ycipk-1sb5ly

Groźna Diane 35. Cztery przypadki zgonów we Francji po zażyciu tabletek na trądzik

Hormonalny lek przeciwko trądzikowi Diane 35, zatwierdzony w 135 krajach świata i stosowany często jako środek antykoncepcyjny, spowodował we Francji co najmniej cztery zgony - podał francuski urząd ds. leków ANSM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Groźna Diane 35. Cztery przypadki zgonów we Francji po zażyciu tabletek na trądzik
(123RF)
ycipk-1sb5ly

Hormonalny lek przeciwko trądzikowi Diane 35 i stosowany często jako środek antykoncepcyjny, spowodował we Francji co najmniej cztery zgony - podał francuski urząd ds. leków ANSM.

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi w obrębie płuc albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet, stosujących tabletkę Diane 35.

Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy. W Polsce lek także jest dostępny i zalecany jako środek antykoncepcyjny.

ycipk-1sb5ly

Diane 35 firmy Bayer został wprowadzona na francuski rynek w 1982 roku jako lek na leczenie młodzieńczego trądziku. Ze względu na wysoki poziom progesteronu lek dość szybko zaczął być zalecany przez lekarzy jako środek antykoncepcyjny, choć władze francuskie nigdy nie wydały na to zezwolenia.

Niepokojące sygnały o tym, że pigułka niesie ze sobą ryzyko powikłań, zaczęły pojawiać się już w roku 1982. Pismo medyczne "Proscrire" opublikowało wówczas informację, że progesteron zawarty w Dianie 35 zwiększa o 6,68 razy ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Firma Bayer odmówiła wykonania badań nad tymi zagrożeniami.

W maju 2011 roku eksperci z ANSM zainteresowali się, w jakiej skali pigułka zapisywana była jako środek antykoncepcyjny, czego efektem jest opublikowany w niedzielę raport.

Tymczasem minister zdrowia i spraw socjalnych - Marisol Touraine - zaleciła lekarzom niezapisywanie tabletek antykoncepcyjnych 3. i 4. generacji, które mają wywoływać podobne powikłania, jak Diane 35. Decyzja minister jest następstwem pozwu wniesionego w połowie grudnia przez młodą kobietę przeciwko firmie Bayer, producentowi tabletki 3. generacji.

ycipk-1sb5ly

Kobieta na skutek jej stosowania dostała porażenia mózgowego, który spowodował paraliż ciała. Trzydzieści kolejnych pozwów przeciwko firmom farmaceutycznym produkującym tabletki 3. i 4. generacji zostało złożonych z początkiem stycznia.

(PAP) anap/ kot/

POLECAMY:

* Tatuaże mogą powodować raka?*

ycipk-1sb5ly

* Mogłaś poronić i nawet o tym nie wiedzieć*

* Menopauza pogarsza naszą pamięć*

* Tabletki przeciwbólowe – co wybrać?*

Skutek uboczny - śmierć. Czy wiesz, jakie leki łykasz?

ycipk-1sb5ly
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1sb5ly

ycipk-1sb5ly
ycipk-1sb5ly