Inozyna - działanie, dawkowanie, szkodliwość, cena
Inozyna to organiczny związek chemiczny działający przeciwwirusowo i wzmacniający odporność. Substancja ta występuje najczęściej w syropach dla dzieci. Inozyna znalazła zastosowanie także wśród osób aktywnych fizycznie. Jak działa i jak dawkować inozynę? Czy jest szkodliwa?
15.11.2018 09:32
Inozyna pranobeks - co to jest?
Inozyna pranobeks (Inosinum pranobexum) to mieszanina inozyny z różnego rodzaju kwasami, która stosowana jest jako lek przeciwwirusowy, środek przeciwko opryszczce zwykłej, infekcjach wirusowych, a także w niektórych chorobach wynikających z autoagresji.
Inozynę bez recepty można kupić w każdej aptece w formie tabletek (500 g w 1 tabletce) lub syropu (250 mg w 5 ml). Największe ilości inozyny znajdują się przede wszystkim w mięsie ryb, które jest podstawowym źródłem tego purynowego nukleozydu.
Inozyna - wskazania
Jak już wspomnieliśmy, inozynę można stosować profilaktycznie, zapobiegając różnego rodzaju infekcjom wirusowym, a także w trakcie farmakoterapii. Inosinum pranobexum to substancja stosowana przede wszystkim w przypadku:
- zakażenia skóry i błon śluzowych spowodowanych wirusami opryszczki wargowej, opryszczki zwykłej lub opryszczki narządów płciowych,
- ospy wietrznej i półpaśca,
- wirusów powodujących grupę oraz przeziębienie.
nozyna pranobeks - dawkowanie
W zależności od celu (farmakoterapia czy odżywka) przyjmujemy różne dawki inozyny. W przypadku leczenia jakiejś infekcji wirusowej lub ogólnego wsparcia zdrowotnego zaleca się dawkę 500 mg, czyli 1 tabletkę dziennie.
Jeżeli inozyna ma być stosowana jako odżywka w sporcie, warto przyjmować 1-2 g na dobę przed i po treningu. Podczas suplementacji inozyny pranobeks należy zrezygnować z picia alkoholu. Inozynę można podawać dzieciom już od 1. roku życia.
Inozyna - przeciwwskazania
Inozyna ma wiele zdrowotnych właściwości, mimo to nie każdy może ją przyjmować. Inozyny pranobeks muszą unikać osoby uczulone na lek, u których mogą pojawić się wysypka skórna, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, a nawet trudności w oddychaniu. Inozyny nie mogą stosować chorzy na dnę moczanową, kamicę nerkową lub zaburzenia pracy nerek.
Inozyny pranobeks nie mogą przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zawsze przed rozpoczęciem przyjmowania inozyny należy skonsultować się z lekarzem, który oceni stan naszego zdrowia i wykona wszelkie potrzebne badania.
Inozyna pranobeks - działania niepożądane
Inozyna, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Warto nie przekraczać dziennej dawki inozyny. Wśród działań niepożądanych należy wymienić:
- nudności, wymioty, bóle brzucha (rzadko biegunka i zaparcia),
- wysypkę,
- zawroty oraz bóle głowy,
- senność lub bezsenność,
- rozdrażnienie i złe samopoczucie,
- bóle stawów,
- wielomocz.
Inozyna pranobeks - cena
Cena preparatów z inozyną jest zróżnicowana. Koszty zakupu zależą od marki producenta, przeznaczenia preparatu, gramatury produktu oraz ostatecznej formuły. Cena 60 kapsułek inozyny zaczyna się od 27 zł. Syropy zawierające inozynę pranobeks można kupić w każdej aptece za ok. 15 zł.