Ile kosztuje tatuaż?

Ile kosztuje tatuaż?
Źródło zdjęć: © iStock.com

21.02.2018 10:53, aktual.: 16.07.2019 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ceny tatuaży w Polsce zaczynają się od 100–150 zł. Za granicą bywają dwa lub trzy razy wyższe. W profesjonalnych studiach próżno jednak szukać szczegółowego cennika, ponieważ koszt wykonania tatuażu oblicza się zawsze indywidualnie. Artyści biorą pod uwagę szereg różnych czynników, np. przewidywany czas pracy nad danym zleceniem. Badania przeprowadzone w 2014 roku przez Grupę IQS wskazują, że za tatuaż w naszym kraju płaci się średnio 346 zł.

Od czego zależy cena tatuażu?

Wycena tatuażu odbywa się podczas kilkuminutowej rozmowy z klientem. Tatuażysta pyta przede wszystkim o wielkość wzoru. Najmniejsze (i najtańsze: 100–300 zł) mierzą 3–5 cm. Są to zazwyczaj tatuaże na nadgarstek, kark i na kostkę. Artysta musi też wiedzieć, czy będzie rysował na podstawie gotowego pomysłu, czy przyjdzie mu stworzyć indywidualny projekt, za który oczywiście doliczy dodatkową kwotę (od 30 zł za drobny element graficzny). Kolejny ważny wyznacznik ceny tatuażu to stopień skomplikowania rysunku i – co z tym związane – bogactwo palety kolorystycznej, jaką ma posłużyć się tatuażysta.

Najtańsze tatuaże to te, które wykonuje się przy użyciu tylko czarnego tuszu, bez oddawania szczegółów i cieniowania. Wykorzystanie kilku kolorowych pigmentów i skupienie na detalach zwiększa koszt usługi. Nie bez znaczenia pozostaje też umiejscowienie tatuażu. W niektórych okolicach, np. na zgięciach palców, na żebrach czy na pachwinach, wykonanie rysunku jest trudniejsze niż na gładkiej powierzchni. Im więcej czasu tatuażysta przeznaczy na sfinalizowanie dzieła, tym większy wystawi rachunek. Jeszcze jednym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu ceny tatuażu, jest prestiż artysty. Bardzo korzystne warunki i wieloprocentowe obniżki powinny wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić do poszukania informacji na temat umiejętności tatuażysty.

Najdroższe tatuaże – jakie są koszty ozdobienia dużej powierzchni skóry?

Modne tatuaże damskie i męskie – tatuaże-napisy, wizerunki zwierząt czy motywy florystyczne – to prace z niższej półki cenowej. Najwięcej płaci się za kolorowy tatuaż artystyczny typu rękaw i tatuaż na całe plecy (ok. 20000 zł). Bardzo dużej szczegółowości i nieprzeciętnego talentu artystycznego wymagają biomechaniczne rysunki na skórze, czyli takie, które przedstawiają organizm jako skomplikowane konstrukcyjnie urządzenie. W tatuażach biomechanical skóra odsłania śruby, silniki i koła zębate przemieszane niekiedy z narządami wewnętrznymi. Stworzenie tak ambitnego projektu na dużej powierzchni może zostać wycenione nawet na 30000 zł. Drogie tatuaże dla dziewczyn są robione nie tylko tuszem. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich używa się do tego złota i platyny. Nie aplikuje się ich jednak pod skórę, ale odbija z szablonu.

Ile kosztuje pielęgnacja i uzupełnianie tatuażu?

Tego, ile kosztuje tatuaż, tak naprawdę nie dowiemy się nawet w studio, ponieważ na cenę malunku składa się nie tylko koszt jego wykonania. Trzeba doliczyć jeszcze wkład finansowy, jakiego wymaga pielęgnacja ozdobionej skóry. Profesjonalny krem do tatuażu o pojemności 30 ml do małych powierzchni wytauowanego ciała to wydatek rzędu 20 zł (bez filtru) lub 50 zł (z filtrem). Istnieją oczywiście również tańsze specyfiki, ale nie dają one takiej samej ochrony. Tatuaż trzeba nawilżać każdego dnia, zwłaszcza po kąpieli, w przeciwnym razie pigment będzie szybko blakł. Niestety, nawet przy starannej pielęgnacji nie sposób ustrzec się stopniowej utraty koloru, ponieważ układ limfatyczny codziennie pozbywa się odrobiny pigmentu. Co kilka lat trzeba więc poddawać się odnowieniu tatuażu, a to kosztuje niewiele mniej niż wykonanie nowego malunku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także