FitnessEpidemia cukrzycy to znak czasów

Epidemia cukrzycy to znak czasów

Epidemia cukrzycy to znak czasów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.10.2010 17:10, aktual.: 25.10.2010 23:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba potwierdzonych przypadków cukrzycy w W. Brytanii w ubiegłym roku wzrosła o 150 tys. Na cukrzycę chorych jest 2,8 mln Wyspiarzy, czyli jeden na dwudziestu - wynika z opublikowanych danych organizacji Diabetes UK.

Liczba potwierdzonych przypadków cukrzycy w W. Brytanii w ubiegłym roku wzrosła o 150 tys. Na cukrzycę chorych jest 2,8 mln Wyspiarzy, czyli jeden na dwudziestu - wynika z opublikowanych danych organizacji Diabetes UK. Czynnikami zwiększającymi skalę zachorowań są m. in. siedzący tryb życia, otyłość, złe odżywianie się. Osobne dane wskazują, iż co dziesiąty dorosły mieszkaniec Wysp po 16 roku życia (ogółem 5,5 mln osób) jest otyły. Liczba otyłych z roku na rok przyrosła o 265 tys.

Diabetes UK nazywa te dane "szokującymi" i apeluje do rządu, by energicznie zajął się prewencją. Organizacja sporządziła dane w oparciu o rejestry przychodni lekarskich. 90 proc. ogółu przypadków cukrzycy to typ 2 (w odróżnieniu od typu 1 spowodowanego niedoborem insuliny), na który cierpią zwykle ludzie w zaawansowanym wieku, po 40-tce.

Wydatki publicznej służby zdrowia (NHS) na walkę z cukrzycą i powikłaniami, które ta choroba wywołuje sięgają 9 mld funtów rocznie (ok. 10 proc. ogólnego budżetu). Cukrzyca niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań. Może być jedną z przyczyn chorób nerek, serca lub udaru mózgu.

Organizacja ocenia, że 1,1 mln mieszkańców Wysp jest chorych na cukrzycę, choć nie jest tego świadomych. Diabetes UK na swoim portalu wymienia objawy cukrzycy: nasilone pragnienie, skrajne fizyczne wyczerpanie, niewytłumaczalna utrata wagi, częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, zamglona wizja, powolne gojenie się skaleczeń i ran.

Niepokojące dane dotyczące szerzenia się cukrzycy odnotowano w Szkocji. W ostatnich 12 miesiącach dalszych 14 tys. Szkotów zarejestrowało się u swoich lekarzy domowych jako chorzy na cukrzycę. Jeśli obecne tempo zachorowań utrzyma się, to do 2030 r. jeden Szkot na dziesięciu będzie cukrzykiem.

Ogólną liczbę chorych na tę chorobę powyżej 17 roku życia ocenia się w Szkocji na ok. 224 tys. Dalsze 60 tys. to przypadki nierozpoznane.

Według cytowanego przez dziennik "The Scotsman" profesora metabolizmu z uniwersytetu w Glasgow Naveeda Sattara ogromna większość przypadków spowodowana jest otyłością, a przeciętny wiek osób, u których zdiagnozowano chorobę będzie się obniżał.

"Oświata sama z siebie nie załatwi sprawy. Duży odłam społeczeństwa nie może się oprzeć obfitości wysokokalorycznych przekąsek i smakołyków przyjemnych dla podniebienia. Jeżeli nie zmienimy sposobu odżywiania się, to będzie bardzo trudno powstrzymać narastanie negatywnych trendów" - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także