Higiena intymna a zapobieganie infekcjom układu moczowo-płciowego
Głównym elementem profilaktyki przeciw infekcjom układu moczowo-płciowego jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej. Najważniejszą z nich jest stosowanie płynu do higieny intymnej o naturalnym i łagodnym składzie.
21.07.2018 | aktual.: 03.08.2018 10:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Infekcje intymne
Infekcje układu moczowo-płciowego są w naszym społeczeństwie tematem tabu i wstydliwym problemem, z którym rzadko udajemy się do lekarza. Wynika to z błędnego przeświadczenia, że infekcje intymne są konsekwencją nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny intymnej. Bezpośrednią przyczyną infekcji intymnych u kobiet są zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy.
Zobacz także
Higiena intymna — podstawowe zasady
Podstawową zasadą w higienie intymnej kobiet jest regularne stosowanie kosmetyku myjącego do pochwy — może on przyjmować, postać żelu, pianki lub płynu do higieny intymnej. Niezbyt dobrym i polecanym pomysłem jest mycie okolic intymnych za pomocą żelu pod prysznic. Tego typu kosmetyk, zamiast pomóc, może wywołać niepożądaną reakcję alergiczną. Bardzo ważną zasadą w higienie intymnej kobiet jest także noszenie wygodnej bielizny z naturalnych materiałów — majtki z poliestru nie zapewniają dostatecznej cyrkulacji powietrza na zewnątrz, przez co stwarzają idealne warunki do rozwoju wszelakim drobnoustrojom, które odpowiadają za infekcje intymne.
Jak wybrać płyn do higieny intymnej?
Przy wyborze płynu do higieny intymnej na starcie należy odrzucić preparaty z chemicznym składem i zachęcającym zapachem. Takie kosmetyki do pielęgnacji okolic intymnych mogą powodować podrażnienia i przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznej. Ponadto warto pamiętać, że płyn do higieny intymnej powinien mieć kwaśny odczyn pH. W składzie idealnego kosmetyku do mycia i pielęgnacji okolic intymnych należy szukać kwasu mlekowego, który ma właściwości łagodzące i antybakteryjne, a także substancji antygrzybicznych. Idealny płyn do higieny intymnej powinien być neutralny dla skóry, przezroczysty oraz bezwonny.
Na WP radarOkazji znajdziesz produkty do kąpieli w niższych cenach.
Czy warto wykonywać irygację pochwy?
Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania infekcjom intymnych jest irygacja pochwy, która polega na płukaniu pochwy wodą lub specjalnym preparatem farmakologicznym. Wielu ginekologów ma jednak wątpliwości, że tego typu zabieg jest skuteczną formą profilaktyki przeciw infekcjom układu moczowo-płciowego. Nieprawidłowo przeprowadzona irygacja pochwy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Co istotne, irygacja narusza naturalną florę bakteryjną i sprzyja namnażaniu się różnego typu bakterii, które skutkują zakażeniami bakteryjnymi pochwy. Oprócz tego zbyt częste wykonywanie irygacji pochwy może przyczynić się do zapalenia przydatków macicy, a nawet do raka szyjki macicy.
Irygacja nie jest polecana kobietom w ciąży, ponieważ może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Irygacja pochwy nie jest wskazana u kobiet, które nie mają problemu z nieprzyjemnym zapachem pochwy. Jej sporadyczne wykonywanie (maksymalnie dwa razy na tydzień) może być zalecane kobietom zmagającym się z przykrym zapachem okolic intymnych.