Najlepszy sposób na chwasty. Wreszcie możesz o nich zapomnieć

DomOgródNajlepszy sposób na chwasty. Wreszcie możesz o nich zapomnieć29.04.2022 14:59
Naturalne ściółkowanie
Naturalne ściółkowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kartony mają wiele różnorodnych zastosowań. Jedną z najbardziej nieoczywistych, a jednocześnie bardzo przydatnych funkcji tego niepozornego przedmiotu jest... ochrona przed chwastami.

W związku z pandemią bardzo szybko rozwinął się biznes zakupów internetowych. Na rzecz wygody, wielu Polaków na dobre zrezygnowało z zakupów stacjonarnych i jak podkreślają, zyskali na czasie, a nierzadko i pieniądzach.

Przez ten czas w wielu polskich domach nagromadzono mnóstwo kartonów i pudeł, które z biegiem czasu trafiały do śmietnika. Okazuje się, że często było to niemałe marnotrawstwo. Papierowe pudełka mogą nas przecież wspomóc m.in. przy pracy w ogródku. Ściółkowanie kartonami przyczynia się bowiem do walki z chwastami.

Bogata materia organiczna

Karton wykonany jest z masy papierniczej, w skład której wchodzą celuloza makulatury i ścieru drzewnego. Sprawia to, że jest on dla naszej gleby źródłem materii organicznej. Dodatkowo, pokrywając glebę kartonami, wspieramy jej, potrzebną do rozrostu, wilgoć. Co więcej, dzięki papierowym kartonom chronimy naszą roślinność przed rozrostem uporczywych chwastów.

Podziel czyste kartony

Należy jednak pamiętać, że nie każdy z kartonów sprosta tak ważnemu zadaniu. Do ściółkowania z pewnością nie wykorzystasz kartonu kolorowego, pokrytego naklejkami, taśmami, foliami, a nawet zszywkami. W miarę możliwości, pozbądź się więc niepotrzebnych elementów kartonu.

Pewnie zastanawiasz się, jak w praktyce miałoby wyglądać ściółkowanie kartonami. To bardzo proste. Podziel kartony na równe części, a następnie ułóż je "na zakładkę". Upewnij się, że w żaden sposób na siebie nie zachodzą, jednocześnie miej na uwadze, że nie powinny między nimi powstawać szczeliny. Następnie, delikatnie spryskaj kartony wodą, po czym połóż na nie kamień. W ten sposób unikniesz "ucieczki" kartonu spowodowanej wiatrem. Ostatnim krokiem jest posypanie ściółki trocinami i... gotowe!

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Drożdże piekarskie idealnym nawozem do roślin. Podpowiadamy jak wykorzystać je w ogrodzie

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Zobacz także
Komentarze (1)