GotowaniePrzepisyDwa razy zastanów się zanim kupisz taki chleb. Zmarnowane pieniądze

Dwa razy zastanów się zanim kupisz taki chleb. Zmarnowane pieniądze

Krojony chleb wybieramy przede wszystkim ze względu na wygodę. Równe kromki są o wiele bardziej praktyczne niż samodzielne krojenie w domu. Ale czy krojony chleb jest równie dobry, co zwykły? Niekoniecznie.

Krojony chleb może szybko stać się niesmaczny
Krojony chleb może szybko stać się niesmaczny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ceny chleba w Polsce idą w górę. Powodem są podwyżki opłat za gaz, prąd i mąkę, a także koszty pracownicze. Według badań przeprowadzonych przez portal Dlahandlu.pl w dniach od 20 grudnia 2022 do 20 stycznia 2023 wynika, że średnia cena chleba w Polsce wynosi 4,92 zł.

Piekarze i sprzedawcy ostrzegają, że sytuacja może być jeszcze trudniejsza, dlatego ważne, żeby dobrze przechowywać pieczywo i nie dopuszczać do jego marnowania. Dotyczy to zarówno bochenków w całości, jak i krojonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy krojony chleb jest dobry?

Krojony chleb wybieramy często z prostego powodu - gotowe równe kromki to duże ułatwienie. Niestety, taki chleb może być o wiele gorszej jakości niż ten kupiony w tradycyjnym bochenku, co może sprawiać, że częściej będziemy go marnować. Powód jest prosty – najczęściej pakowany jest on w folię, która ma uchronić przed czerstwieniem kromek, utratą wilgoci, a także sprawić, żeby zachował on kształt i można go było wygodnie przechowywać.

Ma to też swoje poważne mankamenty. Chleb przechowywany w folii, nawet z dobrej, rzemieślniczej piekarni, szybko staje się gumowaty i niesmaczny. Opakowanie nie zawsze sprawdza się też w ochronie przed szybkim czerstwieniem kromek – bywa, że mimo wszystko i tak stają się wyschnięte, zwłaszcza jeśli oddzielą się od siebie.

Co więcej, przez większą wilgotność w szczelnie zamkniętym foliowym opakowaniu chleb może bardzo szybko zacząć pleśnieć. O wiele lepiej przechowywać go w materiałowym woreczku lub w papierowej torebce, z dala od źródła ciepła.

Jak wybrać dobry chleb?

Należy pamiętać o tym, żeby wybierać pieczywo z jak najprostszym składem. Dodatek wielu polepszaczy sprawia, że chleb jest mniej smaczny i szybko spleśnieje. Najdłużej można przechowywać żytnie pieczywo na zakwasie.

Chleb i inne rodzaje pieczywa idealnie nadają się do mrożenia. To świetny sposób, żeby uchronić się przed marnotrawieniem żywności.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (70)