Ignorancja w związku
Wszystko co w życiu robimy, w pewnym momencie staje się monotonne. Jeśli nie staramy się urozmaicać naszej codzienności, szybko wkrada się rutyna i zapominamy o tym, co było naszym celem.
07.05.2007 | aktual.: 28.05.2010 12:59
Wszystko co w życiu robimy, w pewnym momencie staje się monotonne. Jeśli nie staramy się urozmaicać naszej codzienności, szybko wkrada się rutyna i zapominamy o tym, co było naszym celem. Takie zjawisko często dotyka związki i w pewnym momencie zauważamy, że jesteśmy ignorowani. Wiele kobiet odczuwa, że ich partnerzy nie zwracają na nie uwagi. Czy to znak, że miłość wygasła? A może po prostu zabrakło czegoś w związku i teraz trudno odnaleźć przyczynę problemów…
Przeniesienie emocji
„W pewnym momencie zaobserwowałam – mówi trzydziestoletnia Dorota – że w naszym związku zaczęliśmy się ignorować. Mój mąż całkowicie przestał zwracać na mnie uwagę. Całą energię i emocje skupiliśmy na naszej malutkiej córeczce i zabrakło już miejsca dla tylko nas.” Jest to bardzo częste zjawisko wśród świeżo upieczonych rodziców. W większości przypadków to matki przenoszą wszystkie uczucia na swoje ukochane dziecko, ale zdarza się też, że ojcowie są tak zapatrzeni w swoją pociechę, że świata poza nią nie widzą i nie potrafią już zadbać o potrzeby drugiej osoby. Niestety poczucie, że jest się ignorowanym bardzo szybko niszczy związek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Budowanie relacji
Miłość nie jest uczuciem stałym ani definitywnym, jest to stan, który ciągle ulega zmianie. Zawsze początki znajomości są najintensywniej przeżywane, odczuwamy wtedy najszerszą gamę emocji, jednak i to z czasem słabnie. Wraz z rozwojem związku przed osobą, którą kochamy, stawiamy pewne wymagania i wiele od niej oczekujemy. Stworzenie dobrego związku polega na zbudowaniu takich relacji, żeby umieć realizować potrzeby drugiej osoby. Nawet jeśli najgorętsze emocje osłabną, trzeba umieć w taki sposób dbać o związek, by osoba, z którą jesteśmy nie czuła się ignorowana i zapomniana.
Nowe potrzeby
Jednak podobnie jak nasze uczucia ewoluują, zmieniają się też nasze potrzeby. Dlatego podstawą stabilnej i szczęśliwej relacji między dwoma osobami jest rozmowa na temat tego, czego oczekują od partnera. Ignorowanie drugiej osoby często bierze się z tego właśnie, że partner nie czuje się usatysfakcjonowany ze związku, z wiekiem i doświadczeniem potrzebuje nowych rzeczy, ale nie zawsze jest w stanie to okazać drugiej osobie. Z tego rodzą się frustracje, niezadowolenie a w konsekwencji omijanie i lekceważenie drugiej osoby.
Bolesna obojętność
Dla Joanny sytuacja jaka zrodziła się między nią a jej mężem po dwudziestu latach małżeństwa była zupełnie nie do wytłumaczenia. „Udało nam się zbudować naprawdę cudowny związek. Naprawdę przez cały czas się bardzo mocno kochaliśmy, nigdy nie miałam wątpliwości, że jesteśmy dla siebie stworzeni. Jednak od pewnego czasu mój mąż przestał na mnie zwracać uwagę. Zajmuje się wyłącznie pracą i swoim hobby a ja znalazłam się z boku. W ogóle się nie kłócimy, nawet najmniejsze spory są nam obce, jednak czuję jakbym przestała być w ogóle dla niego być ważna.” Joanna nie wierzy, że mąż przestał ją kochać, wydaje jej się to po prostu niemożliwe. Jednak przyczyny zachowania męża nie jest w stanie odnaleźć.
Rozmowa czyni cuda
Zatem źródłem rodzącej się między ludźmi obojętności wcale nie musi być zanik uczuć, tylko nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Nawet drobny problem może doprowadzić do rozpadu związku, jeśli nie będziemy potrafili o nim rozmawiać. Czasem wystarczy uświadomić drugiej osobie, jakie mamy potrzeby, czego nam brakuje a co byśmy chcieli zrobić inaczej i w ten sposób wiele sytuacji można bardzo szybko rozwiązać. W innym przypadku niedomówienia przeradzają się w obojętność a nawet w negatywne uczucia. Dlatego tak ważne jest, by raz na jakiś czas – tym częściej tym lepiej - zaplanować czas wyłącznie dla siebie. Najlepiej poświęcić go na rozmowę o własnych emocjach, potrzebach i oczekiwaniach. Takie rozmowy z pewnością spowodują, że obojętność nie pojawi się między partnerami.