Jak nawilżyć powietrze w pokoju latem?
Nawilżanie i oczyszczanie powietrza to czynności, o których powinno się pamiętać przez cały rok. Jest to istotne, ponieważ optymalny poziom wilgotności i czyste powietrze pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zastanawiasz się jak nawilżyć powietrze w pokoju latem? Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów.
16.06.2018 | aktual.: 18.06.2018 10:01
Dlaczego warto nawilżać powietrze w pokoju latem?
W okresie letnim bardzo rzadko zastanawiamy się nad poziomem wilgotności powietrza. Związane jest to z powszechnym przekonaniem, że o nawilżanie powietrza należy dbać tylko w sezonie grzewczym, a więc w okresie jesienno-zimowym. Jest to błędne mniemanie, ponieważ zarówno wiosną, jak i latem powietrze pełne jest: pyłków, roztoczy i bakterii, które są szczególnie uciążliwe dla alergików. W tym celu warto wyposażyć się nie tylko w nawilżacz powietrza, ale również w oczyszczacz powietrza.
Suche powietrze latem — jak na nas wpływa?
O nadmiernie suchym powietrzu można mówić wówczas, gdy jego wilgotność wynosi mniej niż 40%. Utrzymywanie takiego stanu powietrza może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Osoby, które przebywają w pomieszczeniu o suchym powietrzu, narażone są na: infekcje górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, problemy ze snem, problemy z pamięcią i koncentracją, a także nadmierne przesuszenie włosów, skóry i paznokci.
Jak sprawdzić poziom wilgotności powietrza?
Poziom wilgotności powietrza warto regularnie sprawdzać, by nie przesadzić z nadmiernym przesuszeniem lub nawilżeniem. W tym celu należy wyposażyć się w specjalistyczne urządzenie — higrometr (wilgotnościomierz), którego ceny zaczynają się już od kilkunastu zł. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wielofunkcyjnego, łączącego w sobie czujnik wilgotności powietrza, zegar i termometr.
Nawilżanie powietrza latem — skuteczne sposoby
Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem nawilżania powietrza w lecie jest wyposażenie się w profesjonalny nawilżacz powietrza, którego ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu zł. Wyróżnia się nawilżacz tradycyjny i nawilżacz ultradźwiękowy. Pierwszy z nich pod wpływem ciśnienia wyrzuca ciepłą parę wodną, natomiast drugi z wymienionych — rozpyla wodę w postaci niewidocznej mgiełki. Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w higrometr (wilgotnościomierz). Przy wyborze tego typu urządzenia warto zwrócić uwagę na: wielkość pomieszczenia, zabezpieczenia i liczbę filtrów.
Teraz na WP radarOkazji znajdziesz nawilżacze powietrza, wentylatory i wiele innych urządzeń, które uczynią mieszkanie komfortowym.
Wśród innych sposobów nawilżania powietrza w domu można wymienić:
- Zapewnienie wentylacji pomieszczenia poprzez częste wietrzenie.
- Utrzymywanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu (norma to 20-22 stopni Celsjusza).
- Umieszczenie zbiorników z wodą przy kaloryferze.
- Rozwieszenie prania w domu (sprawdza się to w szczególności w sezonie grzewczym).
- Ulokowanie roślin w pomieszczeniu (paproci, bluszczu lipy pokojowej, palmy i fikusa).