UrodaJak pielęgnować dłonie w domu?

Jak pielęgnować dłonie w domu?

Jak pielęgnować dłonie w domu?

Kilka razy dziennie krem do rąk z filtrami UV, trzy razy w tygodniu odżywka do paznokci, i raz na 10 dni domowy manicure. Taka pielęgnacja powinna wystarczyć, by utrzymać paznokcie w dobrej kondycji.

Kilka razy dziennie krem do rąk z filtrami UV, trzy razy w tygodniu odżywka do paznokci, i raz na 10 dni domowy manicure. Taka pielęgnacja powinna wystarczyć, by utrzymać paznokcie w dobrej kondycji.

By paznokcie były piękne nawet bez lakieru, musisz dbać o nie… od rana do wieczora przez 365 dni w roku. Kiedy myjesz ręce, myj je w letniej wodzie (zimna i gorąca wysusza płytkę). Po każdorazowym myciu dłoni wcieraj w nie krem. W czasie prac domowych zakładaj gumowe rękawiczki (szczególnie wtedy, kiedy masz kontakt z detergentami). Kiedy na dworze jest zimno i wietrznie – smaruj je kremem i zakładaj rękawiczki.

Tekst: Maja Antoszewska

(man/sr)

1 / 7

Regeneracja

Obraz
© Thinkstockphotos

Staraj się trzymać nerwy na wodzy: nie obgryzaj skórek i paznokci. Przyjrzyj się temu, co jesz. Jeśli chcesz mieć paznokcie mocne i błyszczące, do jadłospisu włącz produkty bogate w witaminy z grupy B, szczególnie B5, bo jak żadna inna wzmacnia je i regeneruje. Witaminę tę znajdziesz w żółtkach jaj, produktach zbożowych, drożdżach, rybach czy warzywach strączkowych. Jedz orzechy i suszone owoce – zawierają miedź, która poprawia nawilżenie płytek. Nie stroń też od marchwi, gdyż zawarty w niej karoten wzmacnia paznokcie, a przede wszystkim zapobiega ich rozdwajaniu.

2 / 7

Oczyszczanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Domowy manicure rób raz na 10 dni, wykonując wszystkie czynności dokładnie w tej kolejności, w jakiej robi je profesjonalna manicurzystka.

Najpierw wymocz dłonie w wodzie z dodatkiem mydła lub gotowych mieszanek przeznaczonych do kąpieli paznokci. Osusz ręce i obetnij paznokcie. Nie za krótko, bo opuszki mogą stać się bolesne i zaczerwienione, a pod płytkę paznokciową łatwiej wniknie brud i bakterie, co z kolei może być przyczyną zadzierania się paznokcia i stanów zapalnych wokół niego.

3 / 7

Kształt i skórki

Obraz
© Thinkstockphotos

Następnie – opiłowanie. Do tego celu użyj pilnika papierowego lub szklanego, metalowy niszczy płytkę. Opiłowując paznokieć staraj się robić to w jednym kierunku, od zewnątrz do środka. Kształt dowolny, jaki lubisz. Manicurzystki często narzucają prostokątny, teraz do łask wracają „migdałki”.

Kiedy paznokcie są już odpowiedniej długości, możesz zająć się skórkami. Posmaruj je specjalnym zmiękczającym żelem, a po trzech minutach odsuń drewnianym patyczkiem. Czy to wystarczy, czy należy używać cążek? Jedna i druga metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Zaniedbane i zgrubiałe skórki wokół paznokci należy usunąć cążkami. Biologiczny manikiur (czyli „bezcążkowy”) po prostu im nie podoła. Jeśli jednak narastające skórki nie są twoim problemem, poprzestań na odsunięciu. Uważaj jednak: zarówno przy jednej, jak i drugiej metodzie zbyt mocne, nieumiejętne podpychanie skórek lub ich nadmierne wycinanie może spowodować uszkodzenie macierzy (czyli miejsca wytwarzania) paznokcia i powstanie bruzd poprzecznych, które rosną wraz z paznokciem.

4 / 7

Odżywianie

Obraz
© Thinkstockphotos

Uporałaś się ze skórkami? Pora na wzmacnianie, nawilżanie, odżywianie. Masz do wyboru: odżywki, olejki, serum. Kłopotu z ich znalezieniem w sklepie nie będzie, jeśli już to raczej z wyborem.

Każdy z tych preparatów jest specjalistą od innego problemu: jedne zawierają naturalne olejki i woski regenerujące paznokieć, inne zapobiegają szybkiemu odrastaniu skórek, te z wapniem – wzmacniają płytkę i nadają jej połysk. Niektóre potrafią wzmocnić naturalny kolor paznokcia – charakterystyczne zaróżowienie i biel jego końcówki.

5 / 7

Malowanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Dzisiaj nie ma chyba odcienia lakieru do paznokci, którego nie znalazłybyśmy w sklepowej ofercie. Kolor to nie problem, w domowym manikiurze większy kłopot stanowi precyzyjne nałożenie lakieru.

Najpierw – baza. Wyrównuje płytkę paznokcia, chroni go przed uszkodzeniami. Można poprzestać na niej, można na nią położyć lakier, który dzięki temu zyska na trwałości. Sam lakier nakładaj od miejsca wzrostu paznokcia ku górze. Pociągnięcia pędzelka powinny być równe i pewne. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj aż przeschnie i nałóż drugą. Potem tylko lakier nawierzchniowy, kropla utwardzacza. I gotowe.

6 / 7

Pielęgnacja w duchu eko

Obraz
© Thinkstockphotos

Oliwkowa kąpiel:
Podgrzej lekko pół szklanki oliwy, dodaj sok z całej cytryny. Zamocz dłonie (uważaj, by kąpiel nie była za gorąca), potrzymaj kilka minut. Zabieg stosuj codziennie aż do uzyskania poprawy stanu skóry i paznokci.

Maseczka ze zmielonych nasion lnu i oliwy:
Siemię lniane zalej wrzątkiem, dolej oliwę z oliwek i mieszaj, aż wystygnie. Taką papkę nałóż na dłonie, owiń je gazą, a potem załóż foliowe rękawiczki (lub foliowy woreczek) i trzymaj 15-20 minut. Możesz też po prostu trzymać dłonie w miseczce z mieszanką. Maska wygładza skórę i zapobiega łamaniu się paznokci.

7 / 7

Co się dzieje?

Obraz
© Thinkstockphotos

Bruzdy pionowe – powstają wraz z wiekiem, są zjawiskiem fizjologicznym.

Białe zmiany – najczęściej są związane z urazami mechanicznymi, np. uderzeniem czy zbyt mocnym naciskiem przy manicure.

Blade paznokcie –zwykle świadczą o anemii lub kłopotach z krążeniem. Pomogą preparaty z żelazem, picie soku z buraków i włączenie tego warzywa do codziennej diety.

Kruchość paznokcia – wynika z niedoboru krzemu oraz z nadmiernego wysuszenia płytki paznokciowej.

Zwiększona łamliwość – często występuje przy niedoborze magnezu lub po długotrwałym kontakcie z detergentami.

Tekst: Maja Antoszewska

(man/sr)

urodadłoniemanicure

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)