Trwa ładowanie...

Ich liczba stale rośnie. Kim są dziewice konsekrowane?

W Polsce jest ich ponad 300. Składają śluby czystości przed biskupem diecezjalnym, a poślubiają samego Jezusa Chrystusa. Jak bardzo zmienia się życie dziewic konsekrowanych po uroczystej przysiędze?

Share
Dziewice konsekrowane, śluby czystości. Zdjęcie pochodzi z 2017 roku z Tarnowa (East News)Dziewice konsekrowane, śluby czystości. Zdjęcie pochodzi z 2017 roku z Tarnowa (East News)
d2iz5le

8 grudnia 2021 r. w katedrze wawelskiej odbyła się uroczystość, podczas której biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz udzielił ślubów czystości kolejnym dwóm kobietom. Od tej pory w imię miłości do Jezusa Chrystusa stają się dziewicami konsekrowanymi. Co to oznacza w praktyce?

Kobiety te decydują się na zachowanie dziewictwa do końca swoich dni. Dziewice konsekrowane dobrowolnie podejmują decyzję o stałej wstrzemięźliwości seksualnej. Jest to tzw. indywidualna forma życia konsekrowanego i "mistyczne zaślubiny z Jezusem", podczas których zakładają na palec obrączkę. Nierzadko też na uroczystości zaślubin pojawiają się w welonie.

Aktualne dane

Pierwszą Polką, która złożyła tę uroczystą przysięgę jest Zofia Prochownik. Swoje śluby czystości przyjęła w 1991 r. Według danych opublikowanych na sierpień 2020 r., w Polsce żyje łącznie 329 dziewic konsekrowanych. Najwięcej z nich swoją przysięgę złożyło w diecezji krakowskiej.

d2iz5le

Żywot dziewicy konsekrowanej

Na wielu forach dotyczących tematyki dziewic konsekrowanych pojawia się mnóstwo pytań o kroki, jakie należy podjąć, by zostać jedną z nich. Wątpliwości te rozwiewa Dorota Mazur, która kilka lat temu przyjęła śluby czystości.

- Konieczna jest rozmowa z biskupem diecezjalnym bądź wyznaczonym przez niego kapłanem delegatem, który rozpoznaje, czy powołanie faktycznie wypływa z serca i czy nie ma przeciwwskazań do wejścia na tę drogę. Konieczna jest dojrzałość wewnętrzna, życie sakramentalne. Osoba rozpoczynająca formację musi mieć odpowiedni wiek, nie mogła wcześniej zawierać małżeństwa, ani żyć w stanie zgorszenia. Gdy te wszystkie czynniki są spełnione, składa się odpowiednie dokumenty i rozpoczyna formację - tłumaczy w rozmowie z Nową Ewangelizacją.

East News
Uroczysta przysięga w Tarnowie (East News) Iwona Lisowska/REPORTERFot: Iwona Lisowska/REPORTER

Dorota Mazur opowiada, że po złożeniu ślubów czystości, do których przygotowania mogą trwać nawet cztery lata, wchodzi się na ścieżkę życia konsekrowanego. - Dziewica konsekrowana nie musi jednak zmieniać niczego pod względem zawodowym czy społecznym, żyje tak jak do tej pory. Musi sama się utrzymać i zadbać o pracę. Jest jednak osobą konsekrowaną i ma z tego tytułu wynikające "obowiązki": rano jutrznia, wieczorem nieszpory, codzienna msza święta i adoracja oraz troska o rozwój duchowy - wyjaśnia w tej samej rozmowie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

"Mam 29 lat i jestem dziewicą". Dla wielu kobiet to powód do wstydu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iz5le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iz5le
d2iz5le