Jak dobrać idealny stanik sportowy?
Podczas wielu rodzajów aktywności fizycznej piersi gwałtownie się poruszają, ulegają drganiom i przemieszczaniu. W czasie biegania mogą unosić się nawet o 9 cm przy każdym kroku. Prowadzi to do rozciągania się tkanki łącznej tworzącej więzadła Coopera, które odpowiadają między innymi za przyczepność biustu do klatki piersiowej, a co za tym idzie, za jego formę. Forsowanie i osłabianie więzadeł powoduje stopniowe obniżanie jędrności, może też sprawiać dyskomfort, a nawet ból.
20.08.2019 | aktual.: 20.08.2019 16:15
Podczas ćwiczeń i uprawiania sportu niezbędne jest odpowiednie podtrzymanie piersi, ich unieruchomienie i ograniczenie przeciążeń, którym ulegają. To wszystko umożliwia odpowiedni biustonosz sportowy pod warunkiem, że jest dobrze dobrany zarówno do rozmiaru i kształtu twojego biustu, jak i dyscypliny, którą uprawiasz oraz intensywności treningów. Sprawdź, jak znaleźć model idealny!
Jakie cechy posiada dobry biustonosz sportowy?
Zwykłe biustonosze mają za zadanie głównie ładnie eksponować piersi i podtrzymywać je w czasie codziennych czynności. Nie są jednak odpowiednio zaprojektowane, by sprostać wyzwaniom aktywnych kobiet. Biustonosz sportowy znacząco różni się od codziennego nie tylko bardziej zabudowanym krojem, ale przede wszystkim konstrukcją, która zapewnia piersiom odpowiednią amortyzację, redukcję wstrząsów oraz wszelkich niepożądanych ruchów.
Stopień unieruchomienia biustu za pomocą biustonosza podczas aktywności ruchowej, określa się jako Bounce Control. Im wyższy jest ten czynnik, tym większą masz gwarancję, że nawet podczas najintensywniejszych treningów bielizna stabilnie utrzyma twoje piersi w miejscu i zniweluje wszelkie wstrząsy mogące wpływać na rozciąganie lub uszkodzenia tkanki odpowiedzialnej za ich jędrność i ładny kształt. Bounce Control w dobrych biustonoszach sportowych powinien wynosić min. 60%. W niektórych modelach przekracza nawet 80%. Tak wysoki wskaźnik Bounce Control świetnie sprawdza się przy sportach High Impact (intensywnych ruchowo) oraz przy pełniejszych piersiach, które są cięższe i potrzebują większej stabilizacji.
Ponadto, by zapewniać właściwy komfort podczas ćwiczeń, biustonosz sportowy nie powinien w żaden sposób podrażniać twojej skóry. To znaczy, że powinien zostać uszyty bez wystających i powodujących otarcia ozdobników (koronek, haftów), grubych szwów czy zapięć. Dobre modele mają też odpowiednio wyściełane ramiączka. Miękka warstwa na ich spodniej stronie zapobiega wpijaniu się w skórę i powstawaniu odcisków czy otarć. To wszystko sprawia, że możemy swobodniej wykonywać nawet skomplikowane ćwiczenia, bez uczucia dyskomfortu.
Ponadto biustonosze sportowe wykonuje się również z zupełnie innych materiałów niż modele klasyczne. Zwykle wykorzystuje się do tego tkaniny z domieszką wysokogatunkowej lycry. Odgrywa ona ważną rolę w odpowiednim podtrzymywaniu piersi, zapewnia wygodę oraz duży zakres ruchów. Dodatkowo cała konstrukcja może być wspierana nowoczesnymi technologiami jak Dynamic Light® czy 3D Powertech, które w swoich produktach z serii Triaction wykorzystuje firma Triumph.
Oczywiście tkanina, z której wykonywana jest bielizna sportowa, musi również odpowiednio przepuszczać powietrze i absorbować wilgoć ze skóry. To żaden sekret, że w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego nasze ciała bardziej się pocą. Nieodpowiedni, nieoddychający materiał będzie tylko potęgować ten proces.
Warto zwrócić uwagę również na to, czy tkanina jest szybkoschnąca. Odzież sportową pierzemy praktycznie po każdym jej użyciu, więc jeśli chcesz ograniczyć się do kupna tylko jednego modelu stanika do ćwiczeń, będziesz musiała poczekać z pójściem na kolejny trening do czasu, gdy biustonosz wyschnie. Materiał, który jest szybkoschnący, pozwoli na użytkowanie biustonosza sportowego codziennie.
Jak dopasować rozmiar sportowego biustonosza?
Odpowiedni rozmiar biustonosza do ćwiczeń jest niezwykle ważny – za mały będzie uciskał i deformował biust. Z kolei za duży nie będzie stanowił odpowiedniego podparcia i nie zapewni odpowiedniej amortyzacji. Jak więc dobrać ten właściwy?
