Trwa ładowanie...

Dzień nauczyciela 2021. Czy to dzień wolny od pracy?

Dzień nauczyciela do święto, w którym dziękujemy pedagogom za ich pracę i zaangażowanie. Z okazji tego dnia w szkołach i innych placówkach oświatowych organizowane są różnego rodzaju akademie i uroczyste apele.

Share
Dzień nauczyciela 2021. Czy tego dnia idziemy do szkoły?
Dzień nauczyciela 2021. Czy tego dnia idziemy do szkoły? Źródło: Getty Images, fot: Siriporn Wongmanee / EyeEm
d36iwta

Dzień nauczyciela to nic innego, jak święto edukacji narodowej. Obchodzone jest ono w ramach upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, podczas sejmu rozbiorowego. 14 października został na stałe włączony do kalendarza szkolnego, jako święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Co to oznacza?

14 października to Dzień Nauczyciela

Nie oznacza to, że dzień nauczyciela jest wolny od pracy. Po prostu w tym czasie nie są prowadzone zajęcia lekcyjne. Szkoły jednak organizują akademie, aby podziękować swoim pedagogom. Uczniowie angażują się w organizację apeli, dziękują za trud włożony w ich nauczanie, wręczają drobne upominki. Często nauczyciele są też nagradzani i wyróżniani przez dyrekcję szkoły za osiągnięcia, czy wyniki swojej pracy.

14 października to, co roku ważne święto w polskiej oświacie. W innych krajach również jest celebrowany dzień edukacji narodowej. Choć odbywa się to w innych terminach, niż w Polsce.

Ciekawostka historyczna

Dzień nauczyciela świętują też w Indiach, Meksyku, Korei Południowej, w Chinach, Brazylii czy na Ukrainie, tyle że w innych terminach. Z kolei w Argentynie dzień ten związany jest z dniem śmierci pisarza Domingo Faustino Sarmiento i jest celebrowany 11 września.

d36iwta

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Jak Karolina Muller znalazła się na tym samym wybiegu z Naomi Cambell?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d36iwta

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36iwta
d36iwta