Trwa ładowanie...
d87vi3i

Jak nawilżyć powietrze w pokoju latem?

Nawilżanie i oczyszczanie powietrza to czynności, o których powinno się pamiętać przez cały rok. Jest to istotne, ponieważ optymalny poziom wilgotności i czyste powietrze pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zastanawiasz się jak nawilżyć powietrze w pokoju latem? Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jednym ze sprawdzonych sposobów na nawilżanie powietrza jest częste wietrzenie pokoju.
Jednym ze sprawdzonych sposobów na nawilżanie powietrza jest częste wietrzenie pokoju. (Shutterstock.com)
d87vi3i

Dlaczego warto nawilżać powietrze w pokoju latem?

W okresie letnim bardzo rzadko zastanawiamy się nad poziomem wilgotności powietrza. Związane jest to z powszechnym przekonaniem, że o nawilżanie powietrza należy dbać tylko w sezonie grzewczym, a więc w okresie jesienno-zimowym. Jest to błędne mniemanie, ponieważ zarówno wiosną, jak i latem powietrze pełne jest: pyłków, roztoczy i bakterii, które są szczególnie uciążliwe dla alergików. W tym celu warto wyposażyć się nie tylko w nawilżacz powietrza, ale również w oczyszczacz powietrza.

Suche powietrze latem — jak na nas wpływa?

O nadmiernie suchym powietrzu można mówić wówczas, gdy jego wilgotność wynosi mniej niż 40%. Utrzymywanie takiego stanu powietrza może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Osoby, które przebywają w pomieszczeniu o suchym powietrzu, narażone są na: infekcje górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, problemy ze snem, problemy z pamięcią i koncentracją, a także nadmierne przesuszenie włosów, skóry i paznokci.

d87vi3i

Jak sprawdzić poziom wilgotności powietrza?

Poziom wilgotności powietrza warto regularnie sprawdzać, by nie przesadzić z nadmiernym przesuszeniem lub nawilżeniem. W tym celu należy wyposażyć się w specjalistyczne urządzenie — higrometr (wilgotnościomierz), którego ceny zaczynają się już od kilkunastu zł. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wielofunkcyjnego, łączącego w sobie czujnik wilgotności powietrza, zegar i termometr.

Nawilżanie powietrza latem — skuteczne sposoby

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem nawilżania powietrza w lecie jest wyposażenie się w profesjonalny nawilżacz powietrza, którego ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu zł. Wyróżnia się nawilżacz tradycyjny i nawilżacz ultradźwiękowy. Pierwszy z nich pod wpływem ciśnienia wyrzuca ciepłą parę wodną, natomiast drugi z wymienionych — rozpyla wodę w postaci niewidocznej mgiełki. Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w higrometr (wilgotnościomierz). Przy wyborze tego typu urządzenia warto zwrócić uwagę na: wielkość pomieszczenia, zabezpieczenia i liczbę filtrów.

d87vi3i

Teraz na WP radarOkazji znajdziesz nawilżacze powietrza, wentylatory i wiele innych urządzeń, które uczynią mieszkanie komfortowym.

Wśród innych sposobów nawilżania powietrza w domu można wymienić:

  • Zapewnienie wentylacji pomieszczenia poprzez częste wietrzenie.
  • Utrzymywanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu (norma to 20-22 stopni Celsjusza).
  • Umieszczenie zbiorników z wodą przy kaloryferze.
  • Rozwieszenie prania w domu (sprawdza się to w szczególności w sezonie grzewczym).
  • Ulokowanie roślin w pomieszczeniu (paproci, bluszczu lipy pokojowej, palmy i fikusa).
d87vi3i

Podziel się opinią

Share

d87vi3i

d87vi3i