ModaJak podkreślić figurę?

Jak podkreślić figurę?

Każda z nas chce wyglądać dobrze. Co to znaczy dobrze? Zgodnie z trendami, zgodnie z wypracowanym indywidualnym stylem, zgodnie z typem kolorystycznym. Strój powinien być dopasowany do rodzaju sylwetki, jaką mamy. Dopasowany, czyli jaki? Kamuflujący mankamenty, podkreślający atuty. Warto się nauczyć odpowiedniej kompozycji stroju, aby w każdej sytuacji mieć pewność, że wyglądamy bardzo dobrze.

Jak podkreślić figurę?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

17.06.2011 | aktual.: 05.02.2019 14:22

Każda z nas chce wyglądać dobrze. Co to znaczy dobrze? Zgodnie z trendami, zgodnie z wypracowanym indywidualnym stylem, zgodnie z typem kolorystycznym. Strój powinien być dopasowany do rodzaju sylwetki, jaką mamy. Dopasowany, czyli jaki? Kamuflujący mankamenty, podkreślający atuty. Warto się nauczyć odpowiedniej kompozycji stroju, aby w każdej sytuacji mieć pewność, że wyglądamy bardzo dobrze.

Punktem wyjścia jest analiza sylwetki. To czy jesteś bardzo szczupła, średniej budowy ciała, czy może posiadasz obfite krągłości wpływa na kształt, formę, wzór ubioru. Długość i masywność nóg decyduje o długości spódnicy czy fasonie obuwia. Jeśli jesteś niska, możesz chcieć dodać sobie wzrostu strojem, jednocześnie wysmuklając sylwetkę, jeśli jesteś wysoka, możesz podkreślić ten atut lub spróbować się nieco „skrócić”, jeśli uważasz, że wysoki wzrost to nie jest to, co chcesz akcentować.

Duży biust możesz podkreślić, a jeśli uważasz, że lepiej będzie go nie eksponować, możesz odpowiednio dobranym strojem nieco go zmniejszyć. Tak naprawdę to do Ciebie należy decyzja, co w Twojej sylwetce jest atutem wartym podkreślenia, a który fragment ciała wolisz pozostawić na drugim planie.

Znajdź swoje atuty - mogą to być plecy, szyja, a nawet nadgarstki czy nogi. Mogą to być Twoje krągłe biodra lub pięknie wcięta talia. Może kształt Twoich ramion i rąk domaga się pokazania ich światu?

Znasz już swoje atuty? Postaraj się, tak skompletować strój, aby te części Twojej sylwetki wyglądały najkorzystniej. Najkorzystniej, to nie zawsze oznacza „na wierzchu”. Pięknie długie nogi nie zawsze muszą być pokazane na tle krótkiej spódniczki. Odpowiednio dobranym strojem nie tylko możemy podkreślić dobre strony, możemy też – a nawet powinnyśmy – ukryć mankamenty naszych figur.

Niezbyt kształtne nogi? Ukryjesz dzięki odpowiednim butom i długości spódnicy. Możesz też je całkowicie zakryć spodniami. Krótkie nogi? Uważaj z odzieżą mocno przylegającą do ciała – zdradza wybitnie dysproporcję pomiędzy długim tułowiem i krótkimi nogami.

Krótka szyja i do tego masywne ramiona i za duży biust? Postaw na dekolty, wystrzegając się golfów i wszystkiego co jest wysoko zabudowane pod szyją. Brak talii? Unikaj workowatych ciuchów, postaw na idealne dopasowanie odzieży i dość sztywne, modelujące materiały ze szwami pionowymi. Zbyt prosta i chłopięca sylwetka? Bufki, falbanki i paski w talii dodadzą kobiecości Twoim kształtom.

Jakie kolory?

