Ektomorfik, endomorfik czy mezomorfik? Budowa ciała a trening
Ektomorfik? Endomorfik? A może mezomorfik? Prawidłowe określenie swojego somatotypu to pierwszy krok w drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Dostosowanie treningu do typu sylwetki znacznie ułatwia tę drogę. Czy znasz swój somatotyp? Dowiedz się, jak rozpoznać typ budowy ciała i jak zaplanować treningi?
22.09.2018 11:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest somatotyp?
Somatotyp to typ budowy ciała. Trzy podstawowe somatotypy zostały opisane przez W.H. Sheldona w 1940 roku. Typ budowy ciała zazwyczaj zależy od uwarunkowań genetycznych i ma wpływ na to, jaka dieta, trening czy styl życia są optymalne dla organizmu. Aby rozpoznać swój somatotyp, trzeba uważnie przyjrzeć się własnej sylwetce i zwrócić uwagę na kilka wyróżniających się cech. Pomocną ściągę znajdziesz poniżej.
Ektomorfik - cechy budowy, dieta i trening
Ektomorfik to osoba bardzo szczupła. W tym typie budowy charakterystyczne są małe mięśnie i bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. Ektomorficy posiadają szczupłe ramiona oraz płaską klatkę piersiową. Ponadto wyróżnia ich mała i smukła twarz, długa szyja bez zaznaczonych mięśni, kościste plecy, długie ręce oraz delikatne dłonie z wyraźnie widocznymi kośćmi. Ektomorficy mają bardzo szybki metabolizm.
Aby zbudować masę mięśniową dieta ektomorfików musi znacznie przekraczać podstawową kaloryczność dań dla przeciętnego człowieka. Ponadto podczas budowania masy wskazana jest dodatkowa suplementacja odżywek węglowodanowych oraz białkowych.
Ektomorfik powinien wykonywać ćwiczenia złożone, czyli wielostawowe. Od samej liczby wykonywanych ćwiczeń, ważniejsze jest stosowanie obciążenia. Dlatego ektomorfikom zaleca się ćwiczenia ze sztangą lub innymi ciężarami. Ektomorficy powinni unikać ćwiczeń areobowych, które są pomocne w zrzucaniu kilogramów.
Endomorfik - cechy budowy, dieta i trening
Endomorficy to posiadacze masywnej sylwetki i grubych kości. Cechą charakterystyczną jest wysoki poziom tkanki tłuszczowej. W typie budowy endomorficznej znacznie szybciej nabiera się zarówno masy mięśniowej, jak i tłuszczowej. Endomorficy zmagają się ze spowolnioną przemianą metaboliczną, przez co znacznie trudniej spalają tłuszcze. Tkanka tłuszczowa najczęściej pojawia się w okolicy brzucha, ale równie często obejmuje też inne części ciała. Endomorficy mają miękkie rysy twarzy, szerokie plecy i talię oraz krótkie ręce i masywne ramiona.
Osoby z typem budowy endomorficznym stale muszą kontrolować ilość przyjmowanych kalorii. Zaniedbania w tej dziedzinie powodują szybki przyrost tkanki tłuszczowej i skoki wagi.
Endomorficy powinni wykonywać jak najwięcej treningów cardio i ćwiczeń areobowych, które pozwalają pozbyć się kilogramowego balastu. W aktywności fizycznej endomorfika powinna przeważać aktywność tlenowa lub interwałowa, która przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
Mezomorfik - cechy budowy, dieta i trening
Mezomorficy cieszą się dużą ilością masy mięśniowej przy jednoczesnym niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Ich sylwetka jest atletyczna, co jest wynikiem szerokich barków, wąskiej talii i wyraźnie widocznych mięśni. Mezomorficy, jeśli trzymają odpowiednią dietę, to nawet bez ćwiczeń wyglądają zadziwiająco dobrze. Dlatego też, to właśnie oni mają predyspozycje do tego, by zostać kulturystami.
Idealny plan treningowy dla mezomorfików obejmuje połączenie treningów siłowych z treningami cardio.