ModaEleganckie, skromne i wygodne. Biustonosze dla dojrzałych kobiet

Eleganckie, skromne i wygodne. Biustonosze dla dojrzałych kobiet

Eleganckie, skromne i wygodne. Biustonosze dla dojrzałych kobiet
Źródło zdjęć: © iStock.com
26.09.2018 12:56, aktualizacja: 27.09.2018 11:18

Dojrzałe piersi wymagają odpowiedniej bielizny. Takiej, w ktorej nosząca je osoba będzie się czuć komfortowo i pewnie. Ich piersi bywają nietypowe i wybór biustonosza nie jest prosty, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

"Babciny stanik" nie musi być brzydki

Komfort, samopoczucie i korzystny wygląd — to powinien zapewniać naszym piersiom odpowiedni stanik. Czym powinien się różnić od popularnych, uniwersalnych modeli? Przede wszystkim powinien dobrze podtrzymywać i osadzać piersi, które z wiekiem wymagają podniesienia. Zwykły, miękki stanik tego nie dokona, zwłaszcza jeśli będzie źle dopasowany. Dobór odpowiedniego modelu pod kątem rozmiaru to kwestia ważna, ale i dość subtelna. Trzeba uszanować pewne przyzwyczajenia i specyficzne potrzeby, takie jak niechęć do ucisku, cienka, wrażliwa skóra czy wręcz pewne zahamowania w rozmowie na temat bielizny osobistej. Trzeba też wziąć pod uwagę wiotkość dojrzałego biustu. Nie warto mocno zaniżać obwodu biustonosza, a rozmiar miseczki często wypada mniejszy, niż wynika to z tabeli rozmiarowej, gdyż piersi, które straciły swoją jędrność, lepiej wpasowują się nieco mniejsze miseczki. Biustonosz powinien dobrze okalać pierś, w czym pomocne są modele dość zabudowane lub z wszytym z boku dodatkowym panelem.

Tu podniesie, tam podtrzyma — stanik dla dojrzałej kobiety

Dojrzałe kobiety często lekceważą kwestię doboru stanika i dla komfortu decydują się na modele, które nie spełniają swojej funkcji, tylko przykrywają piersi. Takie miękkie, bezfiszbinowe, duże staniki uchodzą za niezbyt atrakcyjne, ale nie musi to być regułą, bo możemy wybrać lub doradzić np. babci model funkcjonalny i równocześnie ładny. Właściwy obwód pod biustem, odpowiednio rozmieszczone miseczki o naturalnym kształcie oraz wygodne, dość szerokie ramiączka to jedne z najważniejszych cech biustonosza dla dojrzałych kobiet.

Grawitacji nie oszukasz — biustonosze, które dobrze podtrzymują piersi

Dobry stanik dla piersi, które straciły kształt i jędrność, powinien mieć właściwości modelujące. Poza utrzymywaniem piersi w odpowiednim miejscu powinien być lekki i prawie nieodczuwalny, a do tego zapobiegać "wylewaniu się" piersi poza krawędź miseczki. Dzięki odpowiedniej bieliźnie tego typu można swobodnie nosić np. bluzki z cienkich tkanin, pod którymi źle dobrany biustonosz mocno by się odznaczał.

Piersi wielu kobiet są niesymetryczne, ale z wiekiem ta cecha może się pogłębiać. Jeśli dysproporcja jest duża, można zdecydować się na wkładkę powiększającą jedną pierś. Jeśli jest delikatna, wybierajmy biustonosz o pełnej, 3-częściowej miseczce, która zgrabnie obejmuje całą pierś i subtelnie nadaje jej kształt. Jeśli zdecydujemy się na stanik z fiszbinami, wart o zwrócić uwagę na wzrost osoby, która będzie go nosić, gdyż niższe kobiety często skarżą się na to, że fiszbiny wpijają się pod pachami.