Trwa ładowanie...
d1bc9rq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ludzie

Dwie dziewczyny zatrzymane za próbę dołączenia do Al-Kaidy

Policja zatrzymała w Melilli, hiszpańskiej posiadłości w Afryce, na
wschodnim wybrzeżu Maroka, dwie dziewczyny - w tym jedną nieletnią - za próbę przedostania się do
Maroka i dołączenia do Al-Kaidy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwie dziewczyny zatrzymane za próbę dołączenia do Al-Kaidy
(123RF)
d1bc9rq

Policja zatrzymała w Melilli, hiszpańskiej posiadłości w Afryce, na wschodnim wybrzeżu Maroka, dwie dziewczyny - w tym jedną nieletnią - za próbę przedostania się do Maroka i dołączenia do Al-Kaidy - pisze EFE, powołując się na źródła policyjne.

Jedna z dziewcząt, 16-latka z Ceuty, innego hiszpańskiego miasta położonego na afrykańskim cyplu nad Cieśniną Gibraltarską, uciekła kilka dni wcześniej z domu, a jej rodzina zgłosiła to na policję i rozpoczęła poszukiwania.
Została ona zatrzymana podczas podróży z dziewczyną z Malagi (południowa Hiszpania), której wieku nie podano.

To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów. Powołując się na anonimowe źródła EFE pisze, że policja spodziewa się jednak, że takie przypadki staną się częstsze.

d1bc9rq

Jak dotąd siły bezpieczeństwa i lokalne władze Melilli przeprowadziły trzy akcje, w ramach których zatrzymano 13 osób "rekrutujących" chętnych na "świętą wojnę" i skłonnych dołączyć do komórek Al-Kaidy operujących między innymi w Mali i Syrii.

W czerwcu francuski prezydent Francois Hollande powiedział, że w związku z wyjazdami młodych islamistów z Europy do Syrii Europa musi nasilić współpracę, "zwłaszcza wywiadowczą". Najwięcej takich dżihadystów wyjeżdża z Franji. Pod koniec kwietnia francuskie władze podały, że ok. 300 młodych Francuzów wyjechało do Syrii i uczestniczyło tam w walkach.

Na początku lipca 100 imamów z Wielkiej Brytanii podpisało list otwarty do brytyjskich muzułmanów, zalecając im powstrzymanie się od wyjazdu do Syrii; według szacunków brytyjskich władz już ok. 500 Brytyjczyków wyjechało na wojnę w tym kraju. Możliwe, że wielu udało się w tym celu również do Iraku.

Unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove ocenił w czerwcu, że "ponad 2 tys. Europejczyków wyjechało lub chce wyjechać do Syrii", gdzie od ponad trzech lat trwa krwawa wojna domowa.

(PAP), fit/ ro/

d1bc9rq

Podziel się opinią

Share

d1bc9rq

d1bc9rq