Sprytne sposoby na ładny zapach w domu
To, jak pachnie nasz dom, ma duży wpływ na to, czy będziemy się w nim dobrze czuć i odpoczywać. Uciążliwe zapachy kuchenne, zapach naftaliny, dym z papierosów można pokonać domowymi sposobami.
23.09.2016 | aktual.: 23.09.2016 15:00
Sprytne sposoby na ładny zapach w domu naprawdę nie wymagają wielkich nakładów finansowych ani wkładu pracy. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka powszechnie znanych produktów.
Soda „zabierze” każdy zapach
Soda doskonale pochłania brzydkie zapachy. Rozłożona na spodeczkach w niewidocznych miejscach zneutralizuje przykrą woń, a uzupełniona o zapachowe dodatki, choćby parę kropel cytryny, nada naszemu wnętrzu orzeźwiający zapach. Na bazie sody można też zrobić własny odświeżacz powietrza. Do butelki z rozpylaczem wlewamy szklankę przegotowanej wody z łyżeczką sody i łyżką soku z cytryny. Możemy uzupełnić miksturę o kilka kropel olejku sosnowego, piniowego czy różanego. Wystarczy spryskiwać pomieszczenie kilka razy dziennie. Soda sprawdzi się też w roli odświeżacza zapachu w lodówce czy szafkach.
Cytrusy
Dom pachnący cytrynami i pomarańczami będzie kojarzył się ze świeżością. Najprościej jest porozkładać skórki z cytrusów na spodeczkach, by przez kilka dni czuć jeszcze ich zapach. Najlepszy efekt osiągniemy, układając je w pobliżu ciepłych kaloryferów. Dobry efekt uzyskamy też, pocierając np. lampkę plasterkiem owocu. Kiedy będzie się rozgrzewać, wydzieli przyjemny, intensywny zapach w całym pomieszczeniu. Można też zrobić sobie herbaciano- cytrynowy odświeżacz powietrza, który rozpylony poprawi zapach naszego domu. Herbata także dobrze pochłania przykre zapachy.
Dom pachnący kawą
Ziarna kawy wydzielają naturalny, silny aromat. Żeby wypełnić nim mieszkanie, można też otoczyć ziarenkami kawy zwykłą świeczkę. Pod wpływem ciepła unoszący się kawowy zapach będzie jeszcze intensywniejszy. Ziarna kawy czy fusy po jej parzeniu można też wykorzystać do neutralizacji zapachów w lodówce czy zamrażarce. Podziałają jak filtry węglowe kupowane w sklepach.
Lawenda i inne zioła do szaf i szafek
Zapachowe woreczki wypełnione ususzonymi kwiatami, płatkami czy listkami ziół można zawiesić w bieliźniarce. Te z lawendą przy okazji ochronią naszą szafę przed molami. Różane czy miętowe dadzą delikatny zapach naszym ubraniom. W kuchni dobrze sprawdzą się woreczki z miętą czy bazylią. Będą wydzielać zapach kojarzący się gotowaniem. Do łazienki świetnie nadają się woreczki rumiankowe. Zapach suszonych ziół nie będzie zbyt intensywny, ale na pewno zmieni klimat domu.
Mięta i pieprz do kuchni
Intensywne zapachy z kuchni szybko zneutralizują mięta, pieprz i majeranek. Wystarczy zalać wodą ususzone liście ziół z kilkoma ziarnami pieprzu i gotować na małym ogniu. Zapach spod pokrywki szybko zniweluje inne unoszące się w powietrzu. Podobny efekt da gotowanie octu, ale octową woń nie wszyscy tolerują.
Cola do toalety
O wszechstronnym zastosowaniu coli można usłyszeć różne, często niestworzone historie. Na pewno jednak warto spróbować wykorzystać ją w toalecie. Nie tylko zlikwiduje kamień w muszli klozetowej, ale pozostawi też przyjemny zapach. Colę trzeba zostawić na kilkanaście minut, a później spłukać.
Mleko na zapach naftaliny
Miseczkę z gorącym mlekiem trzeba wstawić do szafy pachnącej naftaliną. Na pewno zniweluje ten uciążliwy zapach. Oczywiście mleka nie wolno tam zostawić na dłużej, bo efekt będzie zdecydowanie odwrotny!
Olejkiem w papierosy
Najlepiej neutralizuje zapach dymu tytoniowego olejek eukaliptusowy. Kilka kropel olejku na spodku podziała przez kilka dni. Szybki efekt zmiany powietrza osiągniemy, gotując wodę z kilkoma kroplami olejku przez kilka minut. Zapach dymu papierosowego absorbuje też węgiel drzewny. Można rozłożyć go w różnych miejscach pokoju palacza.