Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Grypa i przeziębienie są często traktowane jako tożsame choroby. To błąd. Różnią się one nie tylko wywołującymi je wirusami, ale przede wszystkim przebiegiem oraz powikłaniami. Warto poznać dzielące obie przypadłości objawy, sposoby zapobiegania oraz leczenia.
07.10.2016 | aktual.: 07.10.2016 08:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zarówno grypą, jak i przeziębieniem łatwo się zarazić; obie choroby przenoszą się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. Należy pamiętać, że nieleczona grypa może mieć zdecydowanie poważniejsze konsekwencje niż „zwykłe” przeziębienie. Dlatego istotne jest podjęcie odpowiednich działań, kiedy tylko zaczniemy podejrzewać zainfekowanie jednym z trzech rodzajów grypy. Odpowiednio wczesna reakcja może uchronić nas przed poważnymi powikłaniami.
Grypa – rodzaje, symptomy, leczenie
Najogólniej grypę dzielimy na trzy rodzaje: A – atakujący zarówno ludzi, jak i zwierzęta, typ B – odpowiedzialny za zachorowalność wyłącznie wśród ludzi, skutkujący najgroźniejszymi powikłaniami i wywołujący pandemię, oraz C – najłagodniejszy, występujący wśród ludzi oraz zwierząt.
Tym, co odróżnia grypę od przeziębienia, jest przede wszystkim przebieg choroby, jej symptomy i powikłania. W przypadku grypy mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem infekcji; okres inkubacji trwa około 2 dni, a nasilenie choroby następuje zwykle w 2.-3. dobie od zarażenia. Charakterystyczne dla grypy są bóle mięśni i głowy, wysoka temperatura, którym niekiedy towarzyszy kaszel, rzadziej katar. Mogą pojawić się również problemy z układem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty lub biegunka.
Leczenie należy podjąć niezwłocznie po pojawieniu się symptomów choroby, używając leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i zmniejszających gorączkę. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie leków złożonych, w skład których wchodzą substancje czynne, czyli ibuprofen (o działaniu przeciwzapalnym), fenylefryna czy pseudoefedryna (o działaniu przeciwbólowym, zmniejszającym gorączkę oraz przekrwienie śluzówki nosa). Objawy grypy mogą złagodzić takie leki jak np. Modafen.
Ważne, aby w trakcie leczenia unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryny). Ten popularny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy stosowany w przebiegu grypy może wywołać groźne powikłania w postaci silnych torsji, problemów układu krążeniowego i oddechowego.
Jak walczyć z przeziębieniem?
Choć przeziębienie może wywołać ponad 200 znanych naukowcom wirusów, to jego przebieg, objawy i powikłania są zdecydowanie łagodniejsze niż przy grypie. Przede wszystkim okres inkubacji przeziębienia może trwać od 4 dni do 2 tygodni, a tym samym objawy: kaszel, katar czy podwyższona temperatura, pojawiają się stopniowo. Tu, w przeciwieństwie do grypy, niemal zawsze pojawia się katar. Gorączka zwykle nie przekracza 38°C. Najgroźniejszym następstwem nieleczonego przeziębienia będzie natomiast zapalenie spojówek.
Jak zapobiegać grypie?
Największa zachorowalność na grypę przypada na okres od listopada do marca. W sezonie 2015/2016 w Polsce stwierdzono ponad 1,6 mln podejrzeń lub zachorowań. W ostatnim tygodniu stycznia 2016 r. odnotowano 34 przypadki grypy przypadające na 100 tys. mieszkańców.
Najlepszą metodą ochrony przed infekcją są szczepienia. Stanowią one, wbrew obiegowej opinii, najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobie, a jeszcze bardziej – jej groźnym powikłaniom. Należy pamiętać, że co roku w wyniku pogrypowych komplikacji na całym świecie umiera od 300 do 500 tys. osób. Grupę największego ryzyka stanowią dzieci, osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe.
Szczepionki mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na grypę nawet o 70% i, co ważne, w przypadku wystąpienia infekcji, zdecydowanie łagodzą jej przebieg i ewentualne komplikacje. Przyjęcie szczepionki pobudza funkcjonowanie układu odpornościowego, który może skuteczniej walczyć z kolejnymi mutacjami wirusa.
Należy pamiętać, że grypa przebiega zdecydowanie gwałtowniej niż przeziębienie oraz ma poważniejsze konsekwencje. W chwili wystąpienia infekcji najrozsądniej przyjmować preparaty złożone o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.