Elektryzujące się, przesuszone i przetłuszczone. Jak dbać o włosy zimą?
Włosy zimą nie mają lekko. Bywają oklapnięte i częściej się przetłuszczają oraz elektryzują, bo chowamy je pod grubą, ciepłą czapką. Jak dbać o włosy, aby zimą zachwycały swoim pięknem? Co zrobić, by były mocne, lśniące i odżywione?
04.12.2017 | aktual.: 05.12.2017 10:22
Włosy zimą – czym myć?
O tej porze roku doskonale sprawdzą się szampony przeciwłupieżowe oraz szampony do przetłuszczających się włosów. Takie kosmetyki nie obciążają, zawierają mnóstwo składników pielęgnacyjnych i nie powodują zwiększonej produkcji łoju. To bardzo istotne, bo częściej chowamy włosy pod ciepłą, często nieprzewiewną czapką.
Ważne jest również to, jak myjemy włosy i czym je suszymy. Nie spłukujmy głowy gorącą wodą, a wykorzystujmy do tego chłodny strumień, by domknąć łuski włosów. Do suszenia wybierajmy z kolei suszarki z jonizacją, które zapobiegną elektryzowaniu się włosów.
Włosy zimą – co zrobić, by się nie elektryzowały?
Przede wszystkim wybierajmy czapki uszyte z naturalnych tkanin, jak np. bawełna. Modele ze sztucznych włókien nie będą w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.
Włosy suszmy chłodnym strumieniem powietrza, a do czesania używajmy szczotek z naturalnego włosia bądź szczotek metalowych. Korzystajmy także z odżywek i maseczek, które nawilżą skórę głowy i wyrównają strukturę włosów.
Włosy zimą – precz z ciężkimi kosmetykami
Jeżeli po zdjęciu czapki nasza fryzura jest oklapnięta, a my chcemy zachować jej pełną objętość, to powinniśmy zrezygnować z używania ciężkich pianek i lakierów, z których korzystamy w ciepłych miesiącach. Takie kosmetyki niepotrzebnie obciążą nasze włosy i sprawią, że będą matowe i zaczną się szybko przetłuszczać.
Co w zamian za to? W grę wchodzą lekkie kosmetyki, przeznaczone do włosów delikatnych, które z reguły zawierają więcej substancji pielęgnujących i są przede wszystkim lżejsze.
Możemy również skorzystać z pudru stylizującego, który podniesie nasze włosy i sprawi, że odzyskamy fryzurę o takiej objętości, jaką mieliśmy tuż przed założeniem czapki.
Włosy zimą – czapka też jest ważna
Mróz nie wpływa negatywnie na same włosy, ale na cebulki oraz skórę głowy już tak. Gruczoły łojowe zaczynają pracować wolniej, a naczynia krwionośne się kurczą, więc do włosów dociera mało składników odżywczych. W konsekwencji nasze włosy mogą łamać się i wypadać. Dlatego pamiętajmy, aby nosić czapkę, nie tylko ze względu na uszy czy zatoki.