Trwa ładowanie...
d2h3jge

Gwiazda kultowego serialu ubiega się o stołek gubernatora stanu Nowy Jork

Na początku tygodnia media obiegła informacja o starcie Cynthii Nixon w planowanych na wrzesień wyborach gubernatora stanu Nowy Jork. Aktorka umieściła na Twitterze spot promujący jej kandydaturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeśli Nixon udałoby się zwyciężyć wybory, nie byłby to pierwszy w historii Stanów przykład takiego przebranżowienia.
Jeśli Nixon udałoby się zwyciężyć wybory, nie byłby to pierwszy w historii Stanów przykład takiego przebranżowienia. (Zrzut ekranu)
d2h3jge

W krótkim wideo Nixon podkreśla wielokrotnie miłość do Nowego Jorku, w którym spędziła całe swoje życie. Opowiada o tym, że to miasto ją wykształciło, a teraz kształci jej najmłodszego, 7-letniego syna. Na filmiku szykuje i prowadzi go do szkoły, a także przechadza się ulicami miasta z żoną. Mówi o olbrzymich nierównościach finansowych, jakie trawią stan Nowy Jork, gdzie ekstremalne bogactwo jest zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od krańcowego ubóstwa.

"Połowa dzieci mieszkających w miastach innych, niż Nowy Jork, żyje poniżej granicy ubóstwa. Jak mogliśmy do tego dopuścić. Kocham to miasto, nigdy nie chciałam mieszkać nigdzie indziej, ale coś musi się zmienić" – mówi w spocie. Jak na kampanię polityczną przystało, wideo bardziej porusza niż zajmuje się konkretami, jednak aktorka jest kandydatką może i bez większego doświadczenia, ale całkiem interesującą.

Choć polskiemu widzowi 52-latka może wydawać się przede wszystkim "rudą z Seksu w Wielkim Mieście", Nixon już od kilku lat mocno angażuje się w sprawy społeczne. Cynthia urodziła się i dorastała w Nowym Jorku. Jej ojcem był Walter Nixon, dziennikarz radiowy z Teksasu, który opuścił jej matkę, gdy Cynthia miała kilka lat. Tuż po rozstaniu sytuacja nie wyglądała wesoło, dziewczynka z matką mieszkała w jednopokojowym mieszkaniu komunalnym, z dala od krewnych, jako że Anne Nixon pochodziła z Chicago i nie miała znajomych w mieście.

d2h3jge

Kiedy Cynthia poszła do szkoły, okazało się, że świetnie radzi sobie z nauką, a do tego ma talent wokalny. Dostała się do kółka teatralnego dla dzieci prowadzonego na Broadwayu. Już jako 14 latka pojawiła się na deskach kultowego teatru, gdzie grywała z przerwami przez następne dwie i pół dekady. To na Broadwayu zaczęła się jej przyjaźń z Sarą Jessicą Parker, która żeby występować w teatrze przyjechała jako nastolatka z miasteczka w Ohio.

Z czasem Nixon rzadziej pojawiała się na próbach, pochłaniała ją nauka. Po maturze zdawała na wydział Artes Liberales (Sztuki wyzwolone) na Barnard College, części Columbia University, jednej z najlepszych uczelni w Stanach. Dostała się, ale czesne znacznie przekraczało możliwości finansowe jej matki. Wtedy zaczęła chodzić na castingi do filmów. Ruda, wysoka dziewczyna, w dodatku z doświadczeniem na scenie szybko zaczęła zarabiać grając role drugoplanowe, między innymi w filmie Milosa Formana "Amadeusz". Na pierwszym roku studiów grała jednocześnie w dwóch sztukach na Broadwayu, m.in. u boku Jeremy'ego Ironsa.

Przełomem, który przyniósł Nixon rozpoznawalność i pieniądze był jednak serial "Seks w Wielkim Mieście". Twórcy szukali nieogranych twarzy i zdolnych aktorek, a w te kryteria Cynthia, gwiazda teatru, na małym i dużym ekranie pojawiająca się drugoplanowo wpisywała się znakomicie. I tak, 32-letnia matka dwójki dzieci, od 10 lat żona miejscowego nauczyciela, została gwiazdą z pierwszych stron gazet.

W serialu HBO Nixon wcieliła się w rolę nowojorskiej prawniczki, Mirandy Hobbes.

kadr z serialu

W stronę działalności publicznej pchnęły ją wydarzenia z życia osobistego. W 2006 roku, tuż po rozstaniu z mężem i końcu zdjęć do serialu u Nixon zdiagnozowano raka piersi. Od tego czasu zaczęła angażować się w kampanie na rzecz profilaktyki raka piersi i mówić publicznie o chorobie. W 2009 roku Cynthia zszokowała opinię publiczną zaręczając się z kobietą, aktywistką Christine Marinoni, walczącą głównie o poprawę jakości amerykańskiej edukacji. Trzy lata później Marinoni urodziła syna, którego wspólnie wychowują.

d2h3jge

"Nie wydaje mi się, żebym jakkolwiek się zmieniła. Całe życie byłam z mężczyznami i nie sądziłam, że mogłabym się zakochać w kobiecie, ale kiedy to się stało, nie wydawało mi się to dziwne" – skomentowała z prostotą. W następstwie Nixon zaczęła aktywnie walczyć o prawa osób homoseksualnych w Stanach, miedzy innymi o legalizację ślubów.

Amerykanie kochają znana twarze i wzruszenia. Nie przeszkadzał im prezydent, który zaczynał od drugoplanowych ról amantów i marnych westernów. Arnold Schwarzenegger, były kulturysta bez matury z powodzeniem sprawował dwukrotnie urząd gubernatora Kalifornii. Na tym tle Cynthia Nixon nie jest wcale źle przygotowaną kandydatką. Jest absolwentką prestiżowej uczelni, aktywistką o sporej wrażliwości społecznej. Jest dobrą reprezentantką dla środowisk LGBT, a także dla młodych matek. Nie do pogardzenia jest też jej status ikony. Bohaterki serialu "Seks w Wielkim Mieście", z którymi zlały się wcielające się w nie aktorki, dla rzesz kobiet na całym świecie symbolizują wolność seksualną i niezależność ekonomiczną. A na symbole w historii głosowano już nie raz.

d2h3jge

Podziel się opinią

Share

d2h3jge

d2h3jge