• Zacznij od określenia swojego rozmiaru
Nie przymierzaj w ciemno. Zmierz się, a następnie skorzystaj z tabel rozmiarowych dostępnych na stronie internetowej producenta. Pomogą ci one określić, jakiego rozmiaru mniej więcej powinnaś szukać. Pamiętaj też o profesjonalnej pomocy brafitterki w salonie, która dokładnie cię zmierzy i podpowie na co zwracać uwagę przy doborze.
• Sprawdź zakres ruchów, kiedy mierzysz nowy model
Bielizna sportowa nie może ograniczać twoich ruchów. Sprawdź, jak biustonosz zachowuje się, gdy podnosisz ramiona, pochylasz się, robisz skręty tułowia. Jeśli czujesz, że cię uciska, krępuje ruchy lub jest niewygodny w czasie ich wykonywania to znak, że rozmiar jest źle dobrany. Materiał miseczek nie powinien się też marszczyć ani odstawać – to oznacza, że miseczki są za duże. Jednocześnie obwód nie powinien być ani za luźny, ani za ciasny. Pamiętaj również, że w zależności od marki czy fasonu, ten sam rozmiar w różnych modelach może na tobie inaczej leżeć. Nie bój się więc przymierzać nieco większych czy mniejszych rozmiarów. Zawsze możesz poprosić o pomoc również brafitterkę.
• Jeśli masz większe piersi sprawdź, czy dany model jest polecany dla większych biustów
Pełniejsze piersi wymagają lepszego podtrzymania i większej amortyzacji ruchu. Najbardziej polecane są dla nich biustonosze typu minimizer.
Jeśli masz większy biust możesz nosić biustonosze sportowe zarówno z miseczkami miękkimi jak i usztywnianymi. Warto jednak upewnić się, że wybrany przez Ciebie krój posiada szerokie, dobrze trzymające ramiączka, materiał odpowiednio utrzymujący kształt i ograniczający przemieszczanie piersi oraz szerszą taśmę pod biustem. Profesjonalni producenci, tacy jak Triumph, mają na swoich stronach wyraźne oznaczenia, informujące czy dany model dobrze sprawdza się w przypadku dużych miseczek (E+). Sprawdź biustonosze sportowe Triumph.
• Dopasuj biustonosz do dyscypliny sportu, jaką uprawiasz
Treningi o większej intensywności ruchowej wymagają bielizny sportowej o wyższym wskaźniku Bounce Control. Wysokiego stopnia ochrony przed wstrząsami biustu (nawet ponad 70%) potrzebujesz szczególnie podczas biegania, ćwiczeń z wykorzystaniem trampolin, tańca i fitnessu. Niższy wskaźnik Bounce Control (minimum 60%) sprawdzi się doskonale przy jodze czy pilatesie. Dobre marki oznaczają biustonosze do zadań specjalnych jako cardio, a te do mniej wymagających sportów jako studio.
• Przymierzaj różne modele i fasony
W zależności od wielkości, rozstawu czy kształtu piersi może ci być wygodnie w różnych krojach i fasonach. Niektóre biustonosze sportowe mają np. szerszą taśmę pod biustem albo grubsze ramiączka dla większego komfortu lub opcję ich krzyżowania dla lepszego podtrzymania biustu. Różnią się też regulacją ramiączek (z przodu, z tyłu lub z przodu i z tyłu). Natomiast w modelach typu racer back można bawić się stylem i wybierać różne kroje pleców. Biustonosze sportowe zapewniają też uniesienie piersi, i jeśli sobie tego życzymy, ich powiększenie (efekt push-up) lub optyczne pomniejszenie nawet o jeden rozmiar miseczki (typ minimizer). Przede wszystkim jednak sprawdź, czy wskaźnik unieruchomienia biustu w mierzonym modelu jest dla ciebie wystarczający.
Nie ograniczaj się do jednej możliwości – wypróbuj różne kroje i sprawdź, w których czujesz się najbardziej komfortowo. Jeśli nie wiesz, który fason najbardziej będzie ci odpowiadał, podpytaj brafitterkę.
Rodzaje biustonoszy sportowych
Jakie rodzaje staników sportowych możesz znaleźć w sklepach i czym się od siebie różnią?
• Minimizery – optycznie pomniejszają piersi, jednak bardzo dobrze utrzymują biust w miejscu i zazwyczaj mają wysoki wskaźnik Bounce Control. Są polecane do sportów High Impact i często są nieco bardziej zabudowane. Polecane dla pań o większych biustach.
• Miękkie biustonosze sportowe – fiszbinowe lub bezfiszbinowe, wyprodukowane z bardzo trwałej i wytrzymałej tkaniny, która długo utrzymuje nadany jej kształt i fason. Miękkie miseczki w modelach fiszbinowych powinny być wyposażone w fiszbiny dedykowane specjalnie dla modeli sportowych. W zależności od preferencji i konstrukcji, biustonosze z miękkimi miseczkami polecane są zarówno na mniejsze jak i większe biusty.
