Gotowe firany – dlaczego warto je kupić?

Gotowe firany – dlaczego warto je kupić?

Gotowe firany – dlaczego warto je kupić?
Źródło zdjęć: © iStock.com | KatarzynaBialasiewicz
03.09.2018 10:27

W dobie nowoczesnego stylu urządzania wnętrz coraz więcej osób rezygnuje z firan na rzecz wygodniejszych w montażu i utrzymaniu rolet. Firanki to jednak dekoracja okienna, która dodaje przytulności i domowego ciepła. Osoby, które nie lubią ich przypinać i układać, powinny pomyśleć o firanach gotowych.

Dlaczego warto wybrać gotowe firany?

Gotowe firany to rozwiązanie idealne dla osób, które nie lubią lub nie potrafią operować tradycyjnymi żabkami i układać firan.

W przeciwieństwie do firan kupowanych na metry firanki gotowe mają określoną szerokość. Na opakowaniach zaznaczone są konkretne wymiary, których przez pomyłkę nie uszczupli sprzedawca, czy też hojnie nie doda kilkudziesięciu centymetrów ekstra, które trudno będzie upiąć estetycznie na karniszu. Poza tym gotowe firany są pakowane fabrycznie, dlatego rzadko zdarzają się pobrudzenia, skazy i dziury.

Z racji tego, że szerokość gotowych firan jest dokładna, można ją przeliczyć na liczbę żabek w karniszu, a potem łatwo przypiąć w równych odstępach. Również wybór samych firanek jest łatwy. W sklepach branżowych zazwyczaj wywieszana jest próbka firany, a na samym opakowaniu widnieje zdjęcie poglądowe. Nie trzeba zatem firany gotowej rozkładać i sprawdzać wzoru.

Gotowe firany – ułatwienia

W ostatnich latach w modzie było wiele rozwiązań w kwestii karniszy. Do dziś, choć rzadko, dostępne są te tradycyjne, składające się z tyczek, ozdobnych zakończeń i kółek z żabkami. Poza tym kupić można metalowe rurki z kółeczkami lub bez nich, a także karnisze w postaci szyn montowanych do sufitu i maskowanych panelem z drewna lub pleksi.

Do każdego z tych rodzajów karniszy wymagane będą inne rozwiązania podpinania gotowych firan. Producenci wychodzą jednak naprzeciw tym wymaganiom i proponują firanki tradycyjne, z taśmą ściągającą, materiałowymi „uszami” lub metalowe koła.

Tradycyjne gotowe firany będą odpowiednie do karniszy z żabkami. Ich zaletą jest to, że w przypadku, gdyby okazały się za długie, można je podwinąć, tworząc elegancką falbanę u góry. Znacznie łatwiejsze w podwieszaniu są gotowe firany z taśmą. Ściągnięcie jej pozwoli na równomierne upięcie. To również rodzaj firan do karniszy tradycyjnych.

Do karniszy metalowych odpowiednie okażą się gotowe firany na przelotkach lub, jak kto woli, firany na kółkach. Podobnie jak te na materiałowych uszkach wystarczy złożyć je w harmonijkę i założyć na rurkę karnisza.

Jak dobrać gotowe firany?

Dobór odpowiednich gotowych firan nie polega jedynie na dopasowaniu odpowiedniego ich rozmiaru do wymiarów okna. Ważny będzie także materiał oraz forma takie firanki.

Gotowa firanka do kuchni powinna być praktyczna. Zwiewna może brudzić się, osuwając się po sprzętach czy blatach. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się gotowe firany panele, które wyglądają po trosze jak firanki, a z drugiej strony jak rolety. Z kolei gotowe firany do salonu mogą mieć przeróżne wzory i materiały wykonania. Pasować będą zarówno gotowe zasłony z woalu, jak i bogato zdobione gotowe firany z gipiurą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także