FitnessJak się bronić przed kleszczami? Prezentujemy skuteczne sposoby

Jak się bronić przed kleszczami? Prezentujemy skuteczne sposoby

Jak się bronić przed kleszczami? Prezentujemy skuteczne sposoby
Źródło zdjęć: © iStock.com | arthurhidden
Sylwia Ścibak
18.05.2018 12:52, aktualizacja: 18.05.2018 13:07

Kleszcze, chociaż bardzo niepozorne, mogą nam zaszkodzić. Chowają się w wielu zakamarkach, nawet w ogrodzie i trawniku, i niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich całkowicie. Pozostaje jedynie skuteczna obrona. Oto sposoby, jak się przed nimi ustrzec.

Kleszcze – gdzie i kiedy można je spotkać?

Kleszcze to małe pajęczaki, które wydają się niegroźne, a w rzeczywistości mogą narobić wiele szkód. W Polsce żyje ok. 20 gatunków, z czego 3 występują najczęściej. Są to kleszcze łąkowe, pospolite oraz obrzezki gołębie. Dwa pierwsze żerują w różnych gęstwinach i lasach, ostatni zaś wkrada się do domów i mieszkań przez szyby wentylacyjne lub otwarte okna jeśli brakuje mu żywiciela w postaci ptaków (czyli tam, gdzie tych ptaków brakuje lub jest ich bardzo mało).

Kleszcze budzą się już w marcu, kiedy temperatura powietrza dochodzi do ok. 7-10 stopni Celsjusza. Ich największa aktywność przypada rano, o ok. 8, oraz po południu, czyli od 15 do północy (obrzeżki zaś żerują w nocy). Mitem jest, że czają się jedynie w głębi lasów i parków. Tak naprawdę lubią miejsca, w których często można spotkać człowieka lub zwierzę, toteż gromadzą się na trawnikach, w ogrodzie, na obrzeżach dróg oraz tam, gdzie jest duża wilgotność, np. przy jeziorach i rzekach.

Jak się bronić przed kleszczami?

By zapobiec ukąszeniom, przede wszystkim należy pamiętać o ubiorze. Niekoniecznie chodzi tu o sam kolor odzieży, bo kleszcz tak naprawdę jest ślepy, a o długość rękawów i nogawek. Na spacery najlepiej wybierać bluzy i koszule z długim rękawem, długie spodnie oraz kapelusze. Jasne ubrania pozwolą łatwiej zauważyć krążącego kleszcza, który szukać będzie najlepszego do wkłucia miejsca. Oczywiście nie należy też chodzić na spacery czy bawić się z psem lub z dziećmi na obrzeżach parków czy trawników. Najlepiej przechadzać się środkiem ścieżki, a kwiaty czy zioła zbierać w głębi polany, kiedy rosa przeschnie całkiem. Po powrocie do domu trzeba obejrzeć ciało dokładnie, a w przypadku wystąpienia kleszcza należy chwycić za pęsetę i usunąć go delikatnie ruchem okrężnym. Smarowanie tłuszczem czy innymi specyfikami może jedynie zaszkodzić.

Nie należy zapominać też o środkach przeciw kleszczom. Na rynku dostępne są zarówno spraye, którymi warto się pokrywać przed każdym wyjściem na spacer czy na wycieczkę, ale także odstraszacze w postaci niewielkiego generatora ultradźwięków. Spraye zabezpieczają również przed meszkami czy komarami, więc są uniwersalne. W naszym zestawieniu znalazł się także bardzo przydatny test na obecność bakterii boreliozy w kleszczu. Dzięki niemu możemy się przekonać, czy zostaliśmy zarażeni. Bezzwłocznie trzeba udać się do lekarza, kiedy w ciągu tygodnia w miejscu ukąszenia pojawi się rumień bądź też kiedy w ciągu 2-3 tygodni zauważymy objawy podobne do grypy.

Obraz
© Shutterstock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (50)
Zobacz także