Jak sprzątać dom — porady
Sprzątanie domu może spędzić sen z powiek niemal każdej gospodyni domowej. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady, które nie tylko znacznie skrócą czas porządków, ale także sprawią, że będzie on przyjemniejszy.
Organizacja sprzątania
Podstawą efektywnego sprzątania w domu jest dobra organizacja, której powinno towarzyszyć stworzenie harmonogramu porządków. Warto w nim wydzielić rzeczy, które wykonujemy: codziennie (ścielenie łóżka, wyrzucanie śmieci, czyszczenie toalety, etc.), minimum raz w tygodniu (odkurzanie, mycie podłóg, ścieranie kurzu, etc.) oraz rzeczy, które wykonujemy sezonowo podczas tzw. gruntownych porządków (mycie okien, pastowanie podłóg, uporządkowanie garderoby, etc.). Jeśli mamy problem z organizacją pracy, możemy krok po kroku wypisać, co mamy zrobić w danym przedziale czasowym.
Przydatne akcesoria do sprzątania
W swoim domu warto mieć kilka niezbędnych akcesoriów, które w znaczący sposób mogą ułatwić i uprzyjemnić czas porządków. Mowa tu przede wszystkim o:
- ściereczkach: z celulozy, z mikrofibry, z bawełny, które dobrze sprawdzą się do czyszczenia powierzchni delikatnych, nieodpornych na zarysowania,
- ściereczki nasączane, które zdadzą egzamin przy szybkim usuwaniu kurzu, brudu i osadów,
- zmiotka z szufelką, które stanowią zestaw podstawowy i niezbędny w każdym domu,
- mop, który służy do mycia różnego rodzaju powierzchni. Wyróżnia się mopy płaskie, mopy obrotowe i mopy okrągłe, które różnią się od siebie materiałem.
Mopy, zmiotki i szufelki, a także wiele innych narzędzi i środków do czyszczenia znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Rzeczy, które pomagają utrzymać porządek
W sprzątaniu domu bardzo ważnym aspektem jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Nie dotyczy to tylko mebli, ale także różnych przydatnych gadżetów, które sprzyjają uporządkowaniu rzeczy. Wśród takich rzeczy można wymienić:
- pudełka do przechowywania, które pomieszczą wiele różnych drobnych rzeczy, które nie są potrzebne na “już”. Świetnie sprawdzają się one w pokoju dziecięcym do organizacji zabawek,
- wkłady do szuflad, które pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń i ogarnąć chaos. Zdają one egzamin przy organizowaniu toaletki,
- składane łóżko, w którym można przechowywać nie tylko pościel, ale wiele różnych rzeczy, np. materac, pompkę, akcesoria do malowania,
- pudełko na listy, które sprzyja zachowaniu porządku i gromadzeniu korespondencji w jednym miejscu,
- torby próżniowe, które świetnie sprawdzają się przy przechowywaniu pościeli, ręczników, koców i innych tego typu rzeczy.
Organizacja miejsca na półkach
Przy gruntownym sprzątaniu warto zastanowić się, czy aby na pewno na półkach znajdują się potrzebne rzeczy. Z reguły - im jest ich mniej, tym lepiej. Niestety, większość z nas ma tendencję do przechowywania bibelotów, które tylko zbierają kurz. Co prawda, nie oznacza to, że musimy od razu pozbywać się pamiątek, które mają dla nas wartość sentymentalną. Dobrym pomysłem jest wstawienie ich do szklanego regału. Dzięki temu prostemu trickowi można wyeliminować konieczność częstego usuwania kurzu z pamiątek.