Kolorystyka powinna być po pierwsze dopasowana do typu urody (typu kolorystycznego). Jeśli jesteś Wiosną, wybierz kolory ciepłe, żywe i jasne. Jesienie powinny otaczać się kolorami ciepłymi, ale zgaszonymi i ciemniejszymi niż Wiosny. Kobieta Lato nosi się w chłodnych, pastelowych, przypudrowanych barwach, a Zima w chłodnych intensywnych, kontrastowych kolorach.

Po drugie należy pamiętać, że to co jest ciemniejsze to wyszczupla, a jaśniejsze uwypukla i powiększa. Jeśli w Twojej sylwetce występuje dysproporcja na linii góra - dół, to pamiętaj o tym i zakładaj jaśniejsze barwy na mniejszą część ciała, a ciemniejsze kolory na większą. Przykład: kobieta gruszka z drobnymi ramionami i biustem i z szerokimi biodrami: bluzka jasna, spodnie ciemne. Tak samo jak jasne powiększa i uwypukla, tak i podobnie działają tkaniny błyszczące i wzorzyste.

Po trzecie, jeśli chcemy wyglądać na smuklejsze i wyższe, powinnyśmy wybierać stroje w miarę jednokolorowe i (o ile to możliwe) z tego samego materiału. Dzielenie sylwetki w poprzek liniami poziomymi sprawi, że będziemy wyglądać na niższe i szersze.

Jaka sylwetka?

Czy masz sylwetkę zrównoważoną i proporcjonalną, czyli urocza talia, a biodra są wyrównane biustem lub ramionami? Czy może masz sylwetkę zrównoważoną, ale brak jej dużego wcięcia w talii? Może posiadasz figurę rozbudowaną na wysokości bioder? Albo odwrotnie – biodra są szczupłe w porównaniu z szerokimi ramionami i/lub dużym biustem?

Sylwetka proporcjonalna, zrównoważona. Inaczej mówiąc klepsydra lub X

Możesz mieć duże piersi i równie szerokie biodra, szczupłą talię z wyraźnym mocnym wcięciem. Tę bardzo kobiecą sylwetkę dopełniają "puszyste" uda i zgrabne łydki. Możesz mieć też dodatkowo szerokie ramiona, które są zrównoważone szerokimi biodrami, więc sylwetka, wbrew pozorom potężna, jest nadal proporcjonalna. Możesz mieć duże piersi, biodra o obwodzie podobnym jak biust, zgrabne szczupłe nogi.

Spódnice – odpowiednie będą spódnice o linii A, z szerokim pasem, który podkreśli Twoją szczupłą talię. Noś także lekkie spódnice krojone z klina lub plisowane aż do bioder – skutecznie zaakcentują wąską talię i krągłe biodra. Idealna dla ciebie będzie spódniczka ołówkowa.

Spodnie i dżinsy – pamiętaj, aby dopasować długość nogawek do szpilek. Odpowiednie dla ciebie będą spodnie o prostych nogawkach, które opinają biodra i opadają prosto do kostek, wydłużając optycznie nogi. Możesz też nosić spodnie o nogawkach typu boot cut.

Sylwetka rozbudowana od pasa w górę. Inaczej mówiąc rożek, lizak, odwrócony trójkąt T lub Y

Możesz mieć szerokie barki i ramiona, mały lub średni biust, wąskie biodra, szczupłe długie nogi, zupełny brak talii bądź tylko lekko zaznaczoną. Możesz mieć ramiona w normie, ale biust imponujący, smukłe biodra, długie nogi. Możesz mieć i szerokie ramiona i duży biust, długie nogi, wąskie biodra, ale brak talii.

Spódnice – noś spódnice o linii A, skrojone z koła lub z klinów, a także spódnice kopertowe, które rozszerzając się ku dołowi, dają w efekcie wrażenie szerszych bioder. Wybieraj spódnice w jasnych żywych kolorach, które przyciągną uwagę ku dolnym strefom ciała. Najlepsze będą tkaniny ciężkie, dzięki którym biodra nabiorą nieco krągłości. Kieszenie z przodu lub po bokach optycznie poszerzą dolne partie Twojej sylwetki.

