Widzisz coś takiego na chlebie? Piekarze nie mówią o tym głośno
Każdy z nas choć raz w życiu kupił chleb, który miał dziury w miękiszu, czyli głównej części bochenka. "Dziurawy" chleb nie różni się smakiem od tego, którego wnętrze wygląda standardowo. Trudniej jednak przygotować z niego kanapki. Niewiele osób wie, że dziury w chlebie to wada pieczywa wynikająca z kilku czynników.
Kupując bochenek w sklepie, nie zawsze możemy zajrzeć do środka, aby przekonać się, czy został dobrze wypieczony. Przynosimy do domu pieczywo, które może mieć pewne wady. Jedną z nich są dziury w miękiszu chleba. Choć nie mają negatywnych skutków dla konsumentów, mogą znacznie utrudnić korzystanie z produktu spożywczego. Przyczyn powstawania dziur w chlebie jest wiele. Skąd się biorą?
Dlaczego chleb ma dziury?
Powodów, przez które odkrywamy po przekrojeniu pieczywa dziury, jest wiele. Jednymi z najczęstszych są błędy podczas przygotowywania bochenków. Część z nich popełnia się już na etapie wyrabiania ciasta. Dziury wskazują na użycie zbyt dużej ilości drożdży lub cukru, które powodują nadmierną aktywność mikroorganizmów w pieczywie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemem może być także mąka posiadająca zbyt mało glutenu. Zły wybór tego kluczowego składnika wpływa znacznie na wygląd pieczywa. Często popełnianym błędem jest dodawanie do ciasta zakwasu, którego okres fermentacji był zbyt długi. Wyrabiając ciasto, warto także zwrócić uwagę na jego konsystencję. Zbyt luźna forma to gwarancja nieestetycznie wypieczonego chleba.
"Dziurawy" chleb może być wynikiem nieumiejętnego pieczenia bochenka. Pieczywo prawdopodobnie przygotowywało się w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Ważny jest także czas, gdy chleb wyrasta. Jeśli wtedy nie zostały zapewnione mu odpowiednie warunki, ciasto zmieni konsystencję i po wypieczeniu pojawią się w nim dziury.
Co zrobić z "dziurawym" chlebem?
Chleb z dziurami nie szkodzi w żaden sposób zdrowiu. Można go z powodzeniem wykorzystać do przygotowania śniadania czy kolacji. Używanie go do kanapek bywa irytujące. Dziurawe wnętrze bochenka utrudnia znacznie rozsmarowanie masła, serka kanapkowego, dżemu czy twarogu.
Po zakupie wadliwego pieczywa nie musimy go koniecznie zjadać. Jeśli dziury w chlebie bardzo nam przeszkadzają, możemy go zareklamować i odzyskać pieniądze lub wymienić produkt na inny bochenek. W przypadku małych, lokalnych piekarni warto zwrócić uwagę sprzedawcom na problem. Piekarze powinni wyeliminować wadę, gdy będą jej świadomi.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl