UrodaSuche i zniszczone włosy - jak nawilżyć i pielęgnować?

Suche i zniszczone włosy - jak nawilżyć i pielęgnować?

Suche i zniszczone włosy - jak nawilżyć i pielęgnować?
Źródło zdjęć: © 123RF
16.05.2018 12:39, aktualizacja: 28.06.2018 21:10

Przesuszone włosy mogą być wynikiem wielu czynników - nieodpowiedniej diety, chorób pasożytniczych oraz koloryzacji i trwałej ondulacji. Suche włosy są pozbawione keratyny, dlatego mają skłonność do puszenia się i łamania. Włosy jak siano, rozdwojone końcówki i brak objętości - chyba każdy z nas zna te problemy. Jak nawilżyć suche włosy?

Szampony do suchych włosów

Suche włosy stale się puszą i elektryzują, dlatego też trzeba stosować odpowiednie szampony. Na rynku znaleźć można wiele produktów przeznaczonych do włosów cienkich, zniszczonych i przesuszonych. Warto korzystać z preparatów, które delikatnie oczyszczą skórę głowy, ale nie wysuszą włosów i nie naruszą naturalnej warstwy ochronnej naskórka. Do włosów suchych poleca się produkty bez silikonów. W przeciwnym razie włosy będą obciążone i narażone na przetłuszczanie. Szampony nawilżające posiadają w swoim składzie olej kokosowy i glicerol, dzięki czemu produkt szybko się wchłania i odżywia bardzo suche włosy.

Maski nawilżające dla suchych włosów

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych nie kończy się na umyciu szamponem. Kolejnym krokiem jest nałożenie maski nawilżającej. Maska odżywia włosy, dostarczając im składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu, dzięki czemu są silne, zdrowe i się nie łamią. Produkty humektantowe (nawilżające) są bogate w aloes - odżywia cebulki włosów, miód - nawilża, wygładza i przyspiesza wzrost włosów, pantenol - pogrubia i nawilża włosy, oraz mocznik, który chroni cebulki włosów przed przesuszeniem i dodaje blasku. * Domową maskę nawilżającą do suchych włosów* można zrobić przy użyciu jajek, miodu, olejku rycynowego i jogurtu naturalnego. Aby spotęgować siłę działania masek do włosów warto po aplikacji produktu owinąć głowę ręcznikiem lub folią spożywczą. Ciepło spowoduje, że składniki zawarte w masce lepiej wnikną w głąb włosa.

Olejki do suchych włosów

Olejowanie włosów jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym i idealnym rozwiązaniem dla suchych, matowych i łamliwych włosów z rozdwojonymi końcówkami. Regularne stosowanie olejków do włosów wpływa na kondycję włosów, ich blask oraz sprężystość. Można ich używać codziennie, zarówno na mokre, jak i suche włosy. Do włosów suchych zaleca się olejek arganowy, który w swoim składzie ma witaminę A i E oraz kwasy tłuszczowe omega, olejek do włosów z czarnuszki posiadający beta-karoten i biotynę, a także olejek do włosów z migdałów zawierający kwasy tłuszczowe z grupy Omega-9, Omega-6, Omega-3 oraz witaminy A, B, D i E.

Odżywki do włosów suchych

Aby odpowiednio nawilżyć suche i zniszczone włosy, warto stosować odżywki z witaminą E, nazywaną “witaminą młodości”, ponieważ opóźnia procesy starzenia się skóry. Co więcej, takie odżywki regenerują i odżywiają włosy. Najczęściej w swoim składzie witaminę E oprócz odżywek mają różnego rodzaju nafty kosmetyczne. Odżywki pielęgnują i upiększają włosy, poprawiają ich wygląd – dzięki czemu lśnią, dobrze się układają i są po prostu piękniejsze. Najlepiej stosować odżywki o lekkiej konsystencji, które nie obciążą naszych włosów.