ModaJak wybrać wiązankę ślubną?

Jak wybrać wiązankę ślubną?

Klasyczna kula czy nowoczesne berło? Eleganckie róże czy romantyczne konwalie? Wybór idealnej wiązanki ślubnej wbrew pozorom nie jest łatwy. Choć bukiet towarzyszy pannie młodej tylko podczas ceremonii i na początku wesela, to stanowi jeden z najważniejszych elementów jej wyglądu. Odpowiednio skomponowany dodaje uroku, natomiast niewłaściwie dobrany potrafi zepsuć całą kompozycję. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać wiązankę ślubną?
Źródło zdjęć: © 123RF

Klasyczna kula czy nowoczesne berło? Eleganckie róże czy romantyczne konwalie? Wybór idealnej wiązanki ślubnej wbrew pozorom nie jest łatwy. Choć bukiet towarzyszy pannie młodej tylko podczas ceremonii i na początku wesela, to stanowi jeden z najważniejszych elementów jej wyglądu. Odpowiednio skomponowany dodaje uroku, natomiast niewłaściwie dobrany potrafi zepsuć całą kompozycję. Na co warto zwrócić uwagę?

Liczy się typ urody i sylwetka! Oczywiście podstawowym kryterium wyboru są indywidualne upodobania panny młodej. Nie zawsze jednak te kwiaty, które lubimy dostawać bądź hodować w ogrodzie, będą współgrać z naszym wyglądem, charakterem czy suknią ślubną, a to bez wątpienia jest najważniejsze.

Kwiaty muszą podkreślać urodę, akcentować jej atuty. W pierwszej kolejności należy więc przyglądnąć się swojej sylwetce, odcieniowi włosów, barwie tęczówki i karnacji. Dlaczego to takie ważne? To, co służy ciemnowłosej brunetce, sprawi, że delikatna blondynka będzie wyglądać blado i nienaturalnie. Warto określić swój typ kolorystyczny. Wiosna i Jesień powinny postawić na ciepłą tonację, z kolei Lato i Zima na chłodną paletę barw. Pastelowa wiązanka doda więc urody Wiośnie, żółte i pomarańczowe kwiaty – Jesieni. Lato może sobie pozwolić na błękity, a Zima na biel i czerwień.

Ogromne znaczenie ma także figura panny młodej. Drobnej, filigranowej sylwetki nie można przytłoczyć masywnym bukietem, lepszym pomysłem będzie niewielki, delikatny bukiecik. Taka kompozycja nie sprawdzi się z kolei w przypadku panny młodej o wyraźnych krągłościach, które – w kontraście do skromnej wiązanki – wydadzą się jeszcze bardziej obfite.

Przy takiej sylwetce można się zdecydować na nieco większy bukiet. Duże pole do popisu mają panny młode szczupłe i o średnim wzroście. Sprawdzą się np. berła, czyli wiązanki z kwiatów z długimi łodygami. Jednak gdy panna młoda jest bardzo wysoka, taka wiązanka nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ optycznie doda kilka kolejnych centymetrów.

Wybierając ślubny bukiet, nie można pominąć również... osobowości panny młodej. Romantyczna tradycjonalistka nie będzie się dobrze czuć, trzymając w dłoniach ekstrawagancką wiązankę. Z kolei przebojowa indywidualistka może być znudzona bukiecikiem ze stokrotek.

Suknia ślubna

Suknia ślubna to bez wątpienia drugie najważniejsze kryterium wyboru wiązanki, zaraz po typie urody i sylwetce panny młodej. Liczy się nie tylko jej fason, ale również kolor i obecność zdobień w postaci kryształków, falban, perełek.

Podstawowa zasada brzmi: przesada nie jest wskazana. Jeśli więc twoja kreacja to suknia w stylu księżniczki: z szerokim dołem, gorsetem, zdobiona tiulem, postaw na klasyczny prosty bukiet bez zbędnych ozdób.

Dobrym pomysłem będzie tzw. biedermeier, czyli wiązanka w kształcie kopuły z gęsto spiętych kwiatów. I na odwrót: gładka, prosta suknia pozwala popuścić wodze fantazji. Byle nie za bardzo! W przeciwnym wypadku cała uwaga skupi się na bukiecie, a nie o to przecież chodzi. Wiązanki kaskadowe dodadzą uroku kreacjom z syrenim ogonem, a bukiety z polnych kwiatów idealnie skomponują się ze zwiewnymi romantycznymi sukniami.

A co z kolorem? Najbardziej uniwersalna jest oczywiście kreacja biała. Trzeba jednak pamiętać o tym, że monochromatyczny bukiet z białych kwiatów zginie na jej tle. Wiązanka powinna więc zawierać kolorowe akcenty. Do sukni écru pasują doskonale kwiaty pastelowe. Jeśli suknia posiada jakiś barwny element, np. łososiowy pas w talii, jego odcień również należy uwzględnić.

Pora roku

Wymarzyłaś sobie wiązankę ze słoneczników albo tulipanów? Pamiętaj jednak o tym, że wiele kwiatów jest dostępnych wyłącznie w określonych miesiącach. Zimą może więc pojawić się problem ze skompletowaniem bukietu z konwalii, a wczesną wiosną – z cantedeskii. Wiele kwiaciarni dwoi się i troi, aby zadowolić klientów, zwykle istnieje więc możliwość sprowadzenia kwiatów z innych krajów (choć oczywiście nie wszystkich gatunków). Jednak decydując się na taką opcję, trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Uwzględnij także trwałość bukietu. Letnie upały nie sprzyjają drobnym kwiatom o cienkich łodygach. Wysoka temperatura sprawi, że szybko stracą swój urok. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy welon planujesz zastąpić właśnie wpiętymi we włosy kwiatami. Muszą być na tyle odporne, aby w dobrym kształcie dotrwały do rana. W tej roli sprawdzą się np. róże i cantedeskie.

Motyw przewodni

Na ślubie kwiaty obecne są nie tylko w wiązance panny młodej. Zdobią także kościół, samochód, lokal. Nie można więc zapomnieć o tym, żeby wybrany rodzaj kwiatów zgrał się np. z dekoracją sali i stołów. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie, jeśli planujemy wesele tematyczne, np. w stylu paryskim czy orientalnym.

Trendy 2013

Panny młode śledzące najnowsze trendy mody z pewnością będą chciały uwzględnić je również w przypadku bukietu ślubnego. Główny akcent w trendach florystycznych na 2013 rok pada na kolor kwiatów. Z jednej strony pojawiają się bukiety monochromatyczne, z drugiej natomiast – wiązanki we wszystkich odcieniach tęczy. Modne są także bukiety cieniowane, a więc ułożone z kwiatów, zwykle jednego gatunku, choć niekoniecznie, od najjaśniejszego odcienia do najciemniejszego. Na salony wkraczają także kwiaty polne, które zebrać można w ogrodzie i na łące.

Nowością, która znajdzie zwolenniczki wśród panien młodych lubiących ekstrawagancję, są bukiety... bez kwiatów. Takie ślubne wiązanki komponowane są z broszek, guzików, fantazyjnie powyginanych drutów, a nawet kwiatów wykonanych z filcu.

(map/bb), kobieta.wp.pl

Więcej na temat ślubu:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)