodzenie skóry dłoni, polecamy zabieg mezoterapii, czyli ostrzykiwanie skóry koktajlem substancji odżywczych, m.in. witamin, minerałów aminokwasów czy kwasu hialuronowego (koszt to kilkaset złotych).

Sprawdzą się także peelingi chemiczne. Do dłoni używa się ich przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się przebarwień. O wyborze właściwego preparatu (można użyć np. kwasu trójchlorooctowego, glikolowego, azelainowego), jego stężeniu, ilości i częstotliwości zabiegów decyduje dermatolog po ocenie wielkości i głębokości przebarwień.

(mtr/sr), kobieta.wp.pl

Zobacz także:
Pielęgnacja stóp i paznokci

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także