Trwa ładowanie...
d1hxiz4
Fit

Ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy?

Aż 3,5-4 kg - tyle trzeba schudnąć, by dostrzegli to inni patrząc tylko i wyłącznie na naszą twarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy?
(123RF)
d1hxiz4

Aż 3,5-4 kg - tyle trzeba schudnąć, by dostrzegli to inni patrząc tylko i wyłącznie na naszą twarz. Aby efekt chudnięcia uznany był za atrakcyjny, zrzucić należy dwa razy tyle - ustalili naukowcy z Kanady. Wyniki badania przedstawili w "Social Psychological and Personality Science".

Nasze twarze zdradzają nie tylko emocje, ale i to, że zmieniła się nasza waga. Naukowcy z Wydziału Psychologii na uczelni w Toronto określili, ile ludzie muszą przytyć lub schudnąć, by mogli to dostrzec inni, lub by uznali to za atrakcyjne.
- Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć około 3,5-4 kg, aby dało się to dostrzec na ich twarzy - mówi Nicholas Rule, jeden z naukowców. - Ale muszą zrzucić jeszcze dwa razy tyle, aby inni uznali ich z tego powodu za bardziej atrakcyjnych - dodaje.

W swoim badaniu Rule i współpracujący z nim Daniel Re analizowali otyłość widoczną na twarzy, która daje dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała (BMI) danej osoby. BMI to współczynnik, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (podany w metrach).

d1hxiz4

- To również przybliżony wskaźnik zdrowia danej osoby. Większa otyłość twarzy jest związana z zagrożonym układem odpornościowym, gorszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, częstymi infekcjami oddechowymi i większą śmiertelnością. Dlatego nawet zmniejszenie jej w niewielkim stopniu może być dobre dla zdrowia - zaznacza Rule.

Aby określić, jaka zmiana na twarzy jest zauważalna dla innych, Rule i Re zmodyfikowali cyfrowo zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Na wszystkich zdjęciach osoby te miały ujednolicony wygląd (neutralny wyraz twarzy, zaczesane do tyłu włosy, żadnych ozdób). Każde ze zdjęć zmieniono tak, żeby uzyskać serię fotografii przedstawiających tę samą osobę o różnej, stopniowo zmieniającej się masie ciała.

Później naukowcy prosili różne osoby o porównywanie przypadkowych par twarzy z każdej serii i wskazanie tej twarzy, której właściciel wygląda na cięższego. Ostatecznie badacze ustalili, że aby różnica wagi była zauważalna, BMI musi się zmniejszyć lub zwiększyć mniej więcej o wartość 1,33 kg/m2.

Aby jedna twarz na zdjęciu wydała się bardziej atrakcyjna od drugiej, różnica wskaźnika BMI między nimi musi średnio wynieść 2,38 kg/m2 (dla kobiet) i 2,59 kg/m2 (dla mężczyzn). W przypadku kobiet i mężczyzn przeciętnego wzrostu oznacza to odpowiednio ok. 6,3 oraz 8,2 kg.

d1hxiz4

(kg), (PAP)

* Makijaż tylko na połowie twarzy. Efekt jest szokujący*

d1hxiz4

Podziel się opinią

Share
d1hxiz4
d1hxiz4