Trwa ładowanie...
Newseria
zęby
17-12-2014 09:38

Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Stomatolodzy radzą, by dokładnie czytać etykiety i przestrzegać zaleceń producentów, zwłaszcza w przypadku preparatów dla dzieci.

Share
d1on0wu

Stomatolodzy radzą, by dokładnie czytać etykiety i przestrzegać zaleceń producentów, zwłaszcza w przypadku preparatów dla dzieci. Niektóre są im szczególnie polecane, a inne wręcz niewskazane.

- Mamy bardzo wyraźną informację, że te preparaty do higieny jamy ustnej, które są przeznaczone dla dzieci do 6 roku życia, muszą mieć obniżoną ilość fluorku sodu ze względu na możliwość połknięcia pasty przez dziecko. Przynajmniej do 13-14 roku życia rezygnowałabym z preparatów do płukania ust, szczególnie tych, które są na bazie alkoholu. A niestety spora część tych preparatów jest tworzona na bazie alkoholu jako jednej z podstawowych i bardzo skutecznych substancji do dezynfekcji jamy ustnej - mówi Magdalena Krulikowska, kosmetolog.

W codziennej higienie jamy ustnej najważniejsze jest mycie zębów po każdym posiłku przynajmniej przez dwie minuty odpowiednio miękką szczoteczką i pastą, która zapobiega niszczeniu się szkliwa. Konieczne jest także stosowanie nici dentystycznych i płynu do płukania ust. Dzieci w żadnym wypadku nie powinny używać tych samych preparatów, co dorośli.

- Szczotkując zęby, usuwamy z nich pozostałości po jedzeniu, które są pożywką dla drobnoustrojów. Przemiany metaboliczne tych drobnoustrojów powodują, że na powierzchni zębów powstaje kamień. Tak naprawdę wystarczy 5 dni nieusuwania osadu nazębnego, żeby stał on się twardy i już nie do usunięcia przez w domu. Wtedy należy udać się do dentysty - mówi Magdalena Krulikowska.

d1on0wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1on0wu
d1on0wu