Ile kosztuje utrzymanie domu 150 m2?
Wiele osób rezygnuje z marzeń o domu jednorodzinnym ze względu na obawy przed wysokimi kosztami utrzymania nieruchomości. Rzeczą oczywistą jest, że dom o metrażu 150 m2 jest znacznie droższy w utrzymaniu niż niewielkie mieszkanie w bloku. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają znacznie zminimalizować koszty eksploatacji domu jednorodzinnego.
Ogrzewanie
Największym wydatkiem związanym z utrzymaniem domu jednorodzinnego jest ogrzewanie. Rachunki w okresie jesienno-zimowym za paliwo energetyczne, wykorzystywane do ogrzania domu, często spędzają sen z powiek wielu rodzinom. Koszty ogrzania domu jednorodzinnego uzależnione są od wielu czynników — najistotniejszy jest poziom zapotrzebowania energetycznego domu. Wówczas, gdy dom budowany był maksymalnie 10 lat temu, taka informacja powinna znajdować się w podstawowej dokumentacji nieruchomości. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat energetyczny) określa poziom zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i energię końcową. Najmniejszy popyt na surowce energetyczne wykazują domy pasywne i energooszczędne, a największy domy w starym budownictwie, bez izolacji zewnętrznej. Wpływ na koszty utrzymania domu ma również typ ogrzewania. Wyróżnia się ogrzewanie węglowe, ogrzewanie gazowe i ogrzewanie energią elektryczną.
Opłaty za media — gaz i prąd
Osoby, które zastanawiają się nad kosztami utrzymania domu 150 m2, powinny również wziąć pod uwagę opłaty za media, w tym szczególności za gaz i prąd. Wysokość rachunków za zużycie tych surowców energetycznych uzależniona jest w głównej mierze od liczby mieszkańców. Przy czym warto podkreślić, że opłaty te zazwyczaj za bardzo nie odbiegają od opłat z tego tytułu w innych budynkach mieszkalnych (np. mieszkaniach w bloku).
Remonty
Dom jednorodzinny wymaga dość dużego funduszu remontowego. Wymiana powierzchni dachowej, wymiana okien czy chociażby malowanie wszystkich pomieszczeń w domu to dość spore koszty, z którymi trzeba się liczyć przy zakupie lub budowie nieruchomości. Co prawda, generalne remonty wykonujemy raz na kilka lub nawet kilkanaście lat.
Podatki od nieruchomości
Osoby, które decydują się na zakup lub budowę domu jednorodzinnego, powinny liczyć się z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości. Wysokość takiego podatku uwarunkowana jest w głównej mierze metrażem domu, a także wewnętrznymi ustaleniami urzędu w danej gminie. Przykładowo wysokość podatku za dom o metrażu 150 m2 wynosi ok. 150-200 zł na rok. Ponadto należy liczyć się również z koniecznością uregulowania podatku osobno od budynku gospodarczego i posiadanych gruntów (wiata, pawilon i namiot są zwolnione od podatku).
Utrzymanie ogrodu
Przy ustalaniu rocznych kosztów utrzymania domu należy wziąć również koszty utrzymania ogrodu. Wiele zależy od powierzchni ogrodu i zastosowanych w nich rozwiązań. Budowanie ogrodu od podstaw wymaga przede wszystkim zakupu sprzętu: kosiarki (300-1000 zł), podkaszarki (120-500 zł), opryskiwacza (50-100 zł), pompy do studni (200-1000 zł), węża ogrodowego (50-100 zł) i innych drobnych akcesoriów: konewki, nożyc, grabi. Do tego dochodzą koszty pielęgnacji trawnika (nawozy i przycinanie), rośliny ozdobne (kwiaty i krzewy), a także warzywa i drzewka owocowe. Dodatkowo warto liczyć się z tym, że takie wygodne i innowacyjne rozwiązania, jak np. inteligentny system nawadniania, generują bardzo wysokie koszty.
Nie przepłacaj. Wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania ogrodu i tarasu znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Opłaty za śmieci
Ważnym kosztem utrzymania domu są opłaty za śmieci — ich wysokość uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Największy wpływ ma wybór firmy wyspecjalizowanej w tym zakresie. Z reguły koszt opłat za usunięcie śmieci uzależniona jest od liczby osób w danym gospodarstwie domowym. Co istotne, niektóre firmy wprowadzają preferencyjne opłaty dla osób, które segregują śmieci.