Drogeryjne hity: puder bambusowy vs. ryżowy. Który lepszy?
Oba kosmetyki zasługują na największe laury za swoje działanie. Sprawdzają się świetnie, kosztują niedużo. Czy można wskazać, który jest lepszy? Okazuje się, że nie do końca…
22.03.2022 13:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Puder ryżowy
Trudno o tak wielofunkcyjny kosmetyk do makijażu, jak puder ryżowy. Matuje, przedłuża trwałość makijażu, pochłania sebum, wygładza skórę, można go stosować jako bazę pod makijaż, a przy tym wszystkim pomaga przy stanach zapalnych skóry.
A teraz więcej szczegółów. Puder ryżowy to rafinowana skrobia ryżowa. Jak się pewnie domyślacie, jej zastosowanie wywodzi się z Azji. Tam jest używany w makijażu już od XVI w.
Współcześnie, marki kosmetyczne oferują puder ryżowy w kilku wersjach: sypkiej i w kamieniu, kolorystycznej i transparentnej. Każda kobieta może wybrać kosmetyk idealny dla siebie, przy czym najbardziej uniwersalny jest puder transparentny. Nie zabarwia cery, stapia się z nią, dając naturalnie wyglądające matowe wykończenie i utrwalając makijaż. Skoro o właściwościach matujących mowa, powinny je docenić szczególnie posiadaczki cery tłustej i trądzikowej. Puder ryżowy pochłania wilgoć i sebum, likwidując błyszczenie się skóry. Nie zaognia stanów zapalnych, nie podrażnia, dlatego wrażliwe cery także się z nim polubią. Generalnie puder bambusowy polecany jest do każdego typu cery, jednak posiadaczki bardzo suchej skóry na twarzy powinny ostrożnie go stosować, bo w składzie pudru może znajdować się krzemionka mogąca potęgować efekt przesuszenia.
Do listy zalet pudru ryżowego trzeba dodać jeszcze redukcję przebarwień i działanie antyoksydacyjne. Kwas fitynowy zawarty w ryżu delikatnie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, a kwas foliowy zwiększa skuteczność antyoksydantów: witaminy C i E.
Puder bambusowy
Puder bambusowy produkowany jest z indyjskiej odmiany bambusa. Ta roślina znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce głównie dzięki całej liście dobrodziejstw, jakie ma w składzie: krzemionka (aż 90%), aminokwasy, minerały, sacharydy, białka, witaminy, flawonoidy, arginina i wiele innych. Puder bambusowy, podobnie jak jego ryżowy odpowiednik świetnie radzi sobie z nadmiarem sebum. Bardzo skutecznie matuje, a efekt utrzymuje się nawet na kilka godzin. Krzemionka, której w dobrym pudrze bambusowym powinno być dużo, działa antybakteryjnie i łagodząco. Dzięki temu długotrwałe stosowanie pudru bambusowego przez osoby z cerą trądzikową może podziałać leczniczo i pomóc w pozbyciu się niedoskonałości na stałe. Dzięki wysokiej zawartości krzemionki w składzie, awaryjnie sprawdzi się też jako… suchy szampon.
Ale uwaga, to, co świetnie sprawdzi się przy cerze tłustej, niekoniecznie dobrze podziała na cerę bardzo suchą. Działanie krzemionki może spotęgować efekt wysuszenia i tak suchej skóry. Warto mieć to na uwadze.
Puder bambusowy vs. ryżowy – czy można wybrać zwycięzcę?
Skoro oba kosmetyki działają podobnie (żeby nie napisać tak samo), jak wybrać puder odpowiedni dla siebie? Jeśli zmagasz się z trądzikiem, najprawdopodobniej bardziej przypadnie i do gustu puder bambusowy. Jeśli walczysz z przebarwieniami, na pierwszy ogień wybierz puder ryżowy. Ostatecznie jednak oba produkty warte są wypróbowania. Przetestuj oba i wybierz ten, który ci bardziej pasuje. Żadnym z nich nie wyrządzisz swojej cerze krzywdy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś oba kosmetyki poddała swoim prywatnym testom. Możesz stosować je zamiennie, ale przy użyciu obu kosmetyków pamiętaj o umiarze – naprawdę niewielka ilość wystarczy, by osiągnąć zamierzony efekt.