Ginekolożka mówi jasno. Tak reaguje na owłosienie intymne pacjentek

Wizyta u ginekologa bywa stresująca. Aktywna w mediach społecznościowych lekarka uspokaja - pacjentka nie ma za co przepraszać. Dotyczy to także owłosienia intymnego. - Damy sobie radę - mówi dr Dorota Cybulska.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa wiąże się z ogromnym lękiem. Obawiają się oceny lub boją się pytań dotyczących życia intymnego. Jednak w rzeczywistości lekarze codziennie przyjmują dziesiątki pacjentek i nie zwracają uwagi na rzeczy, które dla kobiet wydają się wstydliwe. Dr Dorota Cybulska postanowiła wytłumaczyć w mediach społecznościowych, że są kwestie, za które nie należy przepraszać.

Dla ginekologa to codzienność

Jedną z największych obaw pacjentek jest to, że pojawią się na wizycie bez wykonanej depilacji miejsc intymnych. Dr Cybulska rozwiewa te wątpliwości na Instagramie, tłumacząc, że dla lekarza nie ma to żadnego znaczenia. Depilacja jest kwestią indywidualną i nie wpływa na jakość badania.

- Czy wyobrażasz sobie sytuację, gdy mężczyzna z brodą lub wąsami trafia do dentysty, a ten odmawia mu z tego powodu pomocy? Jak nie będziesz wydepilowana, damy sobie radę – opowiada ginekolożka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Szczepienie kobiet w ciąży. Lekarka wyjaśnia, dlaczego warto się zdecydować

Miesiączka nie wyklucza wizyty

Kolejnym powodem, dla którego kobiety odwołują wizyty lub stresują się nimi, jest fakt, że nagle dostały okres. Dr Dorota Cybulska podkreśla, że miesiączka to naturalna sprawa i nie powinna być powodem do paniki. W większości przypadków lekarze są przygotowani na takie sytuacje i nie robi to na nich żadnego wrażenia.

Wiele kobiet czuje się niezręcznie, gdy po dłuższym czasie pojawiają się w gabinecie. Pacjentki obawiają się pytań w stylu: "dlaczego tak długo pani nie była na badaniu?". Lekarka uspokaja, że ginekolog nie ocenia pacjentki ani nie wypytuje o szczegóły. Najważniejsze, że w końcu przyszła i zadbała o swoje zdrowie.

Należy pamiętać o kilku rzeczach, które mogą sprawić, że nadchodzące badanie będzie bardziej komfortowe. Przede wszystkim należy zadbać o higienę intymną – wystarczy umyć się letnią wodą, unikając irygacji pochwy i dezodorantów, które mogą zaburzyć naturalną florę bakteryjną.

Ważnym aspektem jest również wygodny strój, który pozwoli poczuć się bardziej komfortowo podczas wizyty. Warto także wcześniej przygotować informacje o swoim cyklu. Ostatnią istotną kwestią jest unikanie współżycia przed badaniem – najlepiej wstrzymać się od stosunków seksualnych na 24–48 godzin, aby wyniki były prawidłowe.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (55)