Indyjski diament z krwawą historią. Co się z nim stanie po śmierci królowej Elżbiety II?
Diament Koh-i-noor został skonfiskowany przez brytyjską armię w trakcie kolonizacji Indii w XIX wieku. To dlatego mówi się o jego krwawej historii. Został podarowany królowej Wiktorii, a następnie umieszczony w koronie królowej Marii – babki zmarłej ostatnio królowej Elżbiety II. Jest jednym z najcenniejszych obiektów w angielskim skarbcu koronnym. Możliwe jednak, że teraz Hindusi upomną się o jego zwrot.
Diament Koh-i-noor jest jednym z 2800 cennych kamieni osadzonych w koronie wykonanej dla babki królowej Elżbiety II, która jest jedną z najcenniejszych w angielskim skarbcu. Diament ten ma jednak swoją czarną historię.
Krwawa historia diamentu, który został umieszczony w koronie brytyjskiej
Pierwsza wzmianka o klejnocie pojawiła się w kronikach z 1304 roku. Zgodnie z zapiskami był on własnością radży Malwy. W XIX wieku jako jeden z wielu został skonfiskowany przez oddziały Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Trafił na ręce panującej wówczas królowej Wiktorii. Następnie diament Koh-i-noor w 1911 roku został umieszczony w koronie królowej Marii, przekazanej następnie matce Elżbiety II. Królowa Matka miała ją na sobie w dniu koronacji córki w 1953 roku. Obecnie znajduje się w skarbcu Tower of London.
Indie chcą zwrotu jednego z najcenniejszych diamentów świata
Hindusi już nie raz upominali się o zwrot diamentu Koh-i-noor – najpierw, gdy odzyskali niepodległość w 1947 roku, a potem w roku koronacji królowej Elżbiety II. Wielka Brytania oddalała te żądania, mówiąc, iż nie mają one podstaw prawnych. Teraz, gdy królowa nie żyje, dyskusja na temat klejnotu znów rozgorzała.
"Fakt, że przez jakiś czas nie będzie królowej, może być argumentem za zwróceniem Koh-i-noor do Indii, skąd został zabrany przez oszustwo i podstęp. A może Indie są nadal zbyt zakłopotane, by naciskać na tę kwestię" – napisał na Twitterze Saurav Dutt, brytyjsko-indyjski komentator polityczny. "Król Karol III powinien uznać 'czarną historię' diamentu Koh-i-noor" – powiedział również w rozmowie z "Time". Dodał też, że szanse na zwrócenie klejnotu przez Wielką Brytanię są jego zdaniem niewielkie, lecz przychyla się do oczekiwań Hindusów.
Zobacz też: Zanim poślubił "Ladi Di", zwrócił uwagę na jej siostrę. Oto długa lista byłych partnerek Karola III
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl