Trwa ładowanie...
moda
AHA
20-09-2022 19:00

Fashion week jako inspiracja? Polacy wzięli udział w badaniu

Tygodniami mody na świecie interesuje się blisko 65 proc. Polek i Polaków, którzy wcześniej wyrazili zainteresowanie nowymi trendami w modzie, a 40 proc. z nich aktywnie poszukuje zdjęć i transmisji z pokazów w sieci. Wysokie zainteresowanie wzbudzają także wydarzenia, które mają miejsce właśnie teraz, jak London Fashion Week i nadchodzący Paris Fashion Week.

Fashion week jako inspiracja? Polacy wzięli udział w badaniuFashion week jako inspiracja? Polacy wzięli udział w badaniuŹródło: Materiały prasowe
d3jsx7m
d3jsx7m

Oczy całego świata są teraz zwrócone w stronę Londynu nie tylko ze względu na śmierć królowej Elżbiety II, ale także na rynek modowy, ponieważ aktualnie odbywa się tam London Fashion Week, który został wstrzymany na czas ceremonii pogrzebowych władczyni. Od 16 do 20 września światowi projektanci prezentowali w Londynie swoje propozycje na sezon wiosna-lato 2023. To właśnie nimi będziemy się inspirować w nadchodzących miesiącach.

Z okazji rozpoczynających się tygodni pokazów mody firma Klarna przeprowadziła badanie, na ile konsumenci w Polsce i na świecie interesują się i angażują w najważniejsze modowe imprezy. Badanie zrealizowano na terenie 11 krajów, w tym także w Polsce (na próbie ponad 8 tys. respondentów).

Wysokie zainteresowanie tygodniami mody

Z wyników badań wynika, że poziom świadomości o tygodniach mody znacząco różni się w zależności od państwa, z którego pochodzili respondenci. Czterech na 10 Polaków deklaruje, że wie o odbywających się tygodniach mody, co sprawia, że zajmujemy ósme miejsce w zestawieniu. Liderem rankingu okazali się jednak Amerykanie – aż siedmiu na dziesięciu obywateli Stanów Zjednoczonych nie tylko jest świadomych odbywających się Fashion Weeków, ale także aktywnie poszukuje zdjęć i transmisji z tych wydarzeń. Najmniej zainteresowani trwającymi tygodniami mody okazali się Finowie – tylko dwóch na dziesięciu obywateli tego kraju ma świadomość istnienia tych wydarzeń, a co drugi deklaruje otwarcie, że nie szuka aktywnie zdjęć i transmisji z pokazów.

Trendy prosto z Nowego Jorku, Paryża i Londynu

Z badania wynika również, że największym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy uważają trendy w modzie i nowe inspiracje za bardzo ważne lub niezwykle ważne, cieszył się trwający niedawno New York Fashion Week – interesuje się nim 65 proc. badanych, a 40 proc. aktywnie poszukuje zdjęć i transmisji z pokazów. Podobną popularnością cieszy się Paris Fashion Week, którym interesuje się 64 proc. badanych, a 20 proc. szuka informacji na temat tego wydarzenia. Trzecie miejsce zajął London Fashion Week, którym interesuje się 60 proc. Polaków, a 20 proc. aktywnie śledzi relacje z odbywających się tam pokazów.

d3jsx7m

Dostęp łatwiejszy niż kiedykolwiek

Śledzenie i oglądanie pokazów mody jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a wszystko to dzięki social mediom, których zakres jest dziś największy w historii i wciąż rośnie. Jak pokazują wnioski z badania, w Polsce najczęściej wykorzystywanymi w tym celu platformami społecznościowymi okazały się: YouTube (80 proc.), Instagram (78 proc.) oraz Facebook (76 proc.). Nieco mniejszą popularnością cieszy się TikTok (51 proc.). Cztery z dziesięciu badanych osób z Polski, szukają natomiast informacji związanych z tygodniami mody, czy prezentowanymi na nich trendami na Twitterze i blogach (po 38 proc.)

Według wniosków z badania, w Polsce, podobnie jak w większości innych krajów biorących udział w badaniu, relacji z tygodni mody szukamy głównie na profilach celebrytów (71 proc.), projektantów (69 proc.) oraz influencerów i marek modowych (60 proc.).

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Ta modowa afera poruszyła całą branżę. Eksperci o wpadce Fashion Week Poland

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jsx7m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jsx7m