• Usztywniane biustonosze sportowe – ich miseczki są lekko usztywniane i mają za zadanie modelowanie biustu jednocześnie nie zwiększając optycznie jego objętości. Dobrze sprawdzają się przy dużej intensywności ruchu (wysoki wskaźnik Bounce Control). Mogą mieć też dodatkowo wzmocnione boki miseczek, co pomaga utrzymać duże i nieco mniej jędrne piersi we właściwej pozycji i nadać im pożądany kształt.
• Push-up – zadaniem tego typu biustonoszy jest optyczne powiększenie biustu i jego uwydatnienie. Z tego względu zazwyczaj wybierają je panie o mniejszych piersiach.
• Bezfiszbinowe – dedykowane paniom, które preferują biustonosze bez fiszbin. Przy odpowiedniej konstrukcji zapewniają podtrzymanie i unieruchomienie biustu tak samo dobrze jak biustonosze fiszbinowe.
• Magic Wire – biustonosze z niemetalowymi elastycznymi fiszbinami, które są właściwie niewyczuwalne podczas noszenia, a jednocześnie spełniają funkcje tradycyjnych fiszbin.
• Z możliwością zapięcia krzyżowego – ramiączka można krzyżować na plecach, dzięki czemu ciężar biustu lepiej się rozkłada. Takie rozwiązanie można spotkać przy bardzo różnych fasonach (zarówno z fiszbinami, jak i bez, w minimizerach i push-upach). Szczególnie polecane paniom o większych piersiach.
• Z zapięciem z przodu – wybór takiego biustonosza ma na celu głównie zwiększenie wygody przy zakładaniu.
Najczęstsze błędy w dobieraniu stanika sportowego
Znając już różne modele i fasony oraz wiedząc, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie, możesz spróbować samodzielnie wybrać sobie biustonosz sportowy. Jednak jego odpowiednie dopasowanie wciąż może być dla ciebie sporym wyzwaniem. Unikaj najczęstszych błędów:
• kupowania biustonosza, który spłaszcza piersi – wiele kobiet popełnia ten błąd, gdy biustonosz w ich rozmiarze nie zapewnia odpowiedniego podparcia. Wybierają model ze zbyt ciasnymi miseczkami sądząc, że to zagwarantuje amortyzację, kiedy tak naprawdę narażają piersi na ściskanie i deformację. Zamiast tego powinnaś sięgnąć po model z wyższym wskaźnikiem Bounce Control lub odpowiednim rozmiarem i konstrukcją;
• przesadnej regulacji ramiączek – zbytnie ich podciąganie zdarza się często, gdy biustonosz jest za luźny w obwodzie lub gdy ma za duże miseczki (takie postępowanie jest jednak szkodliwe, bo tworzy dodatkowy nacisk na ramiona, co może skutkować otarciami i zaczerwienieniami skóry). Zbytnie poluźnianie ramiączek też jest niewskazane. Ześlizgujące się ramiączka to ostatnia rzecz, która powinna cię spotkać podczas uprawiania sportu;
• zapinania nowego biustonosza na ostatnią haftkę (najciaśniejsze ustawienie) – mierząc biustonosz sportowy po raz pierwszym powinno się zapinać go na pierwszą haftkę (najluźniejsze ustawienie). Jeśli jest dobrze dopasowany przy takim zapięciu, to nawet jeśli z czasem się rozciągnie od długiego użytkowania, będziesz mogła go łatwo z powrotem dopasować. To wydłuży żywotność twojej bielizny sportowej;
• kupowania biustonosza o za małych miseczkach– jeśli piersi uciekają z miseczek górą lub tworzy się efekt dodatkowych wałeczków w okolicy pach to znak, że miseczki są za małe, a piersi spłaszczone. Wiele pań uważa, że to naturalny efekt dla minimizerów, jednak one powinny jedynie optycznie pomniejszać biust, a nie go przesadnie uciskać i wypychać bokami;
• pas biustonosza jest zbyt luźny lub zbyt cienki – to przede wszystkim pas biustonosza podtrzymuje ciężar biustu w biustonoszu sportowym, dlatego powinien być zawsze dobrze dopasowany i odpowiednio szeroki.
Pamiętaj, że jeśli masz problem z dopasowaniem odpowiedniego modelu biustonosza sportowego, zawsze możesz skorzystać z porady doświadczonej brafitterki. Specjalistka szybciej niż ty dostrzeże problemy takie jak za luźny obwód, czy za duże lub za małe miseczki. Może ci także zaproponować fason odpowiedni dla kształtu, wielkości czy rozstawu twojego biustu. To przyspieszy poszukiwania idealnej bielizny sportowej i zagwarantuje ci, że wyjdziesz ze sklepu z właściwie dobranym modelem.