Grypa czy koronawirus? Jak odróżnić od siebie objawy i jakie są powikłania pogrypowe?
Odkąd 4 marca zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, coraz więcej osób popada w panikę, zauważając u siebie niektóre objawy. Jednak częściej są to pierwsze oznaki klasycznej grypy, która może być bardziej niebezpieczna od koronawirusa. Jak w takim razie rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z grypą, a kiedy z koronawirusem?
06.03.2020 | aktual.: 09.03.2020 15:48
Koronawirus – kto jest narażony i jakie są objawy?
Pod koniec 2019 roku wirus z Wuhan, określany mianem koronawirusa, wywołał pierwsze przypadki poważnych zachorowań. Zaczął rozprzestrzeniać się w błyskawicznym tempie z osoby na osobę, drogą kropelkową. Jednak w grupie największego ryzyka zachorowania na koronawirus znajdują się te osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach objętych chorobą. W drugim przypadku dotyczy to ludzi, którzy mieli kontakt z innymi osobami, którzy wcześniej w takich krajach byli.
Jak wynika z prowadzonych badań, ciężki przebieg zakażenia koronawirusem dotyczy około 20 proc. wszystkich zarażonych, natomiast 2-3 proc. umiera z powodu choroby. Do najbardziej zagrożonych osób należą ludzie starsi, z obniżoną odpornością, a także ci, którzy cierpią na choroby przewlekłe.
Główne objawy zakażenia koronawirusem:
- utrzymująca się gorączka (najczęściej ponad 38°C);
- kaszel;
- duszności i problemy z oddychaniem;
- zmęczenie;
- bóle mięśni.
Grypa – konsekwencje i podstawowe objawy
Zachorowanie na grypę nosi za sobą bardzo poważne konsekwencje i może być bardzo niebezpieczne dla życia. Głównym wyróżnikiem grypy jest wysoka temperatura, bo może ona przekraczać nawet 39°C! Oprócz tego chory odczuwa dokuczliwe bóle mięśni i stawów, a także czuje się ciągle zmęczony czy rozbity. Objawy grypy pojawiają się już po pierwszym dniu od momentu zarażenia.
Podobnie jak w przypadku koronawirusa, grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najczęściej zachorowanie na nią wzrasta podczas tzw. sezonowych epidemii, powodując przy tym ostre objawy uniemożliwiające pracę. Niestety u wielu chorych na grypę mogą się pojawić poważne powikłania. Zdarzają się także i zgony: u dzieci, osób starszych oraz obciążonych innymi chorobami. Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów grypy!
Podstawowe objawy grypy:
- wysoka gorączka (przekraczająca 39°C);
- dreszcze;
- bóle mięśni i stawów;
- bóle głowy w okolicach czołach i oczu;
- osłabienie;
- poczucie rozkojarzenia;
- słabe samopoczucie;
- ból gardła;
- suchy i męczący kaszel;
- sporadycznie katar.
Jak widać, różnica między zakażaniem koronawirusem a chorowaniem na grypę jest dosyć znacząca, dlatego też warto ją znać.
Poważne powikłania pogrypowe
Zazwyczaj osoby chore na grypę szybko zdrowieją już po kilku dniach, ale często zdarza się również, że u pewnych ludzi następują poważne powikłania. Nie wolno bagatelizować pogorszenia stanu zdrowia, ponieważ często może to prowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet do śmierci.
Możliwe powikłania po grypie:
- zakażenie zatok i ucha;
- zapalenie płuc;
- zapalenie serca lub worka osierdziowego;
- zapalenie mózgu;
- niewydolność wielonarządowa;
- w skrajnych przypadkach sepsa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl