Hunter - sklepy, oferta, historia marki
Hunter - dla monarchy i fana muzyki pop
Hunter – historia marki
Hunter to marka z ponad 150-letnią historią. Jej początku należy upatrywać w wydarzeniach z 1856 roku, gdy dwóch amerykańskich przedsiębiorców, Henry Lee Norris i Spencer Thomas Parmelee, przybyło do Szkocji w celu otworzenia fabryki, która produkowałaby buty z kauczuku według patentu Charlesa Goodyeara. Zakład powstał w Castle Mill w Edynburgu. Ojcowie firmy Hunter zakupili wszystkie potrzebne maszyny i już w połowie roku ruszyła produkcja. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Norris & Co. Po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przemianowano ją na North British Rubber Company, aby ostatecznie przyjąć nazwę Hunter Boot Ltd.
Fabryka na początku produkowała nie tylko buty, ale również opony, piłki do golfa czy gumowe wykładziny. O ile na początku Hunter zatrudniał 4 pracowników, 20 lat później pracowało już prawie 600 osób. Prawdziwie flagowym produktem stały się tzw. wellington boots, czyli kalosze. Aż do wybuchu I wojny światowej były jednym z najlepiej sprzedających się artykułów marki Hunter. W czasie obu wojen fabryka produkowała solidne, nieprzemakalne buty dla armii brytyjskiej na zlecenie Ministerstwa Wojny. Po 1945 roku kalosze Hunter zyskały popularność wśród robotników, ale nosili je wszyscy, chroniąc się przed deszczem. Powszechne wykorzystanie butów wpłynęło na ich konstrukcję: od teraz miały zaokrąglony czubek, cieńszą podeszwę i były zdecydowanie lżejsze.
W 1955 roku zostały wyprodukowane pierwsze zielone kalosze Hunter, model, z którym najczęściej kojarzy się markę. Ich ważną właściwością był fakt, że były butami ortopedycznymi. Wkrótce także powstał model Royal Hunter. W 1976 roku Hunter został wyróżniony mianem oficjalnego dostawcy na brytyjski dwór królewski na podstawie pozwolenia Księga Edynburga, a 10 lat później także Jej Królewskiej Mości.
W 2005 roku w porozumieniu z Royal Horticultural Society, brytyjską charytatywną organizacją ogrodniczą, Hunter sworzył model kaloszy Lady Northampton. Do dziś fason ten wyróżniają płócienne cholewki.
Na początku XXI wieku firma Hunter Boot borykała się z pewnymi problemami finansowymi. Jednak w 2007 roku ogłoszono, że sprzedaż przewyższyła o 85 proc. tę odnotowaną rok wcześniej. Mimo dużego zysku, firma została zmuszona do przeniesienia produkcji do Azji i Europy Wschodniej.
W 2013 roku ukazały się na rynku dwa nowe modele kaloszy Hunter: Hunter Originals i Hunter Field. Pierwsze zostały zaprezentowane podczas pokazu mody na London Fashion Week, drugie natomiast to obuwie techniczne, użytkowe. Hunter Originals, czyli flagowy model marki, z niewielkimi modyfikacjami produkowany był dla innych marek, takich jak Jack Wills czy Fortum&Mason, a także organizacji non-profit, na przykład WaterAid. Firma Hunter w 2009 roku nawiązała współpracę także ze znanym projektantem obuwia, Jimmym Choo.
Do dziś firma Hunter ma swoje siedziby w Edynburgu, Londynie i Nowym Jorku.
Hunter – oferta
Mimo tego, że marka Hunter kojarzy się głównie z różnymi modelami klasycznych kaloszy, jej oferta jest dużo szersza. W kolekcjach dla kobiet, mężczyzn i dzieci znaleźć można między innymi: gumowe sztyblety, śniegowce, botki, trampki, mokasyny czy klapki.
Poza tym firma Hunter produkuje akcesoria, na przykład plecaki, torby, skarpety antypoślizgowe oraz preparaty do pielęgnacji obuwia.
Hunter – sklepy
Produkty marki Hunter dostępne są w sprzedaży internetowej, a także poprzez multibrandowe sklepy partnerskie w 14 krajach europejskich, a także Australii, Nowej Zelandii, RPA i na Tajwanie. Pierwszy firmowy, flagowy sklep firmy Hunter powstał w Londynie, na Regent Street w 2017 roku.