Blisko ludziFreelancer - praca na własny rachunek. Na czym polega?

Freelancer - praca na własny rachunek. Na czym polega?

Freelancer to niemalże nowy zawód. Jest to osoba, która pracuje w ramach samozatrudnienia, podejmując zlecenia w określonej dziedzinie. Najczęściej obowiązki zawodowe wypełnia zdalnie w domu.

Freelancer - praca na własny rachunek. Na czym polega?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

28.01.2019 12:56

Freelancer – kto to?

Freelancer w tłumaczeniu na język polski to wolny strzelec. I tak faktycznie jest. Freelancer nie pracuje na etat ani nie jest nigdzie zatrudniony na stałe w ramach umowy cywilnoprawnej. Może prowadzić własną działalność gospodarczą, ale nie musi. Powszechne jest bowiem opieranie współpracy o umowy cywilnoprawne ze zleceniodawcą, według których odbywa się rozliczenie z fiskusem.

Najczęstszymi zawodami freelancerów są te określane kreatywnymi. Chodzić będzie przede wszystkim o fotografów, grafików, copywriterów, malarzy, dziennikarzy, tłumaczy czy dekoratorów wnętrz. Jednak freelancing w Polsce rozszerza się również o doradców biznesowych, finansowych czy ubezpieczeniowych, szkoleniowców w różnych dziedzinach, a także programistów i innych specjalistów IT. Coraz częściej zdarza się też, że mianem freelancerów określa się pracowników fizycznych wykonujących drobne prace naprawcze lub remontowe.

Freelancer – zlecenia i oferty

Zlecenia freelancerów najczęściej dotyczą jednej konkretnej dziedziny. Znaleźć je można za pośrednictwem specjalnych platform internetowych, które łączą zleceniodawców ze zleceniobiorcami. Za ich pośrednictwem następuje również rozliczenie między stronami. Wiarygodne portale dla freelancerów pozwalają na uporządkowanie spraw finansowych i znalezienie uczciwego klienta lub wykonawcy dzieła.

Akceptując konkretną ofertę, freelancer powinien mieć jednak na względzie kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim warto przyjrzeć się dobrze zleceniu. Jakiekolwiek niejasności i luki powinny dać do myślenia. Poza tym zlecenie musi zakładać realny czas realizacji. Akceptowanie ofert "na wczoraj" nie tylko będzie źródłem stresu, ale poświadczeniem o braku profesjonalizmu z naszej strony. Dobry freelancer ceni przecież swój czas i wie, ile potrzebuje go na wykonanie konkretnego zadania.

Dobrą praktyką freelancera jest także unikanie zleceń po znajomości. Wtedy wchodzi w grę targowanie o cenę dzieła, a w razie niepowodzenia (opóźniona płatność, niezadowolenie klienta) na długo pozostaje niesmak, który rzutuje na życie prywatne.

Freelancer – zarobki

Wynagrodzenie freelancera jest nieregularne. Jego wysokość natomiast będzie zależała od dziedziny i wyznaczonych stawek. Te z kolei warto balansować. Błędem będzie przecenianie się, ale i niedocenianie. Poza tym zaniżanie stawek za zlecenie wpływa negatywnie na całą branżę, a to jest nieuczciwe wobec innych freelancerów. Przyjmuje się, że fotograf ślubny za zlecenie zarobi od 2000 do nawet 4000 zł. Z kolei stawki freelancera copywritera to około 10 - 15 zł za 1000 znaków ze spacjami.

Każde zlecenie musi być udokumentowane umową. Kluczowe jest również ustalenie terminów – pierwszy to deadline wykonanie zlecenia, drugi zaś termin płatności. Dla własnego zabezpieczenia freelancer powinien pobierać zaliczkę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)