GwiazdyJak uniknąć błędów, które prowadzą do rozwodu?

Jak uniknąć błędów, które prowadzą do rozwodu?

Jak uniknąć błędów, które prowadzą do rozwodu?
Źródło zdjęć: © 123RF
15.05.2013 11:33, aktualizacja: 17.05.2013 15:21

Okres zaręczyn to prawdziwa sielanka. Kobiety starają się, dbają o siebie, chcą zrobić wrażenie. I niewątpliwie udaje się im zabłysnąć. Często jednak po ślubie coś się zmienia. Jakie błędy, które nierzadko prowadzą do rozpada związku, popełniają mężatki? Jak można się ich ustrzec, czyli czego nie robić, aby z błahego powodu, nie usłyszeć: „odchodzę!”?

Okres zaręczyn to prawdziwa sielanka. Kobiety starają się, dbają o siebie, chcą zrobić wrażenie. I niewątpliwie udaje się im zabłysnąć. Często jednak po ślubie coś się zmienia. Jakie błędy, które nierzadko prowadzą do rozpada związku, popełniają mężatki? Jak można się ich ustrzec, czyli czego nie robić, aby z błahego powodu, nie usłyszeć: „odchodzę!”?

1.Dokuczanie i zrzędzenie
Dokuczasz mu? Czy zdawałaś sobie sprawę, że twoje zrzędzenie jest zwyczajnie męczące? Narzekanie, oskarżanie czy obwinianie stało się tak powszechne w małżeństwie, że mężczyźni powoli przyzwyczaili się do tej sytuacji. Jednak eksperci przyznają, że są zupełnie niepotrzebne. Nie pozwól sobie, aby stereotypy rządziły twoim życiem. Zastanów się, w jaki sposób zwracasz się do swojego męża. Przeanalizuj, jakim tonem głosu wypowiadasz ważne kwestie dotyczące waszego małżeństwa. Pamiętaj, że spokojną rozmową osiągniesz więcej niż krzykiem, który jedynie go rozdrażni. Skuteczna komunikacja polega na dobrze prowadzonej konwersacji. Wiele czynników składa się na sukces: min. w jaki sposób mówisz, jak akcentujesz, co chcesz osiągnąć, czy zaczynasz dyskusję od pozytywnych aspektów, itd. Naucz się rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach.

2. Nie jesteś tą samą dziewczyną?

Zapomniałaś już jak było przyjemnie, kiedy byłaś jeszcze jego dziewczyną? Twoim zdaniem już dawno minął okres wzajemnej fascynacji, silnego zauroczenia, a pozostało dojrzałe uczucie? Co z tego, że jesteś już jego żoną? Nadal przecież pozostaniesz jego kobietą. Nie zapominaj o tej słodkiej dziewczynie, która zdobyła jego serce. Uwierz: nie warto się z nią żegnać. Oni cenią czułą, wrażliwą i oddaną żonę. Nie martw się, gdy pojawiają się problemy, ale staraj się je przezwyciężyć. Bądź atrakcyjna, kobieca i pełna dziewczęcego uroku. Oczywiście wiek, ciąża, choroba lub inne czynniki zmieniają nasze ciało, ale przecież w każdym okresie trzeba o nie dbać. Może jednym z kroków będzie zmiana flanelowej piżamy na seksowną koszulę nocną?

Często kobiety nie potrafią okazać swojego uznania. To błąd. Mężczyźni pragną, aby ich żona podziwiała go i podkreślała, jaki jest zaradny i wspaniały. Pamiętaj, że panowie uwielbiają być pożądani i doceniani, dlatego chwal go i wyrażaj swoją aprobatę. W ten sposób pokazujesz mu, że go cenisz i szanujesz wasz związek.

