Trener personalny - na czym polega praca trenera osobistego?
Trener personalny jeszcze do niedawna uznawany był za fanaberię gwiazd show-biznesu. Obecnie trenerów osobistych można spotkać także w siłowniach i klubach fitnessu. Na czym polega praca trenera personalnego i od czego zależy cena jego usług?
17.09.2018 21:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kim jest trener personalny?
W Polsce trenerem personalnym w zasadzie może zostać każdy. Aby nim zostać, nie są potrzebne żadne licencje, ale oferta kursów doszkalających jest niezwykle bogata. Dlatego, podczas wyboru odpowiedniego trenera personalnego, warto przyjrzeć się jego ukończonym kursom, szkoleniom i dotychczasowemu doświadczeniu.
Dobry trener personalny zazwyczaj specjalizuje się w jakiejś wąskiej dziedzinie, oczywiście nie jest to reguła, jednak trudno specjalizować się we wszystkim i we wszystkim być świetnym. Właśnie dlatego trenerzy personalni bardzo często mają wykształcenie fizjoterapuetyczne, psychologiczne czy dietetyczne. Odpowiednia specjalizacja pomaga trenerowi osobistemu pomóc osobom z dolegliwościami z zakresu narządu ruchu, otyłością czy brakiem motywacji do ćwiczeń i zmian w swoim życiu.
Dobry trener personalny
Podstawową cechą czy zaletą trenera osobistego jest posiadana przez niego wiedza oraz doświadczenie w zakresie metod treningu. Zdobyta wiedza wymaga konkretnego doświadczenia, dzięki temu trener osobisty jest w stanie dobrać indywidualny trening do różnych osób z różnymi wymaganiami. Trener personalny poza odpowiednią specjalizacją powinien posiadać wiedzę z zakresu treningu medycznego, odżywiania oraz psychologii treningu. Dlatego warto pamiętać, że praca trenera personalnego to nie jest tylko 60 minut, które poświęci dla twojego treningu na siłowni, to długie godziny zdobywania wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Trener personalny a fizjoterapia
Zdrowy styl życia oparty na sporcie i aktywności fizycznej jest coraz bardziej popularny. Na siłowniach często spotyka się osoby, które dotąd nie miały do czynienia z żadnym wysiłkiem fizycznym, a dodatkowo często zmagają się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Trener personalny oczywiście nie musi być fizjoterapeutą z dyplomem najlepszej uczelni, ale powinien posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania narządu ruchu.
Trenera osobistego często poszukują osoby, które zmagają się z wadami postawy, przepukliną, kontuzją oraz bólami pleców, mięśni czy stawów. Ponadto wiedza o narządzie ruchu to nie jedyna dziedzina wiedzy medycznej, jaką trener personalny powinien znać. W pracy trenera personalnego niezbędna jest znajomość chorób układów krążenia, oddechowego, hormonalnego, a także nerwowego.
Trener osobisty i dietetyk
Dietetyka to dziedzina, w której każdy trener personalny powinien się specjalizować. Świadomość żywieniowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, do której można dostosować trening personalny. Trener osobisty potrafi zaplanować program żywieniowy nie tylko dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale również dla tych, które chorują na cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy przeróżne alergie pokarmowe.
Oczywiście trener personalny nie zastąpi profesjonalnego dietetyka, jednak doświadczony instruktor będzie wiedział, które składniki należy włączyć do diety, a które z niej definitywnie wykluczyć.
Ile kosztuje praca z trenerem personalnym?
Trener personalny to zazwyczaj fizjoterapeuta, lekarz, dietetyk i psycholog w jednym. Dlatego też cena za jego usługi nie należy do najniższych. Ceny treningów personalnych bywają bardzo zróżnicowane i mogą wahać się od 50 do nawet kilkuset złotych za godzinę. Bywają też trenerzy, którzy przez lata wyrobili sobie na tyle dobrą renomę, że za godzinę treningu życzą sobie kwoty powyżej tysiąca złotych.