Spodnie i dżinsy – noś biodrówki o szerokim pasie, który doda objętości w tej partii ciała. Wybieraj spodnie ze skośnymi kieszeniami lub grubymi kieszeniami naszywanymi na wysokości bioder, dzięki którym zaokrąglą się Twoje kształty.

Sylwetka rozbudowana od pasa w dół. Inaczej mówiąc gruszka, trójkąt lub A

Możesz mieć szerokie biodra, masywne nogi na całej długości, możesz mieć też średnie biodra, pulchne uda, mocne łydki lub łydki wyraźnie szczuplejsze. Możesz mieć płaski brzuszek lub lekko wypukły. Istotne jest to, że góra sylwetki jest sporo "lżejsza". Mały lub średni biust, wąskie lub średnie ramiona (węższe od bioder lub równe), średnio zarysowana talia, która może być umiejscowiona wysoko lub nisko. Nogi są raczej krótkie.

Spódnice - noś spódnice skrojone z koła, z klinów lub spódnice o linii A, które ciasno przylegają do talii, a niżej rozszerzają się, dając efekt klepsydry. Możesz także nosić proste spódnice z linią guzików biegnącą środkiem, która odciągnie uwagę od bioder. Podwijaj spódnice do takiej długości, by kończyły się przed kolanami.

Spodnie i dżinsy – odpowiednie będą dla ciebie takie o prostych nogawkach lub nogawkach typu boot cut, które równoważą od dołu szerokość bioder.

Sylwetka prosta, zrównoważona. Inaczej mówiąc kolumna, prostokąt lub I

Możesz mieć szerokie ramiona, średnie piersi, masywną pupę, uda i łydki, brak talli. Możesz być bardzo wysoka, ze stosunkowo szczupłą talią, niezbyt szerokimi ramionami i biodrami. Możesz być bardzo szczupła, ale nie wykluczona jest też mocniejsza budowa.

Spódnice – noś spódnice skrojone z koła lub klinów, które delikatnie rozszerzają się od pasa. Odpowiedni będzie także komplet rozkloszowanej spódnicy i blezera ze szwami działowymi, który nada figurze atrakcyjny kształt klepsydry. Wybieraj te sięgające kolan lub kończące się przed kolanami oraz spódnice z bocznym rozcięciem. Im bardziej odsłonisz nogi, tym wyższa będziesz się wydawać.

Spodnie i dżinsy – ubieraj się w spodnie z kieszeniami umiejscowionymi na linii bioder, okolice poniżej pasa nabiorą krągłości. Decyduj się na spodnie z kantami, które tworząc wyraźne, pionowe linie, optycznie wydłużają sylwetkę.

Sylwetka z obfitym brzuszkiem. Inaczej mówiąc jabłko lub O

Możesz mieć wąskie lub średnie ramiona, piersi średniej wielkości, zgrabne szczupłe nogi. I brzuszek. Dość spory. To brzuch najbardziej Ci przeszkadza podczas komponowania stroju.

Spodnie i spódnice w tym strategicznym miejscu powinny być luźno dopasowane, bez zakładek, raczej z niższym stanem, ale z pewnością nie bardzo niskie biodrówki, kończące się pod brzuszkiem.

Zwracaj uwagę na zapięcie. Korzystne są tylko te umiejscowione na boku.

Będzie idealnie, jeśli w miejscu brzuszka na tkaninie pojawi się np. ciemniejszy pas, co świetnie ukryje wystającą część.

Nogi są Twoim atutem, ale zdecydowanie pokazuj je w spódnicach. Ten zabieg pozwoli Ci po części na odwrócenie wzroku od brzuszka. Masz szczupłe nogi, jednak buty powinny być solidne, żeby zrównoważyły cięższy środek Twojej figury.

(jj/sg)

jabłkosylwetkakatarzyna figura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)