Blisko ludziGinekolodzy ostrzegają przed nową "modą"! Kobiety znalazły dziwny sposób, by… odnowić pochwę

Ginekolodzy ostrzegają przed nową "modą"! Kobiety znalazły dziwny sposób, by… odnowić pochwę

Ginekolodzy ostrzegają przed nową "modą"! Kobiety znalazły dziwny sposób, by… odnowić pochwę

02.06.2017 12:20, aktual.: 24.01.2018 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chodzi o małe kuleczki, które są przymocowane do liści dębu. W sieci sprzedawane są… jako lek wspomagający regenerację i zmniejszenie pochwy!

Na portalu Etsy dostępne są aukcje, na których kulki rekomendowane są jako skuteczny środek dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Naturalny specyfik ma ponoć oczyszczać i pomóc w regeneracji pochwy. Dodatkową zaletą użycia kulek, według sprzedawcy, jest jej zmniejszenie.

Dystrybutorzy wskazują możliwe sposoby stosowania dębowych kulek. Według nich najlepiej produkt samodzielnie zmielić i smarować powstałą "papką" (?) miejsca, które były nacinane w czasie porodu. Jednocześnie lojalnie ostrzegają, że zabieg może wywoływać dyskomfort.

Obraz

Kokon dla larw

Czym są właściwie te kuleczki? Zapytaliśmy o komentarz eksperta, Izabelę Ostrzyżek, właścicielkę strony zielarz-dietetyk.pl.

- Te kulki to galasy dębowe. Są surowcem zielarskim, po ich zmieleniu i przyrządzeniu naparu lub nalewki stosuje się je w naturalnej medycynie jako środek ściągający naczynia krwionośne, przeciwkrwotoczny, przeciwzapalny i antyoksydacyjny - tłumaczy.
Miękkie kulki-narośla można znaleźć na liściach dębu. Powstają, gdy osa złoży na liściu jaja. Kulka spełnia rolę kokonu i gniazda dla jajek osy, z których potem wyklują się larwy. Ten nietypowy wytwór natury znany był już lata temu w medycynie ludowej. Wówczas kuleczki mielono i stosowano jako składnik naturalnych leków.

- Galasy nie powinny być jednak umieszczane w pochwie, gdyż zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Kiedy rozłożą się, zaburzą prawdopodobnie naturalną florę bakteryjną i będą stanowić pożywkę dla chorobotwórczych bakterii oraz grzybów. Jeśli chcemy skorzystać z ich zdrowotnych właściwości, możemy robić ze zmielonych galasów napary na nasiadówki lub przemywać naparem skórę - uważa Izabela Ostrzyżek.

Zakażenia i infekcje

Przed użyciem naturalnego specyfiku ostrzegają także ginekolodzy.

- Dobrze, że to nie dzieje się w Polsce. Mam nadzieje, że ta dziwna moda nie dotrze do nas, bo byłaby murowaną przyczyną - co najmniej - zakażeń i infekcji. Nie wiem nawet, jak to skomentować - nie kryje oburzenia ginekolog Anna Kowalkiewicz i zapewnia, że poza infekcjami, lista efektów ubocznych stosowania takich kulek może być długa.
Może, bo trudno mówić o medycznych dowodach. Ból podczas współżycia, zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, wysuszenie błony śluzowej to niektóre z nich.

- Poza tym jest to zwyczajnie niebezpieczne i niehigieniczne. Rynek oferuje wiele możliwości kobietom z problemami poporodowymi. Z pewnością lepiej zgłosić się do lekarza niż "szamanów" z sieci - stawia sprawę jasno ginekolog.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)