Trwa ładowanie...
d1wb7bm

Grafik freelancer - jak zacząć i czy warto?

W dzisiejszych czasach freelancing jest zjawiskiem coraz powszechniejszym na rynku pracy. Młodzi pracownicy nie chcą sztywnych etatów i wymagających szefów. Kreatywność próbują wyrażać według własnych zasad. Wśród takich osób są między innymi graficy.
Share
Grafik freelancer pracuje zdalnie według ustalonych przez siebie zasad
Grafik freelancer pracuje zdalnie według ustalonych przez siebie zasadŹródło: Pixabay.com, Fot: domena publiczna
d1wb7bm

Kim jest grafik freelancer?

Freelancer to wolny strzelec na rynku pracy. Nie jest związany z jednym przedsiębiorstwem umowami cywilnoprawnymi ani umową o pracę. Freelancer najczęściej pracuje zdalnie w domu, a jego zawodem jest zawód kreatywny. Do tej grupy zaliczają się właśnie graficy.

Ich praca jest typowo zadaniowa. Pracując dla konkretnej firmy, dostają przydział zleceń dla konkretnego zleceniodawcy. W ten sam sposób graficy mogą pracować, ale jako freelancerzy.

d1wb7bm

Grafik freelancer – jak zacząć?

Podstawą do rozpoczęcia pracy jako freelancer jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Niewielu może zdarzyć się klientów, którzy zaufają beniaminkom. Grafik freelancer powinien posiadać solidne portfolio, w którym znajdą się jego najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia.

Wpisy do portfolio freelancera mogą być następstwem udziału w konkursach lub lat pracy. I tu właśnie przydaje się pewien staż na etacie czy w ramach umowy cywilnoprawnej. Pod okiem mentora i przy wsparciu kolegów z pracy możliwe jest doskonalenie umiejętności i nabywanie doświadczenia.

Zanim grafik zdecyduje się na zostanie freelancerem, powinien także wybadać rynek, przeanalizować podaż i popyt na zlecenia z zakresu grafiki. Nie pomoże ogromna konkurencja czy brak zainteresowania ze strony zleceniodawców. Warto również przeanalizować kwestie finansów, dowiedzieć się jakie stawki są popularne w branży, w jaki sposób najlepiej się rozliczać i zdobywać klientów.

d1wb7bm

Ostatni krok to pojawienie się grafika freelnacera na rynku. Pomogą w tym między innymi specjalne platformy internetowe, które łączą zleceniodawców ze zleceniobiorcami, pomagają w kontakcie i ułatwiają rozliczenie między stronami.

Grafik freelancer – czy warto?

Przejście na freelancing to skok na głęboką wodę. Pozwala z jednej strony na samodzielne decydowanie o podejmowanych zleceniach, z drugiej zaś wymaga niesamowitej determinacji.

Zaletą bycia grafikiem freelancerem jest to, że osoba taka sama ustanawia sobie cele, dobiera zlecenia i decyduje o godzinach pracy. Samodzielne istnienie na rynku rozszerza pole manewru o klientów, o których być może firma by nie zdecydowała się walczyć. Poza tym to zupełna swoboda artystyczna, a jedynym krytykiem grafika freelancera pozostaje jego klient.

d1wb7bm

Z drugiej strony to sam freelancer musi zadbać o zaplecze – sprzęt, programy i licencje. Bierze także w pełni na siebie odpowiedzialność za porażki. Bycie grafikiem freelancerem wiąże się również z koniecznością bycia zorganizowanym, przedsiębiorczym i zdeterminowanym. Ważne są także zdolności negocjacyjne i umiejętność zarządzania czasem. Do tego dochodzą formalności związane z rozliczeniem zleceń grafika freelancera, odprowadzaniem podatków, a czasem również wystawianiem faktur.

d1wb7bm

Podziel się opinią

Share
d1wb7bm
d1wb7bm