Blisko ludziJak rozmawiać z nastolatkiem o seksie i związkach? Eksperci z Harvardu radzą rodzicom

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie i związkach? Eksperci z Harvardu radzą rodzicom

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie i związkach? Eksperci z Harvardu radzą rodzicom
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Raport "Dyskusja" stworzony przez naukowców z Harvardu wykazuje, że tylko nieliczni rodzice odbywają z latoroślami poważne rozmowy o seksie i związkach zanim nastolatki wyruszą na studia. Autorzy badania przedstawiają pięć wskazówek, które pomogą rodzicom w omawianiu tych kwestii z dziećmi.

1 / 5

1. Dziel się doświadczeniem

Obraz
© 123RF.COM

Wielu rodziców może nie czuć się pewnie w roli "mentora", udzielającego wskazówek na temat romantycznych uniesień. Dzieje się tak z wielu powodów Po pierwsze może to być dla nich peszące ze względu na różnice wiekową. Jak również niezręczne z uwagi na własne niepowodzenia w życiu osobistym. Naukowcy podkreślają, że te niepowodzenia generują życiową mądrość, którą warto się dzielić z młodszym pokoleniem! Wpojona nauka może pokazać, jakich błędów unikać, jak pielęgnować uczucie, rozwijać zdrowe relacje, i pomóc dostrzec różnice pomiędzy przyciąganiem, zakochaniem i miłością.

2 / 5

2. Pomóż określić warunki zdrowych relacji

Obraz
© Shutterstock.com

Dorośli mogą pomóc nastolatkom identyfikować oznaki zdrowych i niezdrowych związków. Mogą zapytać i pomóc odpowiedzieć na pytania: czy związek czyni - ciebie i twojego partnera - mniej lub bardziej samotnym, pełym nadziei, troskliwym, szczodrym? Spróbujmy też wspólnie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie są przykłady zdrowych i niezdrowych relacji w naszej rodzinie i społeczności? W telewizji i filmie? Co sprawia, że związki te są zdrowe lub niezdrowe? Na przykładach najlepiej opierać teorię.

3 / 5

3. Pokaż przykłady

Obraz
© Shutterstock.com

Wielu nastolatów nie wie, jak okazywać szacunek w sytuacjach romantycznych i seksualnych. Dorośli mogą doradzić czego unikać, i czego wręcz się wystrzegać. Lepiej nauczyć zawczasu, że np. żarty na tle płci nie są akceptowalne. Poza dawaniem samego przykładu i szukania go wśród bliskich - według naukowców - dobrze dyskutować z nastolatkami na różnych przykładach. W tym na książkowych, telewizyjnych czy filmowych. Niech pokażą, jak świadomi dorośli radzą sobie ze wspólnymi stresami, błędnym komunikowaniem się i wyzwaniami codzienności. Niech nastolatek widzi, co robić, by utrzymać zdrowy i dodający skrzydeł związek.

4 / 5

4. Nie milcz

Obraz
© Shutterstock.com

Konieczne jest, aby rodzice i wychowawcy aktywnie edukowali młodych ludzi w zakresie zdrowych relacji, ale też zdecydowanie interweniowali, gdy są świadkami poniżających słów lub zachowania. Cisza może być rozumiana jako przyzwolenie.

5 / 5

5. Porozmawiaj o etyce

Obraz
© Shutterstock.com

Ważne w tworzeniu właściwych relacji na każdym etapie życia jest wytłumaczenie młodym ludziom, jak istotne jest traktowanie obu płci z godnością oraz szacunkiem. Dorośli powinni wspierać nastolatków w rozwoju etycznym poprzez dyskusję na tematy, takie jak mizoginia czy prześladowanie. Warto porozmawiać też o ewentualnych interwencjach w sytuacjach, gdzie inni są narażeni na nieprzyjemne zachowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)