Blisko ludziGrafik freelancer - jak zacząć i czy warto?

Grafik freelancer - jak zacząć i czy warto?

W dzisiejszych czasach freelancing jest zjawiskiem coraz powszechniejszym na rynku pracy. Młodzi pracownicy nie chcą sztywnych etatów i wymagających szefów. Kreatywność próbują wyrażać według własnych zasad. Wśród takich osób są między innymi graficy.

Grafik freelancer - jak zacząć i czy warto?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | domena publiczna

28.01.2019 15:32

Kim jest grafik freelancer?

Freelancer to wolny strzelec na rynku pracy. Nie jest związany z jednym przedsiębiorstwem umowami cywilnoprawnymi ani umową o pracę. Freelancer najczęściej pracuje zdalnie w domu, a jego zawodem jest zawód kreatywny. Do tej grupy zaliczają się właśnie graficy.

Ich praca jest typowo zadaniowa. Pracując dla konkretnej firmy, dostają przydział zleceń dla konkretnego zleceniodawcy. W ten sam sposób graficy mogą pracować, ale jako freelancerzy.

Grafik freelancer – jak zacząć?

Podstawą do rozpoczęcia pracy jako freelancer jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Niewielu może zdarzyć się klientów, którzy zaufają beniaminkom. Grafik freelancer powinien posiadać solidne portfolio, w którym znajdą się jego najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia.

Wpisy do portfolio freelancera mogą być następstwem udziału w konkursach lub lat pracy. I tu właśnie przydaje się pewien staż na etacie czy w ramach umowy cywilnoprawnej. Pod okiem mentora i przy wsparciu kolegów z pracy możliwe jest doskonalenie umiejętności i nabywanie doświadczenia.

Zanim grafik zdecyduje się na zostanie freelancerem, powinien także wybadać rynek, przeanalizować podaż i popyt na zlecenia z zakresu grafiki. Nie pomoże ogromna konkurencja czy brak zainteresowania ze strony zleceniodawców. Warto również przeanalizować kwestie finansów, dowiedzieć się jakie stawki są popularne w branży, w jaki sposób najlepiej się rozliczać i zdobywać klientów.

Ostatni krok to pojawienie się grafika freelnacera na rynku. Pomogą w tym między innymi specjalne platformy internetowe, które łączą zleceniodawców ze zleceniobiorcami, pomagają w kontakcie i ułatwiają rozliczenie między stronami.

Grafik freelancer – czy warto?

Przejście na freelancing to skok na głęboką wodę. Pozwala z jednej strony na samodzielne decydowanie o podejmowanych zleceniach, z drugiej zaś wymaga niesamowitej determinacji.

Zaletą bycia grafikiem freelancerem jest to, że osoba taka sama ustanawia sobie cele, dobiera zlecenia i decyduje o godzinach pracy. Samodzielne istnienie na rynku rozszerza pole manewru o klientów, o których być może firma by nie zdecydowała się walczyć. Poza tym to zupełna swoboda artystyczna, a jedynym krytykiem grafika freelancera pozostaje jego klient.

Z drugiej strony to sam freelancer musi zadbać o zaplecze – sprzęt, programy i licencje. Bierze także w pełni na siebie odpowiedzialność za porażki. Bycie grafikiem freelancerem wiąże się również z koniecznością bycia zorganizowanym, przedsiębiorczym i zdeterminowanym. Ważne są także zdolności negocjacyjne i umiejętność zarządzania czasem. Do tego dochodzą formalności związane z rozliczeniem zleceń grafika freelancera, odprowadzaniem podatków, a czasem również wystawianiem faktur.

firma w domupraca w domufreelancer
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)