Fatalne skutki używania lakierów do paznokci. O tym nie mówi się głośno

Lakiery mogą mieć szkodliwy wpływ na płytkę paznokcia
Lakiery mogą mieć szkodliwy wpływ na płytkę paznokcia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.01.2023 16:00, aktual.: 01.04.2024 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piękne, trwałe i wygodne. Ale nie zawsze bezpieczne! Zarówno używanie hybrydy, jak również klasycznych lakierów, może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Niektóre osoby powinny unikać manicure i pedicure jak ognia.

Niekiedy kobiety traktują pomalowane paznokcie jako nieodłączny element kobiecego wizerunku. Co więcej, pokryte lakierem paznokcie są dla nich równie ważne, jak codzienne nawilżanie skóry kremem. W głębokim kolorze, idealnie opiłowanym kształcie i połyskującym wykończeniu paznokcia - widzą dopracowany look i wyrażają swój własny styl. Ale paznokcie "pod przykrywką" pięknych kolorów, ulegają zniszczeniu, co można nie tylko zauważyć, ale też odczuć.

Lakier klasyczny czy hybrydowy?

Klasyczne lakiery do paznokci to najbezpieczniejszy wariant dla miłośniczek "mani" i "pedi". Istotne znaczenie ma także kolor lakieru – im ciemniejszy i trudniejszy do zmycia, tym bardziej szkodliwy dla płytki paznokcia. Trwałe lakiery, które przez dłuższy czas utrzymują się na paznokciach, często wymagają użycia zmywacza z acetonem. A ten nie tylko wysusza płytkę, ale może również przenikać do łożyska paznokcia.

Lakiery hybrydowe uchodzą za bezpieczne, ale pod warunkiem, że stosowane są od czasu do czasu. Związki chemiczne zawarte w lakierach mogą przenikać do organizmu. Szczególnie podgrzewanie w lampach UV wcześniej opiłowanej płytki może nieść ze sobą poważne i niebezpieczne konsekwencje, które zaczynają się od osłabionych, łamliwych, zżółkniętych i kruszących się paznokci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tych przypadkach nigdy nie maluj paznokci

Kto powinien zrezygnować z malowania paznokci? Przede wszystkim osoby, które walczą z nawracającym stanem zapalnym opuszków palców. Lakiery nie są wskazane także dla osób borykających się z grzybicą i drożdżycą paznokci. Zbierająca się wilgoć wokół paznokcia sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.

Osoby, które wybierają się na operację, powinny pozbyć się lakierów hybrydowych. Gruba warstwa kosmetyku może utrudniać przepływ fal świetlnych i mierzenie nasycenia krwi tlenem przy wykorzystaniu pulsoksymetru.

Ponadto nie zaleca się malowania paznokci osobom uczulonym na substancje występujące w lakierach, borykającym się z rozwarstwianiem płytki i chorującym na bielactwo. Podobnie jak dzieciom oraz kobietom w trzecim trymestrze ciąży.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także