3. Unikasz seksu

Nie uważasz, że seks jest priorytetem? Czy jest on dla ciebie jedynie małżeńskim obowiązkiem? Po ślubie również nie powinno zabraknąć wielu chwil miłosnych uniesień. Dla mężczyzn seks jest czymś więcej niż tylko aktem fizycznym. A mianowicie potrzebą, potwierdzeniem miłości, akceptacji, atrakcyjności, bezpieczeństwa. Oni również kochając się z żoną, przeżywają rozkosz. Jeśli często odtrącamy go i wykręcamy się przysłowiowym bólem głowy, sygnalizujemy mu, że coś złego dzieje się w naszym związku. Nierzadko mężczyźni wyrażają uczucia poprzez fizyczną intymność, a unikanie zbliżenia traktują jako „odrzucanie jako osoby”, „gaśnięcie miłości” itp. Powinnaś pokazać, że zależy ci na nim, czego wyrazem są nie tylko słowa, ale także gesty i czyny. Mężczyzna pragnie, aby żona pozytywnie reagowała na jego potrzeby. Oni chcą być zdobywani, adorowani. Ponadto uwielbiają też wybór i nowości, dlatego marzą o urozmaiceniu w sypialni. Nie wszystkie kobiety się na to godzą. Czasem warto jednak spróbować. Nie bój się
eksperymentów. Mogą ci spodobać. Powinnaś być otwarta na innowacyjne i ekscytujące pomysły, które potrafią podnieść temperaturę uczuć w małżeństwie. W tym przypadku przyjęcie biernej postawy nie jest dobrą strategią.

4. Zmieniasz go na siłę
Każdy z nas może odczuwać potrzebę zmiany. Lepiej jednak skupić się na własnej metamorfozie niż na zmianie zachowania naszego męża. Bo gdy opadną emocje, okazuje się, że wybranek jest kimś zwyczajnym, ma swoje wady i powinnyśmy to zaakceptować. Niestety niektóre kobiety postrzegają małżeństwo jako punkt wyjścia do "przeobrażenia męża". Jeśli za wszelką cenę będziesz eliminować jakieś jego cechy i przyzwyczajenia, on może uznać, że prościej będzie zakończyć związek.

Nad małżeństwem trzeba nieustannie pracować. Należy uświadomić sobie, jakie są nasze pragnienia, wady, zalety i co możemy dać drugiej osobie. Będziemy w stanie zbudować satysfakcjonujący związek, jeśli w mężu dostrzeżemy wartościowe cechy.

5. Zaniedbujesz siebie

Kobiety wiele czasu poświęcają rodzinie, pracy, karierze i innym obowiązkom. Zapominają jednak, że bardzo łatwo w ten sposób zatracić siebie. Zaniedbują siebie: własne potrzeby, pragnienia, nowe przedsięwzięcia, pasje, marzenia, itd. I to często jest powodem frustracji. Powinnaś znać swoją hierarchię wartości. Możesz przeprowadzić analizę strat i zysków. Zastanów się nad swoim życiem osobistym i pomyśl jak nie rezygnując ze swoich aspiracji, umiejętnie połączyć obowiązki rodzinne z pracą. Pamiętaj, że jeśli częściej będziesz dostrzegała pozytywne aspekty swojego życia i będziesz umiała stwierdzić, co (lub kto) jest dla ciebie ważne, przełoży się to na sukces w małżeństwie. A dla swojego męża będziesz niesamowitą żoną – jedyną i niepowtarzalną.

Żona, która nie zrzędzi, nie dramatyzuje, nie oskarża, nie manipuluje, dba o satysfakcjonujące życie intymne i umie połączyć życie prywatne z zawodowym, nie rezygnując z siebie, jest spełnieniem marzeń każdego mężczyzny. Co jeszcze ją wyróżnia? Lojalność, szczerość, stabilność emocjonalna i dojrzałość – to pożądane cechy. Kobieta, która zna swoją wartość, doskonale dopełni wizerunek „żony idealnej”.

Tekst na podst. yourtango.com (ms/pho), kobieta.wp.pl

Więcej na temat psychologii:

Źródło artykułu:WP Kobieta