Grasuje w piwnicach. Ludzie myślą, że to żmija
Choć zaskroniec zwyczajny nie stanowi zagrożenia dla człowieka, kiedy go widzimy, najczęściej uciekamy. Warto więc nauczyć się, jak odróżnić go np. od żmii zygzakowatej, ponieważ możemy go spotkać nie tylko w lesie, ale także w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym.
07.05.2024 12:01
Zaskroniec zwyczajny to jeden z najpopularniejszych węży występujących w Polsce, który wyglądem przypomina żmiję zygzakowatą. Jak więc możemy go odróżnić?
Przede wszystkim należy spojrzeć na jego zachowanie. Zaskroniec nie stanowi zagrożenia dla człowieka, od którego najczęściej sam ucieka. W przeciwieństwie do żmii, w momencie spotkania może syczeć, lecz najczęściej będzie udawał martwego. Żmija natomiast ułoży się w literę "s". Gdy poczuje się zagrożona, może przejść do ataku.
Gdzie możemy spotkać zaskrońca?
Kwiecień i maj to miesiące, w których zaskrońce przechodzą swój okres godowy. Samice węży składają od 9 do nawet 40 jaj - najczęściej w miejscach, które są jednocześnie ciepłe oraz wilgotne. Z tego też względu bardzo często możemy je spotkać w lasach, w szczególności tam, gdzie jest dużo liści i pulchny mech. Czują się tam najbezpieczniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy muszą mieć jednak świadomość, że poza miesiącami ciepłymi zaskrońce szukają schronienia, którym często stają się przydomowe piwnice i pomieszczenia gospodarcze. To w nich zapadają w hibernację, czyli sen zimowy, który rozpoczynają we wrześniu.
Tegoroczna plaga zaskrońców
W połowie kwietnia pisaliśmy o pierwszych doniesieniach o zaskrońcach z Polski, którymi podzielił się w rozmowie z portalem asta24.pl pan Kazimierz z Trzcianki pod Piłą. Jak poinformował, zaskrońce opanowały jego przydomowy ogródek.
- To prawdziwa plaga w tym roku. Pierwszy pojawił się trzy lata temu, ale takiej ilości jeszcze nie było. Pod daszkiem pomieszczenia gospodarczego mają cieplarniane warunki, to pewnie bardzo im się podoba - powiedział.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.