Jak obniżyć koszty utrzymania domu?

Podjęcie decyzji o budowie domu jednorodzinnego zazwyczaj poprzedzone jest dokładną analizą kosztów usług remontowych i materiałów budowlanych. Tymczasem bardzo często zapominamy o późniejszych kosztach utrzymania domu, które niejednokrotnie mogą przewyższyć nasze możliwości finansowe. Jak obniżyć koszty utrzymania domu i gdzie szukać oszczędności?

Jak obniżyć koszty utrzymania domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com | -

30.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 16:27

Dom pasywny czy dom energooszczędny? Co jest tańsze w utrzymaniu?

Najbardziej kosztochłonnym elementem utrzymania domu jest ogrzewanie — o tym, jak zminimalizować te koszty warto pomyśleć już na etapie budowy swojego wymarzonego domu. Jednym ze skutecznych sposobów na obniżenie sumarycznych kosztów utrzymania jest wybudowanie domu w standardzie pasywnym lub energooszczędnym. Domy pasywne wyróżniają się dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych, a także zastosowaniem szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii. W domach tych widoczna jest redukcja zapotrzebowania na ciepło (notuje się zapotrzebowanie poniżej 15 kWh m2 na rok). Głównym celem budownictwa pasywnego jest ograniczenie strat ciepła przy jednoczesnej maksymalizacji zysków energetycznych.

Oprócz tego wyróżnia się domy energooszczędne, nazywane także budynkami niskoenergetycznymi. Obiekty wznoszone w tym standardzie charakteryzują się dobrą izolacją przegród zewnętrznych. W celu obniżenia kosztów utrzymania domu w tego typu nieruchomościach stosuje się innowacyjne rozwiązania np. kolektory słoneczne, pompy ciepła, gumowe wymienniki ciepła i akumulatory ciepła.

Instalacje inteligentne — czy rzeczywiście pozwalają obniżyć koszty utrzymania domu?

W ciągu ostatniej dekady systemy inteligentne w domach jednorodzinnych stały się niezwykle popularne. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa, komfortu życia, a także obniżenie kosztów utrzymania domu. Jednakże wbrew obietnicy oszczędności, założenie systemu inteligentnego w swoim domu, wiąże się z dużymi wydatkami. Dodatkowo, decydując się na tego typu system, warto mieć na uwadze, że powinien być on dobrze zaprojektowany i dostosowany do potrzeb mieszkańców domu. Standardowe rozwiązania programowe systemu nie są dobrym wyjściem z sytuacji, ponieważ nie każde rozwiązanie jest odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb rodziny. Dobrym przykładem są tu rozwiązania oświetleniowe — automatyczne włączanie światła w toalecie, które nie sprawdza się wówczas, gdy spędzamy więcej czasu w łazience i chcąc, by światło zapaliło się ponownie, musimy machać ręką, co może być bardzo frustrujące. Z tego powodu tylko dobrze zaprojektowana instalacja inteligentna ma szansę zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania nieruchomości.

Zmniejszyć koszty związane z domem można też przez robienie zakupów na WP radarOkazji.

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym

Począwszy od 2009 r. każdy wzniesiony dom jednorodzinny musi posiadać świadectwo energetyczne — dokument określający poziom zapotrzebowania nieruchomości na energię. Głównym czynnikiem wpływających na ogólną charakterystykę energetyczną domu jednorodzinnego jest zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich są OZE — odnawialne źródła energii, których instalacja znacznie podnosi standard energetyczny domu.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które minimalizują koszty podgrzania wody w okresie letnim. Kolektory pozyskują energię cieplną przez nagrzanie w nich czynnika grzewczego za pośrednictwem promieni słonecznych. Ich ilość powinna być dostosowana do liczby domowników i ich realnych potrzeb. Odnawialne źródła energii można wykorzystywać również w ramach sprawnego systemu grzewczego. Takim rozwiązaniem są kotły grzewcze na biomasę lub pompa ciepła, która jest urządzeniem pozwalającym na uzyskanie energii cieplnej z ziemi, powietrza lub wody i, co za tym idzie, obnieżenie kosztów utrzymania domu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)