Blisko ludziDzięki macierzyństwu rośnie mózg!

Dzięki macierzyństwu rośnie mózg!

Dzięki macierzyństwu rośnie mózg!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.10.2010 17:04, aktual.: 25.10.2010 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świeżo upieczonym mamom już w ciągu kilku miesięcy powiększają się struktury mózgu odpowiedzialne za motywację, emocje i zachowania opiekuńcze - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Behavioral Neuroscience".

Świeżo upieczonym mamom już w ciągu kilku miesięcy powiększają się struktury mózgu odpowiedzialne za motywację, emocje i zachowania opiekuńcze - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Behavioral Neuroscience".
Największy wzrost odnotowano u kobiet, które były najbardziej zachwycone swoim dzieckiem i macierzyństwem.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale we współpracy z kolegami z innych uczelni w USA przeprowadzili badania w grupie 19 kobiet, które urodziły dziecko w szpitalu uniwersyteckim - w 10 przypadkach chłopca, a w dziewięciu dziewczynkę.

Średnia wieku świeżo upieczonych mam wyniosła nieco ponad 33 lata. Wszystkie kształciły się średnio przez 18 lat, wszystkie karmiły piersią, niemal połowa z nich miała już starsze dziecko i u żadnej nie zaobserwowano poważnej depresji poporodowej.

Kobiety poproszono, by z listy przymiotników wybrały słowa najlepiej opisujące ich dziecko oraz doświadczenia związane z byciem mamą. Wśród pozytywnych słów na temat malucha znalazły się m.in. "piękne", "idealne", "doskonałe", "wyjątkowe", a na temat macierzyństwa - "szczęśliwa", "zadowolona", "dumna".

Mamom dwukrotnie wykonano badanie mózgu z użyciem rezonansu magnetycznego o dużej rozdzielczości - między drugim a czwartym tygodniem oraz między trzecim i czwartym miesiącem po porodzie.

Porównując uzyskane w ten sposób obrazy naukowcy zaobserwowali, że wraz z upływem czasu zwiększyła się objętość istoty szarej w kilku obszarach mózgu. Znalazły się wśród nich struktury tzw. śródmózgowia - podwzgórze, jądro migdałowate i substancja czarna - które odgrywają ważną rolę m.in. w rozwoju instynktów rodzicielskich, regulacji emocji, przetwarzaniu przyjemnych bodźców.

Objętość elementów śródmózgowia powiększyła się szczególnie u kobiet, które najbardziej entuzjastyczne wypowiadały się na temat swoich dzieci i macierzyństwa.

Zdaniem autorów pracy, intensywna sensoryczna stymulacja, jakiej dostarcza niemowlę może pobudzać dorosły mózg do wzrostu w kluczowych obszarach, od których zależą zachowania opiekuńcze matki i reakcja na sygnały wysyłane przez dziecko. Zwiększa to szanse noworodka na przeżycie oraz rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny.

Naukowcy podkreślają, że ich badania wymagają potwierdzenia na większej grupie kobiet.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także