Jak wyczyścić białe tenisówki? Sprawdzone sposoby
02.01.2018 11:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Białe tenisówki są niezwykle modne. Świetnie wyglądają z klasycznym płaszczem, zwykłymi jeansami czy sukienką z kapturem w fasonie bluzy po starszym bracie. Nosimy je głównie do casualowych stylizacji, gdyż są bardzo wygodne i pozwalają na komfortowe bieganie po mieście przez cały dzień. Jednak nie każdy decyduje się na kupno białych tenisówek. Dlaczego? Bo szybko się brudzą i szybko tracą swoją biel. Jednak i na to są sprawdzone sposoby. Jakie? Przekonaj się.
Czy pranie białych tenisówek to dobre rozwiązanie?
Tak, jeśli jest stosowane sporadycznie w celu odświeżenia butów nie tylko z zewnątrz, ale też i w środku. Pranie jest szybkim sposobem na odnowienie koloru i choćby częściowe przywrócenie dawnego blasku, ale jeżeli będziemy robić to za często, wówczas buty mogą się szybko odkleić lub zniekształcić. Oczywiście zależy to także od jakości obuwia. Niektóre modele na pewno przetrwają wiele intensywnych zabiegów i znacznie lepiej niż tańsze egzemplarze zniosą traktowanie detergentami. Pamiętajmy jednak, że nie ma gwarancji na to, że zobaczymy śnieżną, piękną biel po wyjęciu butów z pralki. Przed praniem zawsze warto przemyć ich powierzchnię wodą z płynem do naczyń albo sodą z octem, które usuną świeże zabrudzenia.
Pranie obuwia będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na intensywne szorowanie. Jednak żeby zrobić to jak najlepiej, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Zanim wrzucimy obuwie do bębna, otrzepmy je z piasku i wyjmijmy sznurówki. Sznurówki warto wpierw namoczyć w wodzie z sodą oczyszczoną, by pozbyć się nieestetycznego i trudnego do usunięcia czarnych nalotu, pojawiającego się w miejscu styku materiału z otworami. Buty pierzmy w chłodnej wodzie (w ok. 30 stopniach Celsjusza), z dość łagodnym wirowaniem. Razem z nimi wrzućmy do bębna coś jasnego, np. beżowe ręczniki. Do wyprania wybierzmy sprawdzony środek czyszczący, najlepiej z wybielaczem i środkiem usuwającym nieprzyjemne zapachy.
Pamiętajmy również o prawidłowym suszeniu białych butów. Nie stawiajmy ich na gorącym kaloryferze ani nie wystawiajmy na pełne słońce. Przez to na ich powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne, żółte zacieki, których usunięcie będzie bardzo problematyczne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Najlepiej jest je postawić w pobliżu kaloryfera, gdzie krąży delikatnie ciepłe powietrze, lub na zewnątrz w cieniu przy ładnej, suchej pogodzie. Jeśli jednak nie mamy innego wyboru i musimy je postawić na słońcu, to zastosujmy mąkę ziemniaczaną, którą potem jest łatwo strzepać.
Jak wyczyścić ręcznie białe tenisówki?
Żeby ręcznie wyczyścić białe tenisówki nie trzeba stosować specjalnych detergentów, chyba że mamy buty ze skóry naturalnej. Jeśli jednak chcemy przywrócić biel trampkom ze skóry ekologicznej bądź z materiału i gumy, wtedy możemy użyć środków, które na co dzień wykorzystujemy w innych celach.
Pierwsze z nich to płyn do mycia naczyń oraz soda oczyszczona. Nalewamy nieco płynu na starą szczoteczkę do zębów, sypiemy sodę i przecieramy lekko zwilżoną powierzchnię buta. Brudną pianę delikatnie usuwamy ręcznikiem kuchennym. Buty nie mogą być całkowicie mokre, więc ich nie spłukujemy pod strumieniem wody.
Drugim sposobem jest zastosowanie pasty do zębów. W tym przypadku postępujemy podobnie jak powyżej: na szczotkę nakładamy pastę, szorujemy nią powierzchnię buta, a potem ściągamy brudne resztki ręcznikiem kuchennym. Pasta do zębów dodatkowo działa na gumową podeszwę, więc doskonale wyczyści wszelkie czarne paski czy zaschnięte błoto. Na gumę możemy również zastosować zmywacz do paznokci i wacik kosmetyczny.
Dobrze działa również silniejszy detergent, czyli mleczko do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienek. W ten sposób usuniemy trudniejsze plamy i mocno zabrudzoną gumę. Mleczko działa znacznie lepiej niż pasta do zębów czy soda, więc nada się do stałych i dobrze wchłoniętych w strukturę buta przebarwień. Alternatywą dla mleczka jest wybielacz lub odplamiacz.
Jeśli jednak nie chcemy używać mocnej chemii, możemy skusić się na sok z cytryny albo limonki. Do szklanki wody wystarczy wlać dwie łyżki soku z cytryny albo limonki i gotowe.