Trwa ładowanie...

Hatha-joga - na czym polega i jakie niesie korzyści?

Hatha joga jest najpopularniejszą formą jogi bazującą na pozycjach jogicznych oraz kontroli oddechu. Hatha joga łączy w sobie prawidłowe techniki ciała, a także procesy oczyszczające. Na czym polega hatha joga i jakie zasady obowiązują przy jej praktykowaniu? Jakie korzyści można czerpać z hatha jogi?

Share
Hatha-joga - na czym polega i jakie niesie korzyści?
Źródło: 123RF
d1a9oxu

Co to jest hatha joga?

Hatha joga to tradycja indyjskiej jogi, w której podstawę stanowią pozycja ciała asana, sześć procesów oczyszczających, a także kontrola oddechu. Słowo hatha oznacza siłę i używane jest jako przysłówek w sensie przemocy czy robienia czegoś wbrew cudzej woli. Słowo hatha składa się z dwóch członów, w których ha oznacza słońce, a tha księżyc.

Hatha joga nieco różni się od tradycyjnej jogi, ponieważ nie skupia się na metafizyce, a na praktykach ezoterycznych i fizycznych. Hatha joga wymyka się filozoficznemu ujęciu jogi i można w niej doszukać się się dążenia do triumfu nad chorobą, starością i śmiercią. Hatha joga zawiera w sobie wszystkie podstawowe elementy klasycznej jogi.

Na czym polega hatha joga?

Podstawą hatha jogi są 3 elementy, na które składają się: siedząca pozycja ciała, procesy oczyszczania i kontrolowanie oddechu. W hatha jodze ważniejsza od metafizyki okazuje się siła fizyczna, ale wciąż zwraca się uwagę na przestrzeganie nakazów i zakazów moralnych. Idea hatha jogi opiera się na twierdzeniu, w którym ciężka praca jest kluczem do pracy nad samym sobą. W hatha jodze należy zwrócić uwagę na dwa stopnie:

  • Asana - to określone pozycje jogiczne, nazywane również ćwiczeniami. Przyjmowanie konkretnych pozycji wzmacnia różne części ciała, a jednocześnie doprowadza do uzyskiwania przez ćwiczącego wewnętrznej harmonii. Asany uzdrawiają i stabilizują procesy w naszym organizmie.
  • Pranajama - to techniki oddychania. W hatha jodze bardzo ważne jest nauczenie się prawidłowego oddechu. Poprawnie wykonywany oddech pozwala oczyszczać ciało i układ nerwowy. Oddech pozwala na wyciszenie, kontrolę nad emocjami, a także na wsłuchanie się w swoje wnętrze.
d1a9oxu

Hatha joga - zasady ćwiczeń

Efekty hatha jogi są widoczne tylko wtedy, gdy ćwiczenia wykonywane są wedle określonych zasad. Odradza się zatem rozpoczynanie praktyk hatha jogi na podstawie wiedzy zaczerpniętej z internetu czy wideo-instruktaży. Osoby, którym zależy na prawdziwym wyciszeniu i pracy nad sobą powinny zapisać się sesje do szkół hatha jogi lub skorzystać z porad profesjonalnego trenera personalnego.

Ćwiczenia w hatha jodze uwzględniają bowiem najmniejsze niuanse, takie jak kąt ułożenia ciała czy napięcie konkretnych partii mięśniowych. To, co warto zapamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń hatha jogi, obejmuje: ćwiczenia zgodne z wadą postawy, regularne wdychanie i wydychanie powietrza nosem oraz przystępowanie do hatha jogi z pustym żołądkiem. Każdą sesję należy zakończyć kilkuminutowym relaksem i leżakowaniem.

Hatha joga - korzyści

Hatha jogę trenuje się, aby osiągać korzyści fizyczne i psychiczne. Wśród najczęściej wymienianych efektów uprawiania hatha jogi wymienia się przywrócenie właściwego napięcia mięśni, zwiększenie pojemności płuc, obniżenie lub eliminację stresu, nasilenie produkcji endorfin, leczenie depresji, przyspieszenie procesów metabolicznych, a co za tym idzie wsparcie w kuracji odchudzającej. Hatha joga wpływa także na eliminację bólów stawów i mięśni. Niweluje bóle głowy i kręgosłupa. Dodatkowo hatha joga jest skutecznym środkiem w walce z dysproporcjami mięśniowymi i posturalnymi.

d1a9oxu

Podziel się opinią

Share
d1a9oxu
d1a9oxu